'روزشمار کودکی'؛ سالنامه‌ای برای پدران و مادران

به روز شده:  16:55 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391

"قصه‌های من و بابام" را یادتان است؟ درباره نویسنده "قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب" چه می‌دانید؟ اگر مسن‌تر هستید، "صبحی" را به خاطر دارید؟ می‌دانید مجله "رشد" اولین‌بار چه زمانی منتشر شد؟

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، سالنامه‌ای با عنوان " کلیک روزشمار کودکی" منتشر کرده است که پاسخ این سوال‌ها و خیلی سوال‌های مشابه دیگر و اطلاعات جانبی درباره ادبیات و آموزش کودکان و مناسبت‌های مرتبط با آن را دارد.

زادروز یا روز درگذشت نویسنده‌ها، تصویرگران و مترجمان ایرانی یا خارجی کتاب‌های کودک، همین‌طور کسانی که در زمینه شیوه‌های نوین آموزش کودکان در ایران فعالیتی داشته‌اند، از جمله این مناسبت‌هاست.

ورق زدن این سالنامه برای هرکس که در کودکی و نوجوانی کتاب می‌خوانده، خاطره‌انگیز است

این سالنامه نخستین‌بار در زمستان سال ١٣٩٠ منتشر شد و زمستان امسال برای دومین‌بار با عنوان "روزشمار کودکی ١٣٩٢" منتشر شده است.

ورق زدن این سالنامه برای هرکس که در کودکی و نوجوانی کتاب می‌خوانده، خاطره‌انگیز است. حتی کودکان ٥٠ سال پیش هم در این روزشمار به عکس‌هایی بر خواهند خورد که آنها را به دهه‌ها پیش پرتاب می‌کند.

و حتی اگر خاطره‌ای هم برای زنده شدن در کار نباشد، پدران و مادران که به نظر می‌رسد مخاطبان اصلی این روزشمار باشند، به بهانه مناسبت‌ها در هر روز یا هفته می‌توانند کودکان خود را با آثار و پدیدآورندگان ادبیات کودک و نوجوان در ایران و جهان آشنا کنند.

البته در سالنامه ١٣٩٢ بخش‌های کوچکی از داستان‌های مشهور ادبیات کودک هم اضافه شده است که به نظر می‌رسد با هدف جذاب‌تر کردن این روزشمار برای خود کودکان باشد.

یکی از پروژه‌های موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، جمع‌آوری و ثبت اسباب‌بازی‌های کودکان ایران در طول دهه‌ها و حتی سده‌های گذشته است و در روزشمار کودکی ١٣٩٢ سعی شده است تا بخشی از این مجموعه معرفی شود.

با توجه به این که در این دو سال بیشتر مناسبت‌های مهم مربوط به ادبیات و آموزش کودک و نوجوان پوشش داده شده است، به نظر می‌رسد که تدوین‌کنندگان روزشمار در سال‌های آینده برای جذاب نگه داشتن آن، کار آسانی در پیش نخواهند داشت.

در روزشمار سال جدید تصاویری از عروسک‌ها و بخش‌هایی از داستان‌های کودکان گنجانده شده است

البته در روزشمار ١٣٩٢ هم سعی شده است تا با گنجاندن تصاویر عروسک‌ها و همین‌طور بخش‌هایی از داستان‌های کودکان، و همین‌طور استفاده بیشتر از تصاویر کتاب‌ها، تنوع و تمایزی نسبت به روزشمار سال پیش ایجاد شود که تا حدودی موفق بوده است، اما باید دید که تدوین‌کنندگان در سال‌های آینده چه تمهیدی خواهند اندیشید.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان یک موسسه غیردولتی است که محمدهادی محمدی و زهره قایینی، از اعضای شورای کتاب کودک، در سال ١٣٧٩ آن را تاسیس کردند.

فعالیت‌های این موسسه، همان طور که از نامش پیداست، متمرکز است بر مستند کردن هرآنچه به تاریخ ادبیات کودکان در ایران مربوط است.

نخستین فعالیت این موسسه، تدوین تاریخ ادبیات کودکان ایران در ١٠ جلد بود. تدوین کتابشناسی ادبیات کودک ایران، ایجاد چند پایگاه اینترنتی اطلاع‌رسانی ادبیات کودک و ایجاد یک موزه مجازی فرهنگ کودکان از دیگر فعالیت‌های این موسسه است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.