آلبانی به بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای مجاهدین خلق پناهندگی می‌دهد

به روز شده:  17:53 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391

در حال حاضر بیش از سه هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه آزادی در عراق بسر می‌برند

براساس گزارش های دریافتی، دولت آلبانی به ۲۱۰ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق که در حال حاضر در اردوگاه آزادی در عراق بسر می‌برند، پیشنهاد پناهندگی به آن کشور را داده است.

خبر اعطای پناهندگی به گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق توسط سالی بریشا، نخست وزیر آلبانی، امروز (شنبه ۱۶ مارس) و در پی ملاقات او با باربارا لیف، معاون وزیر خارجه آمریکا و مارتین کوبلر، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق و تعدادی دیگر از مقامات اعلام شد.

نخست وزیر آلبانی گفته است که این پیشنهاد "به دلایل بشردوستانه" به اعضای مجاهدین ارائه شده است.

در حال حاضر بیش از سه هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه آزادی که (لیبرتی و حریه هم گفته می شود) در عراق بسر می‌برند.

تا حدود یک سال پیش اغلب این افراد در اردوگاه اشرف ساکن بودند که آخرین گروه ساکنان این اردوگاه در روزهای پایانی شهریور سال جاری به اردوگاه آزادی نقل مکان کردند.

دولت عراق و مقامات سازمان مجاهدین خلق در دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی توافقنامه‌ای امضا کردند که براساس آن، قرار شد اعضای این سازمان به تدریج از اردوگاه اشرف به اردوگاه آزادی منتقل شوند و از آنجا مقدمات انتقال‌شان به دیگر کشورها فراهم شود.

کمپ اشرف در دهه ۱۳۶۰ خورشیدی، در اوج جنگ ایران و عراق با حمایت صدام حسین، رئیس‌جمهور سابق عراق برپا شد و گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق و رهبران این سازمان که به عراق پناهنده شده بودند، در آن ساکن شدند.

اما پس از حمله نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا و سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی، ساکنان این اردوگاه به عنوان خارجیان مسلح غیرمتخاصم، تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.

مسئولیت حفاظت از این اردوگاه در سال ۲۰۰۹ میلادی، به دولت عراق واگذار و این کشور متعهد شد که با ساکنان آن طبق قوانین عراق رفتار کند و از استرداد اجباری اعضای سازمان مجاهدین خلق به ایران که ممکن است جان آنان را به مخاطره اندازد، خودداری کند.

سازمان مجاهدین خلق ایران سال‌ها در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار داشت، ولی مهرماه امسال، از این فهرست حذف شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.