جهانگیری: رهبر گفت اصلاح‌طلبان باید براندازان را از خود دور کنند

به روز شده:  15:49 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391

اسحاق جهانگیری، وزیر صنایع کابینه محمد خاتمی، در مصاحبه با شبکه سوم تلویزیون دولتی ایران گفت که رهبر ایران در ملاقات با او و دو چهره اصلاح‌طلب دیگر "تاکید ویژه" کرده است که: "کسانی را که جمهوری اسلامی را قبول ندارند از خودتان دور کنید."

ماه گذشته خبری منتشر شد حاکی از اینکه عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور کابینه خاتمی، مجید انصاری، نماینده مجلس ششم و اسحاق جهانگیری با آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران کلیک ملاقات کرده‌اند.

روزنامه اعتماد نوشته بود که این ملاقات اولین دیدار مستقیم اصلاح‌طلبان با آیت الله خامنه‌ای پس از اعتراضات سال ١٣٨٨ بوده است.

آقای جهانگیری درباره دلیل این ملاقات گفته: "با توجه به اینکه به انتخابات نزدیک می شویم و به صورت طبیعی جایی جز رهبری سراغ نداریم که از دغدغه های خود صحبت کنیم تصمیم گرفتیم به خدمت ایشان برسیم."

حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری هم برای طرفدارانشان و هم برای محافظه‌کاران به مساله‌ای بحث‌برانگیز بدل شده است.

آقای جهانگیری "مرزبندی نکردن جناح اصلاح‌طلب با جریان‌های ضدانقلاب و برانداز" را یکی از اشکالات اصلاح‌‌طلبان دانسته و گفته است: "اصلاح‌طلب‌ها قطعا در کم شدن اعتماد نظام به این جریان سیاسی نقش داشته‌اند."

او گفته با توجه به این که "فشار بیرونی زیاد است، باید استحکام داخلی را افزایش داد. مردم از اختلافات داخل حکومت خسته می شوند."

بخش‌هایی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو، که در خرداد ١٣٩٢ برگزار می‌شود، ابراز تمایل کرده و از جمله گروهی از آنان به این منظور نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای کلیک نوشته‌اند.

در پی سرکوب ناآرامی‌‌های پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ١٣٨٨، فعالیت اصلاح‌طلبان محدود شده و از جمله امروز (شنبه ۲۶ اسفند) تعدادی از آنان که برای دیدار با محمد خاتمی از همدان راهی تهران بودند، کلیک بازداشت شده‌اند.

فعالیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت ایران اسلامی، دو تشکل عمده اصلاح‌طلب، غیرقانونی اعلام شده است. حزب اعتماد ملی، به دبیرکلی مهدی کروبی هم عملا فعالیتی ندارد.

شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، در میان هواداران آنان و طرفداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٨ که هم اکنون در بازداشت خانگی هستند، با مخالفت‌هایی همراه بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.