درخواست ٩١ اصلاح‌طلب از خاتمی برای نامزدی در انتخابات

به روز شده:  20:17 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391

٩١ نفر از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب و هواداران این جریان در نامه‌ای خطاب به محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، از او خواسته‌اند که برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو اعلام آمادگی کند.

در این نامه، که در وبسایت کلمه منتشر شده و به امضای چهره‌هایی چون هادی خامنه‌ای، محمدعلی نجفی، معصومه ابتکار، حسین مرعشی، اعظم طالقانی و یوسف اباذری رسیده، از "رنج مردمان، دشواری‌های ناشی از سوءنیت بدخواهان و سوءتدبیر بخشی از مسئولان" اظهار نگرانی شده است.

نویسندگان این نامه انتخابات پیش رو را، که در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برگزار می‌شود، "فرصتی برای همه علاقه‌مندان به آرمان‌های امام و انقلاب اسلامی" دانسته‌اند که از طریق آن دولتی بر سر کار بیاورند که برای ایران "آرامش، رفاه، پیشرفت و اعتبار جهانی" فراهم بیاورد.

حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری، هم برای طرفدارانشان و هم برای محافظه‌کاران به مساله‌ای بحث‌برانگیز بدل شده است.

طرفداران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، استقبال چندانی از حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات نمی‌کنند. از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی که مسئول تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات است، در آذر ماه کلیک گفت: "فتنه گران حتی توهم حضور در انتخابات ریاست جمهوری را هم نداشته باشند."

امضاکنندگان نامه درخواست نامزدی آقای خاتمی با اظهار امیدواری نسبت به محبوبیتش او را به نامزدی در انتخابات دعوت کرده و از او خواسته‌اند که "این مسئولیت سخت و جانکاه" را بپذیرد.

در پی سرکوب اعتراضات پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ١٣٨٨، فعالیت اصلاح‌طلبان محدود شده و فعالان اصلاح‌طلب پیوسته با برخوردهای امنیتی روبه‌رو هستند، از جمله امروز (شنبه ۲۶ اسفند) تعدادی از آنان که برای دیدار با محمد خاتمی از همدان راهی تهران بودند، کلیک بازداشت شده‌اند.

همچنین در دی ماه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کلیک نتوانست به دلیل ممانعت ماموران امنیتی همایش انتخاباتی خود را برگزار کند.

فعالیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت ایران اسلامی، دو تشکل عمده اصلاح‌طلب، غیرقانونی اعلام شده است و حزب اعتماد ملی، به دبیرکلی مهدی کروبی هم عملا فعالیتی ندارد.

همچنین شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، در میان طرفداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٨ که هم اکنون در بازداشت خانگی هستند، با مخالفت‌هایی همراه بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.