بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – ۲۷ اسفند

به روز شده:  03:05 گرينويچ - 17 مارس 2013 - 27 اسفند 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از ابراز نگرانی آیت الله از فراوانی تصادفات منجر به تلفات در جاده های نوروزی نوشته و در مقالات و تحلیل های خود از انتخابات ریاست جمهوری آینده نوشته اند.

انتقاد از وضعیت اقتصادی کشور و ناکارآمدی دولت برای رفع مشکلات از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

ناتوانی در نوسازی سنت

کارتون آروین، شرق

عباس عبدی به بهانه عید نوروز در کلیک اعتماد نوشته برخی از سنت‌های اجتماعی به دلایل متعددی یا از میان می‌روند یا آنکه محتوای آن دچار تغییراتی می‌شود و حتی ممکن است شکل و قالب آن نیز با دگردیسی مواجه شود. ولی تطبیق دادن سنت‌ها با نیازها و شرایط روز، یکی از توانایی‌هایی است که از داشتن آن نباید غافل بود. در واقع کنار زدن همه سنت‌ها، چندان کار عاقلانه‌یی نیست، زیرا اینها سرمایه‌یی است که در بطن تاریخ یک جامعه شکل گرفته است، از سوی دیگر تن دادن به همه این سنت‌ها هم نه مفید است و نه حتی امکان‌پذیر. بنابراین بهترین راهی که می‌ماند، ایجاد تحول و تغییرات در برخی از این سنت‌هاست به نحوی که از یک سو ارزش اجتماعی و تاریخی آن حفظ شود و جامعه با گذشته خویش نوعی پیوستگی را احساس کند و از سوی دیگر مضامین غیرمرتبط با شرایط روز را از سنت‌ها زدوده و به‌جای آن مضامین روز و مورد نیاز جامعه را به آن تزریق کرد.

به نظر نویسنده ضعف ما در انجام این تحول در سنت‌های اجتماعی است. اجازه دهید مثالی بزنم. خاطره چهارشنبه سوری و سیزده بدر برای نسل من (حداقل خودم) تا اوایل دهه پنجاه، شیرین و به یادماندنی بود. ولی اکنون حداقل چهارشنبه سوری به کابوسی تبدیل شده است که فقط انتظار آن را می‌کشم که شب موعود زودتر به سرآید و خدا نکند که مراسم قاشق‌زنی هم باشد که خوشبختانه اکنون این یکی نیست، البته درباره سیزده بدر قضیه تا حدی متفاوت است، هرچند حس و حال قدیم را ندارد. چرا چنین شده؟

مقاله اعتماد در نهایت تاکید کرده در این زمان روابط خانوادگی فاقد گستره و شور و هیجان گذشته است، در فرزندان هم وجود چنان شور و شوقی را از آمدن عید حس نمی‌کنم. بقای سنت عید نوروز بیشتر ناشی از تعطیلی دوهفته‌یی و حتی سه‌هفته‌یی آن است، در حالی که وجود این سنت در قدیم هیچ ربطی به تعطیلی نداشت، چون در قدیم اصولا تعطیلی وجود نداشت! به ویژه در روستاها؛ و اگر امروز تعطیلی عید برداشته شود، به احتمال فراوان از رنگ و بوی آن هم کاسته خواهد شد. از همه اینها می‌خواهم نتیجه بگیرم که شاید جامعه ما از حیث نوسازی مراسم سنتی خود و مضمون‌بخشی جدید به آن عاجز است و دیر یا زود این سنت‌ها به محاق خواهد رفت و این به معنای گسست از گذشته است.

چهره های سیاسی و عناصر موثر نوروز

فضل الله یاری در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته اتفاقات این سال ها، ماه‌ها و روزها ی کشورقابلیت آن را دارد که هر چیزی را در کانون تحولات و توجهات قرار دهد. همین چند ماه پیش بود که «مرغ» این موجود منجمد و بال و پر بسته توانست از درون سردخانه‌های کشوربه عمق فضای سیاسی ایران پرواز کند و در کنار تلاش برای حل بحران مدیریت جهان در دستور کارهیات دولت قرار گیرد. چندی نگذشت که تخم مرغ، گوشت، پودر لباسشویی، لبنیات و..... نیز به صف شدند تا نام خود را در ردیف عناصر تاثیرگذار در فضای سیاسی ایران ثبت کنند. فرا رسیدن عید باستانی نوروز فرصت به عنصری جدید داد تا از سفره خالی و خیالی مردم ایران به فضای سیاسی ایران پرتاب شود؛ پسته .

به نوشته این مقاله پسته خوش طعم و خوش خنده این روزها می‌تواند در کنار غلامعلی حدادعادل،علی اکبر ولایتی، محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، محمدرضا عارف، حسن روحانی، محمود احمدی نژاد،مادر هو گو چاوز مرحوم و... هدف تحلیل‌ها و تفسیرهای رسانه ای و سیاسی قرار گیرد. در کنار این ها تازگی عنصری جدید هم به حوزه سیاسی وارد شده تا عناصر پیشین به بی اعتباری دوران، بیشتر پی ببرند. سرنگ‌های زنگ زده، کمبود داروی بیهوشی، پنیسیلین چینی و افزایش تعرفه درمان.

سرمقاله ابتکار در نهایت نوشته به نظر می‌رسد که مسئولانی که در جایگاه‌های برآمده از حق مردم تکیه زده اند، باید تلاش‌هایی بیش از توصیه و نصیحت و اندرز، از خود نشان دهند. تلخی‌هایی که این روزهای منتهی به عید نوروز به کام مردمان این سرزمین ریخته می‌شود، بیش از آن است که با توصیه و نصیحت از زهر آن کاسته شود. بخشی از روحیه ائتلاف پذیری مسئولان باید در این مسیر سرمایه گذاری شود.

انتخابات و اصولگرایان و فتنه و انحراف

مصطفی ایزدی در مقاله ای درکلیک بهار در بررسی وضعیت فعلی سیاسی کشور یادآور شده که ۲۰ سال از پیروزی انقلاب جمعی از یاران و دوستداران بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به این جمع‌بندی رسیدند که مدیریت جامعه و رفتار مدیران، نیازمند اصلاح است. برای ساماندهی امور، قرار بر سازماندهی نیروهای علاقه‌مند به اصلاحات گذاشتند و جناح اصلاح‌طلب را تشکیل دادند. اصلاح‌طلبی عنوان پرجاذبه‌ای بود، بنابراین مخالفان اصلاحات یا همان محافظه‌کاران که احساس کردند رودست خورده‌اند، با سازماندهی دسته‌جات، گروه‌ها، احزاب و نیروهایی که از نظر آنان خودی محسوب می‌شدند، به یک جبهه یا جناح رسیدند و اسم خود را جبهه اصولگرایی گذاشتند. این جناح در یک مصاف انتخاباتی سال ۷۶ از جناح اصلاح‌طلب شکست خورد و منتظر نشست تا هشت سال بعد، با فرد کمتر شناخته‌شده‌ای پیروز انتخابات نهم ریاست جمهوری شود.

به نوشته این مقاله اول کار رسانه‌های فراگیر، متنوع و موثر این جناح که بعضی متعلق به بیت‌المال است، در توجیه و توضیح چگونگی پیروزی محمود احمدی‌نژاد و اصولگرایان، دلایل گوناگونی آوردند از جمله این که وی و همفکرانش در پی پیاده‌کردن احکام و دستورات دین مبین اسلام، به‌ویژه گسترش اندیشه مهدویت در سراسر جهان هستند. در آن موقع بر هر تریبون مذهبی و هر منبر موعظه و ارشاد، که در اختیار یک مبلغ اصولگرا بود، سخن از لطف باری‌تعالی و مساعدت الهی حضرت بقیه‌الله، در نشاندن احمدی‌نژاد بر کرسی ریاست دولت بود. سلسله‌جنبان این حکایت‌های غریبه، از تشکیلات مذهبی خود، برای ترویج محمود احمدی‌نژاد، مبلغ صادر می‌کرد و دو، سه نفر از شاگردان او، که از آمریکا به ایران آمده بودند، در اطراف رییس‌جمهور اصولگرا، درس اخلاق می‌دادند.

نویسنده بعد از مروری بر گذر ایام به این جا رسیده که امروز عملکرد رییس دولت در حوزه فرهنگ و در بخش اجتماعی فرهنگی، به‌گونه‌ای بوده و هست که حامیان سابق خود را مسئله‌دار کرد. در موضوع‌هایی چون حجاب اسلامی، سینما، هنر، موسیقی، کتاب، مطبوعات، مراجع تقلید، ایران‌ باستان و نظایر آن‌ها، هر کدام از علما و بزرگان حوزه و دانشگاه اعتراضاتی دارند که نشان می‌دهد این احمدی‌نژاد، آن احمدی‌نژاد نیست . چنان که عملکرد اقتصادی دولت با آن سروصدای دل‌انگیزی که آغاز شد، انتظارات جامعه را به جا نیاورد و امروز فشار اقتصادی مراجعه به حامیان نام و نشان‌دار احمدی‌نژاد را به شدت افزایش داده است.

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کلیک کیهان پیش بینی کرده نامزدهای «اصحاب فتنه» و «حلقه انحرافی» از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شوند.

نماینده ولی فقیه در کیهان مدعی شده برخی از اخبار موثق و شواهد درخور توجه حکایت از آن دارد که گروههای یاد شده نیز به خوبی می دانند شانسی برای پیروزی در انتخابات پیش روی ندارند و از این روی، راهبرد اصلاح طلبان بیرون از فتنه معرفی نامزد اختصاصی و یا نهایتا گرایش به نامزدی است که مواضع او را نزدیکتر به خود ارزیابی می کنند و راهبرد تعریف شده گروه مشترک فتنه و انحراف در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم کاستن از ضریب موفقیت اصولگرایان است.

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

با این مقدمه کیهان انتقاد کرده که چرا اصولگرایان به توافق نمی رسند که از اصلاح طلبان یا هواداران دولت فعلی شکست نخورند. و چرا یکی می گوید به لحاظ اخلاقی نمی توانم درخواست کسانی را که از من خواسته اند کاندیدا شوم ، رد کنم. دیگری اعلام می کند؛ از آنجا که تعداد دعوت کنندگان از بنده به حد نصاب رسیده است تصمیم به کاندیداتوری گرفته ام! آن دیگری می گوید؛ وقتی جوان هایی مثل من هستند، چرا دنبال پیرمردها می روید! و آن نامزد احتمالی دیگر ادعا می کند که اگر نامزد نشوم به مردم خیانت کرده ام! که باید به آنان گفت؛ احتمال چندانی برای پیروزی شما نیست. نه این که خدای نخواسته صلاحیت نداشته باشید. هر احساسی که تکلیف شرعی نیست! هست؟!

به پاکی دولت

مسعود مرعشی در ستون طنز کلیک بهار نوشته وقتی رییس دولت دهم در یکی از گفت‌وگوهای تلویزیونی‌اش گفت: «این دولت پاک‌ترین دولت تاریخ این کشور است»، ما فکر کردیم که قضیه به همین‌جا ختم می‌شود؛ اما راستش را بخواهید رفقای پرتلاش دولت از پاک بودن، چنان خوششان آمده بود که ترجیح دادند اینترنت را هم پاک کنند. اول پیش خودمان گفتیم اگر منظورشان از پاک بودن اینترنت، مثل پاک بودن دولت باشد که خب مشکلی نیست و قضیه حل است؛ اما گویا منظور دوستان خیلی جدی‌تر از این حرف‌ها بود و بیشتر به پاک کردن صورت مسئله (یا همان اینترنت) انجامید.

نویسنده اضافه کرده خدا را شکر این روزها دیگر اینترنت پاک‌پاک است. شاید فکر کنید می‌خواهم بگویم مثل کودکی که از مادر متولد شده. نه! پاک مثل کودکی که از مادر متولد هم نشده. یعنی دوستان چنان به نواحی مختلف اینترنت فشار وارد کردند که فقط چند تا صفحه درست و حسابی و پدر مادردار باقی‌مانده.

به نوشته طنزنویس بهار: پربیننده‌ترینش همین باشد که می‌گوید: «دسترسی به تارنمای فراخوانده شده امکان‌پذیر نمی‌باشد. جهت رسیدگی به گزارشات و شکایات اینجا کلیک کنید.» بعد ۹ تا مربع رنگی جینگیل مستان آن پایینش است که سایت‌های خوب را به ما پیشنهاد می‌کند. خدا خیرتان بدهد. هر دفعه که وصل می‌شویم یادتان هستیم.

استراتژی اشتباه

کارتون بهروز فیروزی، جام جم

لطف‌الله میثمی در مقاله ای در کلیک شرق به مناسبت سالگرد کشته شدن سیزده نفر از چریک های فدائی خلق در زمان پادشاهی به سوابق حرکت های مسلحانه در ایران در ایران اشاره کرده و نوشته مبارزات مسلحانه را باید در شرایط روز سنجید اما واضح است که قیام مسلحانه علیه استبداد یا استعمار در هر زمان یا مکانی که رخ داده است، از حمایت‌های رهبران سیاسی- مذهبی آن دوران برخوردار بوده بود. تا ده سال بعد از کودتای سال ۴۳ هم بخشی از مخالفان سلطنت پهلوی می‌توانستند در چارچوب قانون دست به فعالیت سیاسی بزنند و مبارزات سیاسی را در کشور بسط بدهند. اما پس از قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و سرکوب شدید نهضت توسط حاکمیت وقت، دیگر راهی برای مبارزه علنی باقی نمانده بود.

به نظر نویسنده که خود از زندانیان سیاسی دوره گذشته است: از نظر گروه‌های مبارز مسلح، دربار، ساواک یا سازمان اطلاعات و امنیت تمام کشور و ضد اطلاعات ارتش موانع برقراری دموکراسی و آزادی در کشور بودند. شاید اگر مبارزات مسلحانه در کشور صورت نمی‌گرفت، ساواک در نهایت راضی به عقب‌نشینی در مقابل انقلابیون نمی‌شد. از سال ۵۵ ساواک ناچار شد به اختیارات قانونی‌اش بسنده کند. اگرچه آن حرکت به خصوص به دلیل اینکه از توده‌های مردم جدا و به آنها بی‌اعتماد بود، مورد تایید گروه‌های سیاسی مرجع قرار نگرفت اما زمانی که خبر واقعه «سیاهکل» به گوش ما رسید همه بسیار متاثر شدند زیرا جوانانی که باید به عنوان سرمایه‌های مبارزه با استبداد و استعمار، در مبارزه نقش موثر ایفا می‌کردند، در مبارزه‌ای بی‌حاصل از دست رفتند.

نویسنده مقاله شرق عمل «گروه جنگل» را استراتژی اشتباه خوانده و نوشته فداییان خلق با انتخاب این استراتژی همه مبارزان با سلطنت پهلوی و جامعه ایران را داغدار کردند. ۲۶ اسفند سالگرد اعدام علی اکبر صفایی فراهانی و ۱۳ نفر از پیشتازان سازمان فداییان خلق است.

روزنامه‌نگار غیرسیاسی

پوریا عالمی سرانجام در ستون طنز کلیک شرق برای روزنامه نگاری اپلای کرد تا بلکه طرح ترافیک بگیرد و از این جا شروع شد: خواستگاری روزنامه‌نگاری

داماد: من روزنامه‌نگار هستم. آیا به من دختر می‌دهید؟

پدر عروس (در حالی که هول کرده و مشغول گرفتن شماره شده است): الو... الو... ببخشید... من پدر عروس هستم. می‌خواستم به سمع حضورتون برسونم که یک... الان در خانه من مشغول... در پوشش عملیات خواستگاری است...

طنزنویس شرق سپس به "رزومه روزنامه‌نگاری" نیاز یافت.

سردبیر: آیا شما سابقه ‌داری؟ آن هم در روزنامه‌نگاری؟

جویای کار: بله. ما خانوادگی سابقه ‌داریم، یعنی روزنامه‌نگاریم. پدرم سال‌ها در روزنامه سلام...

سردبیر: اسم پدرتان چیست؟ من در سلام دبیرسرویس بودم...

جویای کار: نه‌نه... پدرم دهه ۵۰ در کیهان بود... تیتر می‌زد...

سردبیر: اگه بابات توی کیهان دهه ۵۰ تیتر می‌زد، پس من اونجا چی‌کار می‌کردم؟

جویای کار: اصلا از سابقه پدرم بگذریم... عموم یک دوست توی نیازمندی‌های روزنامه همشهری دارد که...

کارتون روز

کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.