رأی اعتماد ضعیف مجلس ایران به وزیر جدید بهداشت

به روز شده:  09:46 گرينويچ - 17 مارس 2013 - 27 اسفند 1391
محمدحسن طریقت منفرد

آقای طریقت منفرد گفت که کاستن از سهم بیمار در هزینه درمان از جمله برنامه‌های او خواهد بود

محمدحسن طریقت منفرد که برای تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مجلس ایران معرفی شده بود با ۱۱۳ رأی موافق از مجموع ۲۲۴ رأی نمایندگان به عنوان وزیر جدید رأی اعتماد گرفت.

بر اساس آئین نامه داخلی مجلس، وزیر پیشنهادی می بایست رأی اعتماد نصف بعلاوه یک نفر از نمایندگان حاضر در رأی گیری را کسب کند و اگر آقای طریقت منفرد یک رأی کمتر می آورد، از تصدی سمت وزارت باز می‌ماند.

این در حالی است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران صبح امروز یکشنبه ۲۷ اسفند (۱۷ مارس) با حضور در صحن مجلس ایران آقای طریقت منفرد را برای وزارت بهداشت معرفی کرده و از نمایندگاه خواسته بود که به او رأی بالایی بدهند.

نمایندگانی که با وزارت آقای طریقت منفرد مخالف بودند در نطق های امروز خود او را به سوءمدیریت، تندخویی و ترجیح دادن منافع شخصی به منافع عمومی متهم کردند.

آقای طریقت منفرد که چشم پزشک است از اوایل دی ماه و در پی عزل مرضیه وحید دستجردی از وزارت بهداشت، سرپرستی این وزارتخانه را به عهده گرفت.

او در جلسه امروز مجلس در معرفی خود گفت که از سال ۱۳۴۴ برای ادامه تحصیل به آلمان سفر کرده و به دلیل "شرایط سیاسی" ایران در آن دوره، تا پس از انقلاب اسلامی به کشور باز نگشته است.

او گفت که در سال های گذشته ریاست بیمارستان امام حسین را در سه مقطع به عهده داشته و تجربه مدیریتی کافی برای پست وزارت را دارد.

"وزیر جدید بهداشت با کمبود منابع مالی برای پرداخت حقوق کارکنان و دشواری برای واردات دارو مواجه است"

اما نادر قاضی پور (نماینده ارومیه) و بهروز نعمتی (نماینده اسد آباد) او را به سوءمدیریت متهم کردند و گفتند که بیمارستان امام حسین در دوران ریاست او "زیان ده" و "ورشکسته" شده است.

آقای قاضی پور تردیدهایی در مورد سوابق پژوهشی و صلاحیت علمی آقای طریقت منفرد مطرح کرد و گفت: "رئیس بیمارستان امام حسین ۲۰ روز است که عزل شده... چون از شما می خواست در بیمارستان دولتی کار کنید نه در بیمارستان صدر، او را برکار کردید".

نماینده ارومیه گفت که وزیر پیشنهادی بهداشت از سهامداران بیمارستان صدر است.

آقای قاضی پور و عوض حیدرپور (نماینده شهرضا) همچنین آقای طریقت منفرد را به اعمال تغییرات گسترده و بی سابقه در وزارت بهداشت در دوره سرپرستی اش متهم کردند.

آقای قاضی پور گفت که تغییرات این چند ماه "از مجموع دوره وزارت پزشکیان، مرندی و خانم دستجردی بیشتر بوده و نزدیک ۲۸ تغییر عمده" را شامل شده است.

آقای حیدرپور هم گفت که عزل و نصب هایی که آقای طریقت منفرد اعمال کرده نشان می دهد که او "صلاحیت عمومی" تصدی وزارت بهداشت را ندارد.

بهروز نعمتی (نماینده اسد آباد) وزیر پیشنهادی را فردی معرفی کرد که در بین همکارانش به تندخویی شهرت دارد و از "افراد ناتوان، بله قربان گو و ضعیف" استفاده می کند.

آقای قاضی پور هم خطاب به آقای طریقت منفرد گفت: "شما برخورد تند و نامناسب با نیروهای زیرمجموعه خود دارید".

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.