بررسی روزنامه های صبح دوشنبه – ۲۸ اسفند

به روز شده:  04:43 گرينويچ - دوشنبه 18 مارس 2013 - 28 اسفند 1391

روزنامه های امروز تهران در آخرین شماره سال ۱۳۹۱ خود با طرح و عکس های عیدانه نوروز را تبریک گفته اما در گزارش های اقتصادی از شرایط سختی که در همه تاریخ ایران بی نظیر است خبر داده اند که به سال آینده هم امیدی نیست.

مهم ترین بخش مطالب این روزنامه ها فغان از گرانی است که به نوشته طنزنویسان عید را عزا کرده است.

به به به بهاره

کارتون جمال رحمتی، اعتماد

اسماعیل امینی در کلیک تهران امروز قصیده ای سروده که در بخش هائی از آن آمده:

به به به بهاره عید اومد دوباره / یک هفته جلوتر تعطیله اداره/ به به به بهاره

با دستور مسئول جیبا پر شد از پول/ ارزش داره دستور پول ارزش نداره/ به به به بهاره

تعطیلی چه با حال بیست، سی روزه امسال/ تعطیلی مهمه کی دنبال کاره؟ / به به به بهاره

عید اومد به هر حال اما عید امسال/ حرفی از بهار نیست چون اسمش ، شعاره/ به به به بهاره

واسه رأی گرفتن این جا، اون جا رفتن/ یه چیزایی گفتن کی سر در میاره؟/ به به به بهاره

پول داری ؟ به من چه بیکاری ؟ به من چه/ من رأی از تو می خوام کارم اینه آره/ به به به بهاره

فرصت عید و سال بدتر آینده

هادی وکیلی در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته ما ایرانیها گرفتار کج رفتاریهای بسیاری هستیم روابط اجتماعی و سختی معیشت و شلوغی شهرها، مزید بر علت شده و زمینه خوبیها را از بین برده است. نگاه به صحنه رفتار جمعی باعث دلگیری و دلزدگی می‌شود. رفتار شهری متناسب با شأن فرهنگی و تاریخی ایران نیست بی رحمی برخی‌ها در بازار کم فروشی و گران فروشی مناسب بهار دلها نیست. درست است که بهار طبیعت در حال رخ نمایی است ولی زندگی بسیاری همچون زمستان سرد و خمود است.

به نوشته این مقاله بسیاری در این عید شرمنده اهل و عیال خود هستند و عزت خود را در زیر چرخ بی رحمی گرانی و بیکاری از دست رفته می‌بینند. کسانی هستند که نتوانسته اند لباس نو کنند و حداقل زندگی را فراهم آورند. بیمارانی وجود دارند که به دلیل نداری در گوشه خانه‌ها چشم انتظار عزرائیل هستند. پس بهتر آن است که بهار طبیعت را به بهار دلها و اندیشه ها تبدیل کنیم. پیرامون همه ما‌ها نیاز به تحول و دگرگونی دارد. نگاه و اندیشه‌ها باید بهاری و نو شود.

و خلاصه سرمقاله ابتکار این که بخشی از مشکلاتی که هر ساله با فصل‌های مختلف تکرار می‌شوند در نتیجه این است که اندیشه‌ها گرفتار جمود و خمودگی زمستانی است و اجازه نسیم بهار داده نمی‌شود به هر حال بهار دیگری را در حال تجربه کردن هستیم بیائید همگی بهاری متفاوت و بهتر از همه بهارهای گذشته را تجربه نمائیم و به خود و دیگران فرصت زندگی بهاری دهیم و زندگی را بهار کنیم. مسئولان و صاحبان قدرت بیش از دیگران نیاز به تحول در رفتار و انقلاب در اندیشه دارند.

سعید لیلاز در گزارش مفصلی در کلیک مردم سالاری نوشته حتی اگر اراده دولت دهم به نادیده انگاشتن لایحه مرحله دوم قانون بودجه سالانه کل کشور را هم در نظر نمی‌داشتیم، بازهم بررسی یا پیش‌بینی وضعیت اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۲ برپایه اعداد و ارقام لایحه بودجه کل کشور که اخیرا توسط دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد غیرممکن بود. شمار و نسبت مجهولات و ابهامات تاثیر گذار به سمت و سوی حرکت اقتصاد ایران در سال پیش رو بیش از آن است که ارائه یک پیش بینی نسبتا دقیق از آن را به حرکتی گستاخانه و قمار گونه تبدیل نکند. به سالی که به یاد ماندنی بودن آن، ظاهرا از همین بهارش پیداست.

نویسنده تاکید کرده از پایان جنگ، یعنی ظرف ربع قرن گذشته، بحرانی چنین ژرف، دامنه‌دار و تاثیر گذار بر همه ساختارهای سیاسی، اجتماعی، در ایران همانند بحران کنونی اقتصادی سابقه نداشته است. در سال ۱۳۷۴، نرخ تورم البته رکورد همه ۷۰ سال اخیر ایران را شکست و به ۴۹ ممیز ۴ درصد رسید. بنابراین با آورده ارزی بیش از ۵ برابر، عملکرد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۱ به مراتب بدتر و ضعیف‌تر از سال ۱۳۷۴ بوده است.

مقاله مردم سالاری تاکید دارد هر حرکتی یا تغییری اساسی در این چشم‌انداز اولا مستلزم تغییر بنیادین رویکرد سیاسی- اجتماعی و امنیتی در کشور است، ثانیا قطعا در بهترین حالت زودتر از نیمه سال ۱۳۹۲ ظاهر نخواهد شد و ثالثا پس از آغاز شدن، مدتی طول خواهد کشید تا نتایج آن آشکار شود از همه مهمتر این که هر گونه روند اصلاحی از نیمه سال به بعد نیز عمدتا باید صرف بازسازی اوضاعی شود که در نیمه نخست در اثر تلاطمات سیاسی داخلی و انتخاباتی پدید آمده است.

اقتصاد ۹۲ و مدارای سیاستمداران

کارتون محمدعلی رحیمی، جام جم

محمود صدری در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد نوشته اقتصاد ایران، سالی سخت را پشت سر گذاشته و چند روز دیگر وارد سال جدید می‌شود. وجهی از دشواری سال ۹۱ به جهش قیمت‌ها و فشار تورمی بر اقتصاد مربوط می‌شود و وجه دیگر به سایه سیاست بر اقتصاد. این دو عارضه توامان، ذاتیِ اقتصاد ایران نیست و حتما راهی برای خروج از آن وجود دارد؛ اما خارج شدن از این وضع در کوتاه‌مدت نامحتمل است. از جنبه اقتصادی نمی‌توان انتظار تحولاتی بزرگ مانند افزایش ناگهانی سرمایه‌گذاری و به تبع آن افزایش رشد اقتصادی، افزایش اشتغال و مآلا کاهش تورم و بالا رفتن قدرت خرید مصرف‌کننده را داشت.

نویسنده با برشمردن مشکلات و محدودیت ها می نویسد با وجود این راه تحرک اقتصادی بسته و موکول به اقدام‌های اقتصادیِ صرف نیست و دست بر قضا اقتصاد ایران بیشتر به تدابیری در حوزه‌های غیراقتصادی و به ویژه در حوزه سیاست نیاز دارد. تا تکلیف سیاست به عنوان عمومی‌ترین مشغله و مهم ترین داراییِ مشاع مردم روشن نشود، به کارکرد اقتصادی محض، نمی‌توان دل بست. تکلیف سیاست نیز در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ روشن می‌شود. روشن شدن وضع به معنای تغییر رادیکال نیست؛ زیرا انتخابات در هیچ‌یک از نظام‌های سیاسی جهان و از جمله ایران، عرصه تغییر و تعیین استراتژی نظام نیست و صرفا محملی برای تغییر شیوه‌های مدیریت است.

به نظر سرمقاله دنیای اقتصاد رفتار سیاستمداران می‌تواند اعتماد را به بازارها برگرداند و مقدمات تحرک اقتصادی را فراهم کند. اگر سیاستمداران، انتخابات را به عرصه غیریت سازی صرف و خط کشی بین ادوار مختلف نظام سیاسی تبدیل نکنند، اعتمادسازی آغاز می‌شود و اگر برنامه‌هایی مشخص و قابل احصا برای اقتصاد ارائه کنند، تحرک اقتصادی کلید می خورد؛ و اگر مدارا و حوصله باشد و سیاستمداران ایرانی باور کنند که در پس هر انتخاباتی، انتخابات دیگری هم هست، سال ۱۳۹۲ سال بهتری خواهد شد.

مسافر ویژه: عیدی با عیدانه

احسان پیرناش در صفحه طنزانه کلیک قانون نوشته: از وقتی عیدانه دولت به حسابم واریز شده دیگر انگیزه ای برای مسافرکشی ندارم. اگر دقت کرده باشید از همان روز ناپدید شدم و رفتم دنبال عشق و حال. یعنی اینجور موجودات راحت طلبی هستیم ما ایرانیها. من از دولت خواهش می‌کنم برای حفظ بنیان خانواده هم که شده ما را به مفتخوری عادت ندهد، چون اینجوری انگیزه کار کردن در جوانان از بین می‌رود و همه می‌روند دنبال یللی تللی.

نویسنده ستون مسافر ویژه تاکید کرده: از شما چه پنهان همان روز ۸۵ هزار تومان را از حسابم برداشت کردم و اول از همه قسطهای عقب افتاده ام را دادم. بلافاصله یک مورد اکازیون پسته شور به تورم خورد که همانجا پای دستگاه خودپرداز معامله اش کردم. بعد از آن به همسرم خبر واریز عیدانه را دادم و او نقشه مسافرت نوروز با خاندانش را برایم تلفنی تشریح کرد. تصمیم گرفتم بقیه پول عیدانه را پس انداز کنم و با سودش بزنم توی کار «بساز و بنداز» که بنا به دلایلی منصرف شدم. خدا خیرش بدهد، به قول یکی از مسافرانم:«وقتی احمدی‌نژاد برود ما چه خاکی توی سرمان بریزیم؟!».

در پایان این طنزنوشته آمده: می بینید تو رو خدا؟ حالا باز هم بگویید فشار اقتصادی تاثیری روی اعصاب و روان مردم نداشته. همینطور توی دلم با محمود حرفهای خصوصی می زدم که دیدم سه تا آدم به شکل فرمول ریاضی ایستاده اند و دست تکان می دهند. یکیشان گفت:«دربست؟»

سالی که گذشت و بهاری که در راه است

تیترها و طرح صفحه اول جام جم

فتح‌الله آملی در سرمقاله روزنامه کلیک اطلاعات نوشته سالی که گذشت، البته سال چندان خوبی از نظر نوسانات اقتصادی نبود. در ماههای ابتدایی سال، قیمت مواد غذایی و خوراکی افزایش پیدا کرد. کمی بعد همزمان با افزایش و تشدید تحریم‌ها بازار سکه و ارز و طلا دستخوش نابسامانی‌های متعدد شد و تورم پس از درنوردیدن این بازارها، به خودرو و مسکن هم رسید که البته افزایش قیمت خودرو بیش از همه جنجال و بحث‌آفرید.

به نوشته این مقاله در سال گذشته صحنه سیاسی کشور هم چون صحنه اقتصادی، نوسانات بد و نامطلوب کم نداشت. اما همه خبرها بد نبودند. خبرهای خوبی نیز از پیشرفتهای علمی و فن‌آوری و دفاعی کشور و نیز کارهای عمرانی انجام شده داشتیم. چند داروی نوترکیب پزشکی، چند توفیق در نانوتکنولوژی، موفقیت‌هایی در زمینه اطلاعاتی و امنیتی، افتتاح پروژه‌های متعدد عمرانی و نیز چند محصول دفاعی و نظامی از جمله رونمایی از یک جنگنده جدید و آخرین مورد هم به آب اندازی ناوشکن جماران ۲ همه و همه توفیقاتی بوده اند که مایه مباهات کشور و ملت است.

ملی هستیم یا ملی نیستیم

رضا زندی در مقاله ای در کلیک شرق نوشته فردا شصت و دومین سالروز «ملی شدن صنعت نفت» است. چهار روز پیش اما رییس‌جمهور در افتتاحیه پالایشگاه شازند گفت: «هنوز نفت‌ها به طور کامل ملی نشده است.» مسلما که اگر مالکیت نفت در اختیار دولت باشد ولی نگاهی کاملا ملی به صنعت نفت نداشته باشد نمی‌توان انتظار ملی بودن داشت. احمدی‌نژاد، سال آینده باید گزارش عملکرد هشت سال زمامداری‌اش را بدهد. ما نفت را ملی می‌خواهیم.

به نوشته این مقاله دو روز پیش حمید بهبهانی (وزیر سابق راه و ترابری)، از مدیر عاملی شرکت ملی نفتکش برکنار شد. او سال گذشته، جایگزین محمد سوری شده بود که بیش از دو دهه، شرکت ملی نفتکش را اداره کرد آن هم در شرایط سخت جنگ. آیا نگاهتان ملی بود که در دوران دشوار تحریم، چنین مدیر با تجربه‌ای را برداشته و مدیری بی‌تجربه در حمل نفت را جایگزینش کردید؟ اگر بود چرا یکساله تغییر کرد؟ سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی وزارت نفت و صندوق بازنشستگی کشوری، سهامداران شرکت ملی نفتکش هستند. تامین اجتماعی زیر مجموعه معاون اول شده و صندوق بازنشستگی نفت زیر نظر وزیر کابینه است. ما نگاه ملی می‌خواستیم.

در انتهای مقاله شرق آمده انتصاب چهار وزیر و دو سرپرست در وزارت نفت در هشت‌ سال، حاصل «نگاه ملی» بود؟! اگر بود پس ثبات مدیریت چه می‌شود؟ چند ماه بدون وزیر ماندن وزارت نفت در سال ۸۴ و معرفی سه کاندیدای وزارت که نتوانند رای اعتماد مجلس را کسب کنند چه؟ تغییر میرکاظمی درست قبل از ریاست ایران در اجلاس اوپک مبتنی بر «نگاه ملی» انجام شد؟! انتصاب علی‌آبادی به عنوان سرپرست و اعزام او به اوپک، بی‌کمترین اطلاعی از نفت چطور؟

شعری برای نیازمندی‌ها

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: این آخرین روزنامه سال ۹۲ است که دارید ورق می‌زنید ممنونم که روزگار ۹۱ را با هم از سر گذراندیم. ممنونم که هستید. ممنونم که می‌توانم برای شما بنویسم. ببخشید که آخر سالی باعث دل‌نگرانی شما شدم. فکری هستم اگر می‌آمدید خانه من عیددیدنی، با توجه به هزینه آژانس (رفت و برگشت حدود ۲۰هزار تومان) و اودکلن (هر پیس‌پیس پنج هزار تومان) و لباس نو (هزینه استهلاک هر بار استفاده ۱۰هزار تومان)، هزینه هر عیددیدنی، برای هر نفر/میهمانی ۳۵هزار تومان است.

نویسنده نتیجه گرفته: باید مبلغ عیدی دست‌کم یک تراول ۵۰هزار تومانی باشد که به زحمت رفت و آمدش بیارزد. حالا که نشانی من را ندارید بیایید عیددیدنی و من هم تراول ۵۰هزار تومانی ندارم، شعرهای طنز زیر را بزنید به پای عیدی امسال، البته یک بوسه لپی هم ضمیمه است.

برای فصل بارندگی

به معشوقه‌ای با چتر دو نفره نیاز دارم

برای فصل زمستان

به معشوقه‌ای

با کلبه‌ای گرم

و توانایی پختن یک کاسه سوپ خوب

برای فصل بهار و تابستان

خودم از پس کارهایم برمی‌آیم

دیگر به شما زحمت نمی‌دهم ارباب خودم چرا نمی‌خندی؟!

کارتون روز

کارتون علی درخشی، شرق

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.