شورای هماهنگی جبهه اصلاحات از خاتمی خواست نامزد ریاست‌جمهوری شود

به روز شده:  21:23 گرينويچ - 17 مارس 2013 - 27 اسفند 1391

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، که ائتلافی از ۱۶ گروه اصلاح‌طلب ایرانی است، با انتشار اطلاعیه‌ای از محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ دعوت کرده است.

اطلاعیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می‌گوید که این دعوت به دنبال توافق همه اعضا در جلسه امروز ٢٧ اسفند (١٧ مارس) انجام می‌گیرد.

این شورا با اشاره به برخی محدودیت‌ها اظهار امیدواری کرده "شرایط به گونه‌ای پیش برود که ایشان [محمد خاتمی] نامزدی در انتخابات پیش رو را بپذیرند."

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات قصد داشت در دی ماه کنگره‌ای انتخاباتی برگزار کند که به دلیل کلیک ممانعت مسئولان امنیتی از این امر باز ماند.

همچنین دو هفته پیش عنوان شد که ژاله فرامرزیان، رئیس دوره‌ای و سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، توسط مسئولان امنیتی از مصاحبه با رسانه‌ها کلیک منع شده است.

دیروز هم ٩١ نفر از هواداران آقای خاتمی در کلیک نامه‌ای از او خواستند برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده که در خرداد ٩٢ برگزار می‌شود، اعلام آمادگی کند.

این نامه در وبسایت کلمه منتشر شد و چهره‌هایی چون هادی خامنه‌ای، محمدعلی نجفی، معصومه ابتکار، حسین مرعشی، اعظم طالقانی و یوسف اباذری از جمله امضا کنندگان آن بودند.

حضور محمد خاتمی در انتخابات مساله‌ای بحث‌برانگیز است و به عنوان نمونه، رای دادن او در آخرین انتخابات مجلس جنجال بزرگی ایجاد کرده بود.

در آن انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، که اکنون از آقای خاتمی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کرده، از نامزدی حمایت نکرده بود.

حزب کارگزاران سازندگی ایران، انجمن اسلامی معلمان، انجمن اسلامی جامعه پزشکان و حزب خانه کارگر از جمله گروه‌های عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هستند.

نام جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و همچنین حزب اعتماد ملی که در انتخابات قبلی حامیان اصلی میرحسین موسوی و مهدی کروبی بودند، در میان اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.