ارزیابی انتخاباتی اصلاح‌طلبان به خواست خاتمی منتشر شد

به روز شده:  19:59 گرينويچ - دوشنبه 18 مارس 2013 - 28 اسفند 1391

شرکت خاتمی در انتخابات مساله‌ای جنجال‌برانگیز بوده

جمعی از اصلاح‌طلبان ایران متنی حاوی تحلیل خود از شرایط سیاسی و اقتصادی ایران و چگونگی مواجهه با مسائل مختلف منتشر کرده‌اند.

این متن برای ارائه به محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران و از رهبران اصلاح‌طلبان، تنظیم و به خواسته او منتشر شده است.

نویسندگان این متن آن را "مجموعه نگرش‌ها و رویکردها و راهکارهای اصلاح‌طلبانه برای خروج کشور از وضعیت کنونی" نامیده و اشاره کرده‌اند که انتخابات ریاست‌جمهوری آینده که در خرداد ۹۲ برگزار می‌شود، می‌تواند "انتخاباتی سرنوشت‌ساز" باشد.

به نظر می‌رسد انتشار این متن بخشی از تلاش اصلاح‌طلبان برای حضور جدی در انتخابات آتی است، حضوری که با توجه به اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری پیشین هم برای هواداران اصلاح‌طلبان و هم برای محافظه‌کاران حاکم بحث‌برانگیز بوده است.

اغلب محافظه‌کاران حاکم نگاه مثبتی به حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات ندارند. جعفر شجونی، عضو جامعه روحانیت مبارز، هفته قبل پیش‌بینی کرده بود که اصلاح‌طلبان رد صلاحیت خواهند شد.

تحلیل

جمشید برزگر، تحلیلگر امور ایران در بی‌بی‌سی

برنامه تحلیلی ۴۶ چهره شاخص اصلاح طلب در جمهوری اسلامی که به تایید محمد خاتمی نیز رسیده، مهم‌ترین تحول در میان گروه عمده‌ای از اصلاح طلبانی است که تا پیش از این بین شرکت یا عدم شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مردد بودند.

این برنامه، به آشکارترین شکل ممکن خواست و تمایل آنان برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی را نمودار می‌سازد. به نظر می‌رسد اصل قرار دادن شرکت در انتخابات، مبنای تحلیل این برنامه بوده است و همین موجب شده که دلیل تمامی ناکارآمدی‌ها و وضعیت کنونی در دولت و یا حتی شخص محمود احمدی نژاد خلاصه شود.

این ابراز تمایل برای شرکت در انتخابات، که از نگاه منتقدان به تلاش برای جلب رضایت آیت الله خامنه‌ای و کسب جواز حضور در رقابت‌های انتخاباتی تعبیر می‌شود، به رغم مخالفت طیف دیگری از منتقدان صورت گرفته که عمدتا یا در زندان و یا در خارج از کشور به سر می‌برند و با وجود حضور در طیف کلی اصلاح طلبان، بیشتر به خواسته‌های جنبش سبز احساس تعلق می‌کنند.

در برنامه تحلیلی اصلاح طلبان، نه تنها نقش کلیه مراکز قدرتی که در اختیار اصولگرایان قرار دارند و نیز سیاست‌ها، تصمیمات و رویکردهای آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های اخیر نادیده گرفته شده، بلکه اصولا به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و حوادث پس از آن نیز کوچک ترین اشاره‌ای نشده است.

با این همه، به نظر نمی‌رسد حتی در پیش گرفتن چنین رویکردی، حاکمیت را متقاعد سازد که به اصلاح طلبان امکان آزمودن بخت حضور دوباره در قدرت را بدهد.

نویسندگان تحلیل انتخاباتی اصلاح‌طلبان گفته‌اند متنی که نوشته‌اند "می‌تواند برنامه عمل هر منتخب مردمی باشد که در تلاش برای بهبود اوضاع کشور است."

عبدالله نوری، غلامحسین کرباسچی، محمدرضا خاتمی، عبدالواحد موسوی لاری، معصومه ابتکار و مجید انصاری از جمله نویسندگان این ارزیابی انتخاباتی هستند.

آقای خاتمی خطاب به نویسندگان این متن نوشته است: "امید دارم گام‌های بعدی نیز با توکل به حضرت حق جهت روشنگری جامعه و ارائه راه حل مشکلات و خدمت به انقلاب و مردم برداشته شود. متن مزبور به اطلاع صاحب‌نظران و مردم عزیز برسد."

تحلیل گذشته، برنامه آینده

تحلیل انتخاباتی اصلاح‌طلبان با ارائه توصیفی از شرایط سیاسی ایران در سه دهه اخیر و دفاع از عملکرد دولت‌های پیش از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور کنونی، آغاز می‌شود و سپس به نقد عملکرد دولت آقای احمدی‌نژاد پرداخته است.

تاکید چندباره بر ضرورت دستیابی به عدالت از نکات جالب توجه این متن است.

نویسندگان از جمله دیدگاه خود درباره رشد متکی بر عدالت اجتماعی، عدالت در ثروت، عدالت در قدرت و عدالت در منزلت‌ها را بیان کرده‌‌اند.

آنان همچنین پس از نقد تفصیلی عملکرد دولت آقای احمدی‌نژاد در زمینه‌های مختلف، گفته‌اند که برای "برون رفت از وضعیت کنونی" باید اصول قانون‌گرایی، آزادی، عزت و کرامت انسان‌ها در جامعه و حقوق مدنی و شهروندی پذیرفته شود.

"اصل معنویت، انصاف و اخلاق" و "اقتدار و عظمت کشور" نیز از ارزش‌های دیگری است که اصلاح‌طلبان برای مواجهه با مشکلات جاری پیشنهاد کرده‌اند.

دیروز شورای هماهنگی جبهه اصلاحات از محمد خاتمی کلیک خواست نامزد ریاست‌جمهوری شود.

پیش از آن نیز ۹۱ چهره اصلاح‌طلب در نامه‌ای به آقای خاتمی از او کلیک خواستند که برای نامزدی در انتخابات آتی اعلام آمادگی کند.

تلاش اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات آینده در حالی صورت می‌گیرد که مهدی کروبی و میرحسین موسوی، نامزدهای اصلاح‌طلبان در انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری، به دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در بازداشت خانگی هستند.

بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب نیز زندانی هستند و جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و همچنین حزب اعتماد ملی که در انتخابات قبلی حامیان اصلی میرحسین موسوی و مهدی کروبی بودند فعالیتی ندارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.