احمدی‌نژاد دستور برکناری روسای دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس را صادر کرد

به روز شده:  11:53 گرينويچ - دوشنبه 18 مارس 2013 - 28 اسفند 1391

آقای احمدی‌نژاد گفته "رویکرد سیاست‌زده و غیرعلمی و یا احیانا امنیتی توسط مدیران در محیط اجتماعی ناکارآمد و تخریب کننده" است و این وضعیت را در محیط دانشگاهی "ناکارآمد‌تر و مخرب‌تر" دانسته است

منابع خبری در ایران گزارش می‌دهند که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، امروز دوشنبه ۲۸ اسفندماه در نامه‌ای به کامران دانشجو وزیر علوم، خواستار برکناری فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران و بیژن رنجبر، رئیس دانشگاه تربیت مدرس شده و آنها را متهم کرده که در اداره دانشگاه رویکردی "سیاست زده، غیر علمی و احیانا امنیتی" دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد شیخان، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی ریاست جمهوری اصالت این نامه را تائید کرده است، اما یک مقام وزارت علوم کلیک گفته است که این وزارتخانه هنوز چنین نامه ای دریافت نکرده است.

آقای احمدی‌نژاد، در این نامه با تأکید بر لزوم ایجاد فضای "امید و مهربانی و آزادی و احترام و اعتماد" در دانشگاه‌ها، نوشته است: "متاسفانه و بر اساس اطلاعات دقیق در دو دانشگاه مهم، دانشگاه تهران که مادر دانشگاه‌های کشور و پرافتخار‌ترین آن است و دانشگاه تربیت مدرس که تنها مرکز رسمی تربیت مدرسین کشور است فضای عمومی به گونه دیگری مدیریت می‌شود که نه تنها سازنده نیست، بلکه تا حدودی در نقطه مقابل حرکت عمومی ملت و شئون دانشگاه و دانشگاهیان است."

تحلیل - جمشید برزگر، تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

صدور دستور برکناری روسای دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس در آخرین روزهای سال ۹۱ از سوی محمود احمدی‌نژاد، که ناخرسندی شدید منتقدان اصولگرای وی را به همراه داشته، تازه‌ترین نشانه از سالی است که به احتمال فراوان با بهاری طوفانی شروع خواهد شد. اصولگرایانی که اکنون به نظر می‌رسد برای بیرون راندن آقای احمدی‌نژاد و تیم همراهش از میدان رقابت انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ هر روز با دشواری‌های تازه‌ای روبه رو می‌شوند، از دستور اخیر آقای احمدی‌نژاد به عنوان «اقدام انتخاباتی جدید دولت» یاد کرده‌اند و آشکارا چنین کاری را مرتبط با برنامه‌های انتخاباتی او دانسته‌اند. در هشت سال ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد، دانشگاه یکی از اصلی ترین عرصه‌های مخالفت با او و حامیان دیروزش بوده و برای همین مخالفت نیز هزینه‌های بسیار پرداخته است. آیا او با چنین اقداماتی، همزمان با فاصله گرفتن از هسته‌های مرکزی قدرت، قادر خواهد بود مخالفان سرسخت دیروز خود در دانشگاه‌ها را به حامیان فردایش تبدیل کند؟

وی در بخش دیگری از نامه خود خطاب به وزیر علوم آورده است: "وظیفهٔ قانونی خود را در صیانت از حریم دانشگاه به فوریت عمل نمایید و با نصب مدیران آشنا‌تر به ظرافت‌ها و الزامات کار دانشگاهی از مدیران فعلی در محل دیگری استفاده فرمایید."

برکناری رئیس دانشگاه تربیت مدرس

در پی انتشار نامه آقای احمدی نژاد، تعدادی از رسانه های ایران به گمانه زنی در مورد دلایل صدور این دستور پرداخته اند.

به نوشته این رسانه ها، این نخستین بار نیست که موضوع برکناری آقای رنجبر مطرح می شود. در اوایل مهرماه سال ۱۳۹۱ و پس از آنکه اسفندیار رحیم مشایی حاضر نشد برای ادامه تحصیل در دانشگاه تربیت مدرس مدرک کارشناسی خود را تحویل دهد و از ادامه تحصیل باز ماند، احتمال برکناری آقای رنجبر مطرح شد.

سایت نیمروز روز دوم مهرماه نوشت: "در جلسه کامران دانشجو وزیر علوم و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر [وقت] رئیس جمهور، برکناری بیژن رنجبر قطعی شده و به او پست قائم مقامی دانشگاه آزاد و یکی از معاونت های وزارت علوم پیشنهاد شده است".

بیژن رنجبر، رئیس دانشگاه تربیت مدرس، متولد ۱۳۴۵ در خرم آباد است و در خردادماه سال ۱۳۸۹ به ریاست این دانشگاه انتخاب شد.

برکناری رئیس دانشگاه تهران

احتمال برکناری فرهاد رهبر نیز چندماه پیش و در پی برکناری مرضیه وحید دستجردی از وزارت بهداشت مطرح شد. به گزارش رسانه های منتقد دولت در ایران، پس از برکناری خانم دستجردی، آقای رهبر در مقابل برکناری باقر لاریجانی از ریاست دانشگاه علوم پزشکی مقاومت کرد.

گفته می شد که رئیس جمهور خواستار برکناری آقای لاریجانی بوده و یکی از دلایل برکناری خانم دستجردی، مقاومت در برابر این خواسته بوده است.

فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران در طول دوران فعالیتش اقدامات مختلف خبرسازی انجام داد، از آنجمله می‌توان به تغییر گیت‌های ورودی دانشگاه تهران و طرح یونیفرم برای دانشجویان اشاره کرد.

وی که سی و یکمین رئیس دانشگاه تهران است در طول دوران ریاستش همچنین با اتهام درخواست حمله به کوی دانشگاه در جریان اعتراضات پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مواجه شد، که گزارشی از این پرونده نیز در مجلس ایران خوانده شد.

محسن کوهکن، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته بود که نیروهای انتظامی با درخواست فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران وارد کوی دانشگاه شده بودند. اما آقای رهبر این اتهام را تکذیب کرد و گفت که در آن شب هیچ کدام از مسئولان کوی دانشگاه حضور نداشتند.

فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه در سال ۱۳۳۸ در سمنان متولد شد و پیش از ریاست دانشگاه تهران، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و معاون آقای احمدی‌نژاد بود، اما پیش از انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی توسط آقای احمدی‌نژاد، از مقام خود کناره گیری کرد.

آقای رهبر در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی معاون اقتصادی وزارت اطلاعات بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.