مشاور وزیر علوم ایران: نامه‌ای از رئیس جمهوری دریافت نکرده‌ایم

به روز شده:  16:03 گرينويچ - دوشنبه 18 مارس 2013 - 28 اسفند 1391

رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت در مقطع فعلی کشورمان که در حال نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری هستیم، تغییر روسا مصلحت نیست

در پی انتشار نامه محمود احمدی‌نژاد، به وزیر علوم برای برکناری روسای دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس، رسول ملک فر، مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم و مشاور وزیر امروز اعلام کرد: "طی چند روز گذشته و حتی امروز هیچ نامه ای مبنی بر این دستور رئیس جمهور از سوی دفتر وزارتی این وزارتخانه دریافت نکرده ام."

منابع خبری در ایران صبح امروز دوشنبه ۲۸ اسفند (۱۸ مارس) گزارش دادند که رئیس جمهور ایران در نامه‌ای به کامران دانشجو وزیر علوم، خواستار برکناری فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران و بیژن رنجبر، رئیس دانشگاه تربیت مدرس شده و آنها را متهم کرده که در اداره دانشگاه رویکردی "سیاست زده، غیر علمی و احیانا امنیتی" دارند.

آقای احمدی‌نژاد، در این نامه با تأکید بر لزوم ایجاد فضای "امید و مهربانی و آزادی و احترام و اعتماد" در دانشگاه‌ها، نوشته است: "متاسفانه و بر اساس اطلاعات دقیق در دو دانشگاه مهم، دانشگاه تهران که مادر دانشگاه‌های کشور و پرافتخار‌ترین آن است و دانشگاه تربیت مدرس که تنها مرکز رسمی تربیت مدرسین کشور است فضای عمومی به گونه دیگری مدیریت می‌شود که نه تنها سازنده نیست، بلکه تا حدودی در نقطه مقابل حرکت عمومی ملت و شئون دانشگاه و دانشگاهیان است."

به گزارش خبرگزاری مهر، مشاور وزیر علوم با تاکید بر عدم دریافت نامه‌ای در مورد برکناری روسای دانشگاه‌ها، گفت که پیشتر نیز شایعاتی در همین باره مطرح شده بود، "اما بعید می دانم چنین اتفاقی رخ دهد".

محمد مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس ایران هم با انتقاد از این برخورد گفت: "در مقطع فعلی کشورمان که در حال نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری هستیم، تغییر روسا مصلحت نیست".

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اینکه این تغییرات باعث ملتهب شدن فضای دانشگاه‌ها می‌شود، گفت: "دانشگاه تهران، دانشگاه کوچکی نیست که بتوان به راحتی با آن بازی کرد، حتی دانشگاه تربیت مدرس نیز به همین صورت است".

قاسم جعفری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در واکنش به نامه رئیس جمهوری به کامران دانشجو برای تغییر رؤسای دانشگاه‌‌های تهران، تربیت مدرس و صنعتی امیرکبیر گفت: "این سبک برخورد تاکنون سابقه نداشته است".

به نوشته رسانه‌های ایران، این نخستین بار نیست که موضوع برکناری آقای رنجبر مطرح می شود. در اوایل مهرماه سال ۱۳۹۱ و پس از آنکه اسفندیار رحیم مشایی حاضر نشد برای ادامه تحصیل در دانشگاه تربیت مدرس مدرک کارشناسی خود را تحویل دهد و از ادامه تحصیل باز ماند، احتمال برکناری آقای رنجبر مطرح شد.

همچنین احتمال برکناری فرهاد رهبر نیز چندماه پیش و در پی برکناری مرضیه وحید دستجردی از وزارت بهداشت مطرح شد. به گزارش رسانه های منتقد دولت در ایران، پس از برکناری خانم دستجردی، آقای رهبر در مقابل خواست رئیس جمهور مبنی بر عزل باقر لاریجانی از ریاست دانشگاه علوم پزشکی مقاومت کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.