وزارت امور خارجه ایران کاردار سوئیس را احضار کرد

به روز شده:  17:53 گرينويچ - چهارشنبه 20 مارس 2013 - 30 اسفند 1391

مقام‌های ایرانی بارها بر حمایت کامل این کشور از بشار اسد، تاکید کرده‌اند

وزارت امور خارجه ایران، کاردار سوئیس در این کشور را به عنوان حافظ منافع آمریکا احضار کرده و استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را محکوم کرده است.

معاون مدیر کل امور سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران در دیدار با کاردار سوئیس، بر مسئولیت آمریکا در جلوگیری از به کارگیری سلاح‌های شیمیایی در سوریه تاکید کرده است.

پیشتر وزارت امور خارجه ایران با تکرار ادعای دولت سوریه مبنی بر استفاده مخالفان مسلح از سلاح شیمیایی، این اقدام را محکوم کرده بود.

وزارت امور خارجه ایران گفته است که دولت‌های حامی مخالفان مسئول این اقدام هستند.

محسن نذیری، معاون مدیرکل امور سیاسی وزارت امور خارجه ایران همچنین خواهان تحقیق بی‌طرفانه در مورد به کارگیری سلاح‌های شیمیایی در سوریه و تامین‌کنندگان آن شده و گفته است که همه دولت‌ها، چنین اقدامی را محکوم کنند.

کاردار سوئیس گفته است که این موارد را به دولت آمریکا منتقل خواهد کرد.

رسانه‌های دولتی سوریه روز گذشته، سه‌شنبه ۲۹ مارس گفتند که شورشیان در شمال کشور از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند که به مرگ ۲۵ نفر منجر شده است.

خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - گفت که مخالفان "موشکی حامل مواد شیمیایی به سوی منطقه خان العسل در استان حلب شلیک کرده‌اند."

ادعای دولت سوریه با واکنش مخالفان رو به رو شد که با رد این ادعا، دولت را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کردند.

به جز ایران، روسیه نیز که از مهم‌ترین متحدان حکومت سوریه به شمار می‌رود، از این ادعای دولت آن کشور حمایت کرده‌ است.

آمریکا گفته است که سندی در تائید ادعای دولت سوریه در دست نیست اما ادعای استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را بررسی خواهد کرد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز چهارشنبه، سی اسفند گفت: "ایران اقدام غیر انسانی استفاده از سلاح شیمیایی در حلب توسط گروه‌های مسلح مخالف را به عنوان یک اقدام ضد بشری به شدت محکوم می‌کند."

آقای مهمانپرست افزود "مسئولیت اصلی تکرار چنین جنایاتی، علاوه بر عاملان به عهده کشورهای حامی آنهاست."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که کشورش خواهان حل و فصل مسالمت‌جویانه بحران سوریه است.

ایران از زمان شروع اعتراض‌ها در سوریه، از دولت این کشور حمایت کرد و گفت که تظاهرات ضد دولتی در سوریه شبیه اعتراضاتی نیست که در برخی کشورهای عربی منجر به سرنگونی روسای دولت‌ها شد.

مقام‌های ایرانی بارها بر حمایت کامل این کشور از بشار اسد، تاکید کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.