نوروز و بی‌خانمان‌های لس‌آنجلس

به روز شده:  09:57 گرينويچ - چهارشنبه 20 مارس 2013 - 30 اسفند 1391

سی سال بعد از اینکه انقلاب اسلامی باعث پراکنده شدن ایرانیان در سراسر جهان شد، گروهی از آنها در لس‌آنجلس راه منحصر به‌فردی برای یاری به سرزمین پدری‌شان پیدا کرده و برای این ایده انسان‌دوستانه از جشن و تعطیلاتی به قدمت سه هزار سال کمک گرفتند.

کلیک آلبوم عکس این جشن را ببینید

میدنایت میشن (Midnight Mission) سازمانی با حدود ۱۰۰ سال سابقه در جنوب شهر لس‌آنجلس است که نیازهای اولیه افراد بی‌خانمان را تأمین می‌کند. مهاجران ایرانی ساکن لس‌آنجلس – که بزرگ‌ترین جامعه ایرانی آمریکا را تشکیل می‌دهند – جمعه گذشته با همکاری این سازمان جشن‌های نوروزی را از خانه‌هایشان به یکی از محلات فقیرنشین شهر بنام اسکید راو (Skid Row) بردند. شمار بی‌خانمان‌های این محله در کل آمریکا کم‌نظیر است.

به مناسبت شروع بهار جشنی بنام "نوروز در میدنایت میشن" برگزار شد که نمادی از امید و تجدید حیات بود و در آن تفریحات و برنامه‌های سرگرم‌کننده‌ای نظیر موسیقی و رقص سنتی ایرانی، و سفره هفت سین در نظر گرفته شده بود.

داوطلبان ایرانی- آمریکایی هم برای بیش از ۱۵۰۰ نفر غذای مخصوص نوروزی تهیه کرده بودند. این برنامه به همت علی رازی، بازرگان ایرانی- آمریکایی و معاون میدنایت میشن، برگزار شد، و در آن اندی، خواننده ایرانی- آمریکایی، و همسر خواننده‌اش، شانی ریگسبی هم حضور داشتند، و همگی به توزیع غذا میان هزاران شرکت‌کننده گرسنه کمک کردند.

با کمک رادیوی کرن (KIRN)، که کانال فارسی‌زبان جنوب کالیفرنیاست، بیش از ۱۲۰ هزار دلار کمک مالی و دیگر کمک‌های غیرنقدی جمع‌آوری شد. این رقم نسبت به ۴۵ هزار دلاری که سال گذشته جمع شد، افزایش قابل توجهی نشان می‌دهد. کمیته نوروز که با این هدایا برای ساکنان اسکید راو پوشاک و اسباب بازی تهیه کرد، همچنین هزینه تهیه غذای ۱۳ روز ساکنان محله را در نظر گرفته تا آنها در تمام ۱۳ روز تعطیلات نوروز غذا داشته باشند.

بعد از چند دهه پراکندگی و زندگی در تبعید، این رویداد برای بسیاری از ایرانی- آمریکایی‌هایی اهمیتی نمادین داشت. آنها سال‌ها، عمرشان را صرف ساختن زندگی در خارج از کشورشان کردند و بعد از این همه سال بالاخره احساس می‌کنند که در قالب جدیدشان جا افتاده اند.

در سال‌های اخیر، ایرانی- آمریکایی‌ها میلیون‌ها دلار به نهادهای آموزشی و دیگر سازمان‌های اجتماعی کمک مالی کرده اند.

در آمریکا روند کمک‌های نوع‌دوستانه آمریکایی‌های آسیایی‌تبار هم سیر صعودی دارد. آمریکایی‌های آسیایی‌تبار در میان گروه‌های نژادی آمریکا سریع‌ترین رشد را دارند. در جنوب کالیفرنیا، "تهران‌جلسی‌ها" از فرصت موجود برای نزدیک شدن به اهالی فقیر شهرشان استفاده کرده اند. برخی از این اهالی، مثل ایرانی- آمریکایی‌ها طعم مهاجرت اجباری را چشیده اند.

مهوش یزدی، رئیس کمیته نوروز، اذعان می‌کند که زمان وارد شدن ایرانی- آمریکایی‌ها در مسائل اجتماعی فرارسیده است. او می‌گوید: "در کل ایرانی‌ها همیشه به‌فکر کمک به دیگران هستند، و نوروز برای ما معنای بسیار خاصی دارد. من امیدوارم که ایرانی- آمریکایی‌ها این پیام را بشنوند. مهم نیست در کدام شهر زندگی می‌کنند. بهرحال آنها هم می‌توانند کارهای مشابهی برای همشهری‌هایشان انجام دهند. همه به‌عنوان شهروند باید دینمان را به جامعه ادا کنیم، و ما هم این راه را انتخاب کردیم."

فرداد یزدی که عضو کمیته برگزارکننده این رویداد است، گفت که جامعه ایرانی- آمریکایی به بلوغ رسیده و حالا آماده ادای دینش است. او گفت: "ما همگی خانه‌مان را از دست داده ایم و درک می‌کنیم که بی‌خانمانی، و از صفر شروع کردن و خود را بالا کشیدن چه احساسی دارد. چه چیزی بهتر از اینکه این انرژی را بکار بگیریم و از آن برای کمک به آنهایی که بخت کمتر همراهشان بوده، استفاده کنیم."

حدود ۵۰۰۰ نفر در خیابان‌های اسکید راو زندگی می‌کنند. این محله مدت‌هاست که با اعتیاد به مواد مخدر، فحشا، فقر و بزهکاری دست و پنجه نرم می‌کند. البته وضعیت "شهر چادری" بعد از سال ۲۰۰۶ و ورود سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی، و مقامات و پلیس محلی، رو به بهبودی گذاشته است.

برنامه‌ریزان جشن نوروز قصد دارند این مراسم را هر ساله برگزار کنند، و امیدوارند حضورشان در اسکید راو به بهبودی بیشتر وضعیت این محله کمک کند. تا به اینجا استقبال دیگر شرکای برگزارکننده و شرکت‌کنندگان در مراسم فوق‌العاده بوده است. ریموند وودز که در اصل اهل اطراف شیکاگو است و خودش قبلا بی‌خانمان بوده، جمعه گذشته همراه یکی از دوستانش برای خوردن غذای نوروزی آمده بود. او می‌گوید: "کمک به دیگران همیشه خوب است. خیلی زیباست که افرادی که بخت بیشتری داشته اند، به‌فکر کمک به دیگران می‌افتند."

رایان ناوالس که در حال درمان اعتیادش به الکل است و تا ۱۸ ماه پیش بی‌خانمان بوده، حالا در مید نایت میشن کار می‌کند. او می‌گوید حال و هوای فرهنگی این رویداد را که در قلب لس‌آنجلس برگزار شده، دوست داشته است: "این مراسم آدم را به حال و هوای کاملا متفاوتی می‌برد. واقعا رویداد هیجان‌انگیز و متفاوتیست."

لری آدامسون، مدیرعامل مید نایت میشن، با او موافق است. او می‌گوید: "چیزی که این رویداد را اینقدر زیبا می‌کند، این است که یک جشن و تعطیلات فرهنگی را به آمریکایی‌ها معرفی می‌کند." این رویداد در تغییر نگاه‌ها به ایرانی‌ها هم تأثیر داشته است. مدت‌های طولانیست که در رسانه‌های غربی چهره‌ای کلیشه‌ای و نادرست از ایرانی‌ها ارائه می‌شود، و به این کشور از دریچه سیاست و بنیاد گرایی نگاه می‌شود.

کالوین پرکینز، یکی از کارمندان مید نایت میشن که او هم قبلا بی‌خانمان بوده، گفت که سخاوت و دست و دل بازی مهاجران ایرانی این پتانسیل را دارد که ورای شعارهای جنگ‌طلبانه، نگاه به ایرانی‌ها را تغییر دهد.

او می‌گوید: "بیشتر مردم درباره ایرانی- آمریکایی‌ها چیزهایی شنیده اند، اما خودشان تجربه آشنایی با آنها را نداشته اند. من مطمئنم که در خود ایران هم ایرانی‌هایی که اهل کمک به دیگران باشند، وجود دارند."

فرداد یزدی می‌گوید مراسمی از این دست به ایجاد نگاهی چند وجهی و جامع از مردم ایران کمک می‌کند. به عقیده او، ایرانی‌ها معمولا قربانی تصویرسازی‌های غیرمنصفانه اند. او می‌گوید: "بنظر من این کار گامی بزرگ در جهت از بین بردن تبلیغات منفی درباره ایرانی‌هاست. متأسفانه افراد عادی تنها یک جنبه از آنچه در ایران می‌گذرد را می‌بینند و به اندازه کافی در جریان فعالیت‌های ایرانی‌ها در آمریکا قرار نمی‌گیرند."

برگزارکنندگان این رویداد دومین سالیست که مراسم نوروز خیابانی و توفیق در جمع‌آوری کمک‌های مالی را تجربه می‌کنند، و حالا به چشم خود می‌بینند که فعالیت‌های اجتماعی بی‌واسطه چقدر می‌تواند تأثیرگذار باشد.

مهوش یزدی می‌گوید: "یادم می‌آید که سال پیش که این مراسم را برگزار می‌کردیم، بسیاری از افراد بی‌خانمان می‌پرسیدند که این افراد چه کسانی هستند و چرا نوروز در اینجا جشن گرفته می‌شود؟ اما بعد از اینکه با ما آشنا شدند و آن روز را به خوشی گذراندند، می‌پرسیدند: "اینها کی دوباره برمی‌گردند؟""

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.