مقامات ارشد جمهوری اسلامی سال نو را تبریک گفتند

به روز شده:  14:33 گرينويچ - چهارشنبه 20 مارس 2013 - 30 اسفند 1391
خامنه ای

رهبر جمهوری اسلامی از ناکامی "دشمنان" سخن گفت و سال آینده را سال حماسه نامگذاری کرد

رهبران جمهوری اسلامی در پیام هایی به مناسبت فرا رسیدن سال نو، دیدگاه‌های خود را در مورد شرایط سیاسی و اقتصادی داخلی و موقعیت بین‌المللی جمهوری اسلامی بیان داشته اند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در پیام خود به مناسبت فرا رسیدن سال ۱۳۹۲ شمسی، به ارزیابی شرایط ایران در سال گذشته پرداخت و آن را سالی با جنبه‌های مثبت و منفی توصیف کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای گفت که "دشمنان" در صدد بودند بر مردم و نظام جمهوری اسلامی سخت‌گیری و "ملت ایران" را با تحریم فلج کنند، اما افزود که "ما در میدان‌های مختلف به پیشرفت‌های زیادی دست یافتیم" و وعده داد که در سخنرانی روز پنجشنبه در مشهد، این پیشرفت‌ها را شرح دهد.

وی گفت که اگرچه تحریم اقتصادی، مشکلاتی را ایجاد کرد اما "در مجموع، حرکت نظام و مجموعه مردم یک حرکت رو به جلو بوده است."

رهبر جمهوری اسلامی افزود که "دشمنان" در نظر داشتند از نظر سیاسی ایران را منزوی "و مردم را دچار دو دلی و تردید" کنند، اما به نتیجه نرسیدند. او در اثبات نظر خود، حضور شماری از رهبران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در اجلاس تهران را مورد تاکید قرار داد. این اجلاس به مناسبت انتقال ریاست دوره‌ای جنبش به ایران در تابستان سال گذشته برگزار شد.

آیت‌الله خامنه‌ای مراسم سالگرد انقلاب اسلامی را هم نشانه تعلق خاطر مردم به نظام دانست و گفت "مردم عزیز ما در آنجایی که امکان و موقعیت ابراز احساسات وجود داشت، عمدتا در بیست و دوم بهمن، آنچه را که لازمه حماسه و شور بود از خود نشان دادند."

شعارهای رهبر جمهوری اسلامی برای سالهای گذشته

 • ١٣٧٢: سال برنامه ریزی دولت و تدوین برنامه دوم
 • ١٣٧٣: وجدان کاری و انضباط
 • ١٣٧٤: انضباط اقتصادی و مالی
 • ١٣٧٥: کار سازنده
 • ١٣٧٦: صرفه جویی
 • ١٣٧٧: صرفه جویی
 • ١٣٧٨: امام خمینی
 • ١٣٧٩: امام علی
 • ١٣٨٠: رفتار علوی
 • ١٣٨١: عزت و افتخار حسینی
 • ١٣٨٢: نهضت خدمتگزاری
 • ١٣٨٣: پاسخگویی سه قوه به ملت ایران
 • ١٣٨٤: همبستگی و مشارکت عمومی
 • ١٣٨٥: پیامبر اعظم
 • ١٣٨٦: اتحاد ملی و انسجام اسلامی
 • ١٣٨٧: نوآوری و شکوفایی
 • ١٣٨٨: اصلاح الگوی مصرف
 • ١٣٨٩: همت مضاعف و کار مضاعف
 • ١٣٩٠: جهاد اقتصادی
 • ١٣٩١: حمایت از تولید، کار و سرمایه ایرانی

رهبر جمهوری اسلامی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را "کار بزرگ سال ۹۲" توصیف کرد که مقدرات کشور برای چهار سال بعد را ترسیم می کند و از مردم خواست تا در رای‌گیری به طور گسترده شرکت کنند.

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه پیام خود که از شبکه‌های رادیو و تلویزیونی ایران پخش می‌شد، گفت که "آنچه را که ما در سال ۹۲ در پیش رو داریم، باز عمدتا در دو عرصه اقتصاد و سیاست است" و افزود که از نظر اقتصادی، باید به تولید ملی توجه شود.

آیت الله خامنه ای که معمولا در آغاز هر سال، شعاری برای آن سال بر می گزیند و سال گذشته را سال "تولید ملی" خوانده بود، در مورد تحقق این شعار گفت که "البته کارهایی هم انجام گرفت" اما تاکید کرد که آن شعار جنبه بلند مدت داشته است.

در مورد سال جدید، وی گفت "البته لازم است هم در زمینه اقتصاد و هم در زمینه سیاست، حضور مردم جهادی باشد" و سال ۱۳۹۲ را "سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" نام گذاری کرد.

پیام محمود احمدی‌نژاد و انتخابات

محمود احمدی نژاد در پیام نوروزی خود، "فرا رسیدن بهار عزیز و نوروز سرافراز را به بهار حقیقی انسان ها، امام عصر" و رهبر جمهوری اسلامی و مردم ایران تبریک گفت و سال گذشته را آمیزه‌ای از شادکامی و تلخی توصیف کرد.

در مورد شرایط داخلی ایران در سال گذشته، آقای احمدی نژاد از "حرکت پر شتاب" در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی سخن گفت و اظهار داشت که "هر روز دستاورد جدیدی در اختیار ملت ایران قرار گرفت."

وی افزود که در سال گذشته، "بدخواهان ملت ایران با یک هماهنگی آشکار از خارج و داخل به دلیل ایستادگی ملت و دولت در حقوق اساسی" کشور را تحت فشار شدید اقتصادی و جنگ روانی قرار دادند و گفت که هدف آنها این بود که "پیروزی‌ها و دستاوردهای تاریخی در دوره دولت‌های نهم و دهم را مخدوش کنند."

آقای احمدی نژاد با اشاره به محدودیت‌های گسترده مالی و تجاری خارجی علیه ایران، گفت که هدف از این اقدامات، برهم زدن انسجام اقتصادی کشور بود و گفت که تلاش بر این بود که "با تبلیغات گسترده عامل مشکلات را خود ملت و دولت برآمده از ملت معرفی کنند."

محمود احمدی نژاد

احمدی نژاد بخش عمده ای از پیام خود را به انتخابات اختصاص داد و از حساسیت خود برای برگزاری مطلوب انتخابات سخن گفت

محمود احمدی نژاد گفت که کسانی که فشارهای سنگین اقتصادی به ایران وارد کردند به هدف های خود نرسیدند و اعلام داشت که با ایستادگی ملت و تلاش دولت "ریشه‌های اقتصاد کشور مستحکم‌تر شد." از جنبه بین المللی هم، آقای احمدی اظهار داشت که مسیر تحولات جهانی به نفع ملت ایران است.

آقای احمدی نژاد بخش عمده‌ای از پیام نوروزی خود را به موضوع انتخابات ریاست جمهوری سال جاری اختصاص داد و گفت که انتخابات ریاست جمهوری "بالاترین نماد مردم‌سالاری و نقطه اوج آن است و اراده آحاد ملت در انتخاب یک نفر، به عنوان نماینده همه ملت، متجلی و متمرکز می شود."

وی گفت که برگزاری یک انتخابات پرشور با شرکت همه مردم و انتخاب یک رئیس جمهوری با رای قاطع و بالای ملت "همه معادلات داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی را به نفع ملت ایران و دیگر ملت‌ها و به نفع عدالت و صلح و محبت و آزادی دگرگون خواهد کرد" و برگزاری انتخابات را مسئولیت تاریخی و تعیین کننده ای برای مردم و دولت خواند.

آقای احمدی نژاد از احترام آیت‌الله خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای برای رای ملت سخن گفت و یادآور شد که رهبر سابق و کنونی جمهوری اسلامی تاکید می کردند که خود آنان هم مانند سایر رای دهندگان، هرکدام یک رای دارند.

محمود احمدی نژاد افزود که همه باید بکوشند تا مردم به طور گسترده در انتخابات شرکت کنند و "از هر سخن و اقدامی که موجب کاهش انگیزه آحاد ملت می‌شود به شدت اجتناب کنند."

رئیس جمهوری بر عزم خود برای برگزاری مطلوب این انتخابات تاکید ورزید و گفت: "اینجانب شخصا نهایت حساسیت را به کار خواهم برد و همچنان که بارها و بارها به مسئولین استانی و غیراستانی گفته‌ام، از کوچکترین تخلفی اغماض نخواهم کرد."

محمود احمدی نژاد در پیام نوروزی خود، امام دوازدهم شیعیان را "بهار انسانی" توصیف کرد و گفت که "هفت سین ایرانی و رنگ و مشخصات پرچم ایران هم جلوه‌ای از بهار حقیقی و خواست تاریخی ملت ایران برای رسیدن به بهار است."

وی نوروز را "سروش آسمانی" دانست و با درود به "بهار انسانی"، بخشی از پیام خود را به اظهاراتی ظاهرا تمثیلی از هفت سین اختصاص داد و این پیام را با شعار "زنده باد بهار" به پایان رساند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.