شهروند ایرانی به اتهام جاسوسی در عربستان سعودی بازداشت شد

به روز شده:  07:57 گرينويچ - چهارشنبه 20 مارس 2013 - 30 اسفند 1391
آرم وزارت کشور عربستان

وزارت کشور عربستان از بازداشت یک ایرانی در ارتباط با جاسوسی "به نفع یک کشور خارجی" خبر داده است

وزارت کشور عربستان سعودی از بازداشت یک شهروند ایرانی به اتهام مشارکت در فعالیت‌های جاسوسی خبر داده است.

براساس گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، سخنگوی وزارت کشور سعودی گفته است که "براساس اطلاعات دریافتی اداره کل اطلاعات در مورد ارتباط تعدادی شهروندان سعودی و خارجی مقیم آن کشور در عملیات جاسوسی به نفع یک کشور خارجی" شانزده شهروندن سعودی، یک ایرانی و یک لبنانی طی چهار فقره عملیات در مناطق مختلف بازداشت شده‌اند.

سخنگوی وزارت کشور سعودی در مصاحبه‌ای در تلویزیون دولتی این کشور، محل بازداشت این افراد را شهرهای مکه، مدینه، ریاض و استان شرقیه اعلام کرده است.

وی گفته است که بازداشت‌شدگان "در زمینه گردآوری اطلاعات در مورد مراکز و تاسیسات حساس و همچنین ارتباط با سازمان های اطلاعاتی در کشور مورد نظر فعالیت داشتند."

در این گزارش آمده است که بازجویی از این افراد آغاز شده و در خاتمه تحقیقات، پرونده آنان برای رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع خواهد شد.

اگرچه در بیانیه وزارت کشور سعودی، از "کشور خارجی" مرتبط با بازداشت شدگان نامی برده نشده است، اما خبر بازداشت این افراد ساعاتی پس از آن انتشار یافت که سخنگوی وزارت خارجه ایران از اقدام برای "پیگیری قضایی و دیپلماتیک" یک عضو سفارت عربستان سعودی در ارتباط با یک حادثه رانندگی خبر داد.

به گزارش منابع خبری ایران، این دیپلمات سعودی هنگام رانندگی در اطراف تهران، با یک خودرو دیگر تصادف کرد که به مرگ یک شهروند ایرانی و زخمی شدن یک نفر دیگر منجر شد. به گفته این منابع، راننده سعودی در این حادثه مقصر بوده است.

خاتمی و عربستان

روابط دو حکومت مذهبی شیعه ایران و وهابی در عربستان دستخوش فراز و نشیب‌هایی بوده است

از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران، روابط دولت تحت تسلط روحانیون شیعه در ایران و نظام حکومتی تحت تسلط خاندان سلطنتی وهابی در عربستان سعودی در بسیاری از سال‌ها تیره و گاه حتی خصمانه بوده است.

به گفته برخی کارشناسان، خصومت دو کشور عمده صادرکننده نفت به ادامه روند سقوط بهای نفت خام در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی کمک کرد که به خصوص خسارات عمده ای را به اقتصاد ایران وارد آورد.

علاوه بر اختلاف عمیق مذهبی، عربستان سعودی دولت جمهوری اسلامی را به تلاش برای "صادر کردن انقلاب اسلامی" و براندازی از طریق ایجاد نا‌امنی در آن کشور و سایر کشورهای منطقه متهم می کرد و جمهوری اسلامی نیز عربستان را به دلیل حمایت از عراق در جنگ با ایران دشمن خود می دانست.

بهار عربی و تشدید سوء ظن متقابل

در سال ۱۳۶۷، رویارویی پلیس سعودی با گروهی از زائران ایرانی در جریان مراسم مذهبی حج در مکه، دهها کشته برجای گذاشت.

درحالیکه مقامات سعودی، جمهوری اسلامی را متهم می‌کردند که با اعزام افراد مسلح به مراسم حج، حرمت این مراسم را نادیده گرفته، مقامات ایرانی می گفتند که درگیری در پی اقدام پلیس سعودی برای جلوگیری از تظاهرات سیاسی و مسالمت آمیز زائران ایرانی در جریان حج روی داد.

تظاهرات شیعیان سعودی

مقامات سعودی ایران را به ارتباط با ناآرامی در مناطق شیعه نشین عربستان متهم کرده اند

این واقعه باعث تیرگی بیشتر روابط دو کشور شد، عربستان سعودی شمار زائران ایرانی مراسم حج را کاهش داد و جمهوری اسلامی نیز برای چند سال شرکت در مناسک مذهبی حج را کلا ممنوع کرد.

در سال‌های بعد، تلاش‌هایی برای بهبود روابط دو کشور صورت گرفت و نتایجی نیز در بر داشت که از آن جمله می توان به از سرگیری همکاری ایران و عربستان سعودی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت - اوپک - اشاره کرد که به گفته برخی ناظران، از اواخر دهه ۱۹۹۰ به توقف روند نزولی بهای نفت خام و بهبود عواید کشورهای صادر کننده نفت کمک کرد.

با اینهمه، در چند سال اخیر و به خصوص دز زمان آغاز حرکت اعتراضی موسوم به "بهار عربی" در برخی کشورهای عرب شمال آفریقا و خاورمیانه، عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای منطقه، دولت جمهوری اسلامی را به تلاش برای بهره برداری از این حرکت و اقدام به براندازی به خصوص از طریق تحریک و حمایت از شهروندان شیعه این کشورها متهم کرده‌اند.

از جمله دولت بحرین ادامه حرکت اعتراضی و خودداری مخالفان از مصالحه با حکومت را ناشی از ارتباط تشکل‌های شیعی آن کشور با جمهوری اسلامی و تحریکات دستگاه های امنیتی ایران معرفی کرده و دولت یمن نیز از چند سال پیش، دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی ایران را به حمایت مستقیم از شورش مسلحانه علیه دولت متهم ساخته است.

علاوه بر اینها، عربستان سعودی در دو یا سه سال اخیر شاهد تظاهرات پراکنده اقلیت شیعه این کشور بوده که بسیاری از آنان در استان الشرقیه سکونت دارند و برخی منابع سعودی گاه از ارتباط این وقایع با خارج از آن کشور سخن گفته‌اند.

دو سال پیش هم، مقامات امنیتی ایالات متحده از کشف توطئه‌ای برای ترور سفیر سعودی در آن کشور خبر دادند و دستگاه های امنیتی ایران را به ارتباط با این توطئه متهم کردند. ایران این اتهام را رد کرد.

در مواردی، بعضی مقامات و رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی شیعیان را شهروندان درجه دوم عربستان خوانده اند و مراکز دینی سنی در عربستان و چند کشور دیگر نیز گاه اتهامات مشابهی را در مورد برخورد حکومت مذهبی ایران با مسلمانان سنی این کشور مطرح کرده اند.

گفته می شود که اختلاف فرقه ای دو حکومت ایران و عربستان یکی از عوامل ادامه و تشدید تحولات خشونت‌آمیز در سوریه بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.