وزیر خارجه آمریکا رهبران ایران را به 'عمل به تعهداتشان' دعوت کرد

به روز شده:  07:11 گرينويچ - پنج شنبه 21 مارس 2013 - 01 فروردین 1392
کری و اوباما

کری نظر اوباما برای حل اختلاف بین ایران و آمریکا را تکرار کرده و آن را به نفع هر دو ملت خوانده است

وزیر امور خارجه آمریکا در پیام نوروزی خطاب به مردم ایران خواستار بهبود روابط دو جانبه و عمل رهبران ایران به تعهداتشان شده است.

وزارت امور خارحه آمریکا متن پیام نوروزی جان کری، وزیر امور خارجه، به مناسبت فرا رسیدن نوروز را انتشار داده که در آن آمده است: "باعث افتخار است که مانند پرزیدنت اوباما گرم‌ترین آرزوهایم برای سلامت و رفاه را به مردم ایران و همه کسانی در سراسر جهان ارسال کنم که نوروز را جشن می گیرند."

آقای کری گفته است که "در همان زمانی که شما و عزیزانتان در کنار سفره هفت سین گرد آمده‌اید، ما نیز با غرور شاهد آن هستیم که بسیاری از آمریکاییان در کنار شما فرارسیدن نوروز را جشن می‌گیرند."

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفته است که در سال جاری، مردم آمریکا بار دیگر خدمات برجسته آمریکاییان ایرانی تبار و دانشجویان ایرانی در ایالات متحده را به یاد می آورند که "نشانه تاریخ غنی فرهنگ شماست."

"من از عضویت آمریکاییان ایرانی تبار در خانواده‌ام احساس غرور می‌کنم و برای غنایی که به زندگی‌ام بخشیده‌اند شکر‌گزارم"

جان کری

جان کری از خویشان ایرانی تبار خود نیز یاد کرده و گفته است: "من از عضویت آمریکاییان ایرانی تبار در خانواده‌ام احساس غرور می‌کنم و برای غنایی که به زندگی‌ام بخشیده‌اند شکر‌گزارم." دختر آقای کری با یک پزشک ایرانی تبار ازدواج کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در پیام خود گفته است که با وجود "تاریخ دشوار" روابط ایالات متحده و ایران طی چند دهه گذشته، امروز فرصتی برای تلاش دیپلماتیک جهت کاهش تنش و رفع بی‌اعتمادی بین دو کشور پدید آمده و تلاش در این راستا را به نفع دو ملت خوانده است.

آقای کری در پیام خود افزوده است: "همانطور که پرزیدنت اوباما گفته‌است، ما قویا به حل و فصل اختلافات بین ایران و ایالات متحده و ادامه تلاش به سوی روزی نو در روابطمان متعهد هستیم"

رهبران ایران و تعهد در برابر مردم

در ادامه پیام نوروزی وزیر امور خارجه آمریکا آمده است: "صمیمانه امیدواریم که رهبران ایران در صدد برآیند تا به تعهداتشان نه تنها در برابر جامعه بین‌المللی بلکه در قبال ملت خود نیز عمل کنند تا ایران بتواند در جایگاه شایسته خود در جامعه ملت‌ها قرار گیرد و مردم ایران به همان امکانات و آزادی‌هایی دست یابند که سایر ملل جهان از آنها برخوردارند."

رهبران جمهوری اسلامی

وزیر خارجه آمریکا رهبران جمهوری اسلامی را به عمل به "تعهداتشان" در قبال ملت ایران فرا خوانده است

جان کری یادآور شده که ماه گذشته، کشتی‌گیران آمریکایی و ایرانی "روی تشک کشتی در تهران، روحیه و رفاقت ورزشکاری خود را به شکلی بارز به نمایش گذاشتند" و افزوده است که: "در این نوروز، می‌خواهیم بار دیگر تمایل خود را به ادامه تلاش برای ایجاد روابط مردم - با - مردم به منظور پیشبرد تفاهم، صلح و پیشرفت مورد تاکید قرار دهیم."

آقای کری در پیام نوروزی خود گفته است: "باشد که سال نو، سالی سرشار از احساس دوباره امید و تعهدی نو به صلح و آزادی‌های بنیادی باشد."

وزیر امور خارجه ایالات متحده پیام نوروزی خود را با این جمله به پایان رسانده است: "از سوی ایالات متحده، بهترین آرزوهایمان را برای سالی سرشار از شادی و رفاه ابراز می داریم. نوروزتون مبارک."

در آستانه سال نو شمسی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز پیامی خطاب به ملت ایران فرستاد که در آن، با تاکید بر تمایل ایالات متحده به بهبود روابط با این کشور، از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا در راستای خاتمه دادن به انزوای بین‌المللی ایران تلاش کنند و به خصوص، در صدد حل اختلاف هسته‌ای با جامعه جهانی برآیند.

ارسال پیام نوروزی توسط مقامات ایالات متحده، از جمله وزیر امور خارجه آن کشور، کمابیش به یک سنت تبدیل شده و سال گذشته نیز هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه وقت، به همین مناسبت پیامی برای "همه آنهایی که مراسم نوروز را جشن می گیرند" ارسال کرد.

در مقایسه با پیام جان کری، پیام نوروزی خانم کلینتون به مراتب کوتاه‌تر بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.