جان کری خواهان آزادی سعید عابدینی شد

به روز شده:  23:38 گرينويچ - جمعه 22 مارس 2013 - 02 فروردین 1392
سعید عابدینی

اتهام آقای عابدینی، تشکیل کلیسای‌های خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی است

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا، خواهان آزادی فوری سعید عابدینی، کشیش ایرانی - آمریکایی محبوس در ایران شده است.

آقای عابدینی حدود شش ماه پیش به اتهام تشکیل کلیسای‌های خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی دستگیر و سپس به هشت سال حبس تعزیری محکوم شد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده روز جمعه (دوم فروردین) طی بیانیه‌ای اعلام کرد از دریافت گزارش‌های مبنی بر اینکه آقای عابدینی در زندان متحمل آزار و اذیت‌های جسمی و روحی شده است، ابراز نگرانی کرد.

او گفت: «عدم رعایت حقوق قانونی در پرونده آقای عابدینی و این که ایران همچنان از دسترسی کنسولی مقام‌های سوئیس که حافظ منافع ایالات متحده در ایران است به او خودداری می‌کنند من را نگران می‌کند.»

جان کری در عین حال از این خبر که پزشکان، سعید عابدینی را معاینه کرده‌اند، استقبال کرده است.

آقای عابدینی اوایل مهرماه ۱۳۹۱ در ایران بازداشت شد.

ناصر سربازی، وکیل آقای عابدینی ، اوایل بهمن ماه به خبرگزاری ایسنا گفته بود که او در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب و توسط قاضی پیرعباسی محاکمه شده است.

به گزارش ایسنا، آقای عابدینی «قبل از سال ۱۳۸۵ کلیسای خانگی داشته و در این راستا فعالیت می‌کرده است و پس از آن به خارج رفته که پس از بازگشت بازداشت شده است».

وزارت امور خارجه آمریکا در اوایل سال میلادی جاری صدور حکم هشت سال حبس برای این شهروند خود را به شدت محکوم کرده بود.

ایالات متحده می‌گوید که وکیل آقای عابدینی تنها یک روز برای ارائه دفاعیات خود فرصت داشته و دولت آمریکا عمیقا نگران منصفانه بودن و شفافیت محاکمه اوست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.