دو درویش گنابادی در ایران 'اعتصاب غذای خشک کردند'

به روز شده:  15:53 گرينويچ - 24 مارس 2013 - 04 فروردین 1392
کسری نوری - صالح مرادی

کسری نوری و صالح مرادی پیش از شروع اعتصاب غذای خشک، به مدت ۶۴ روز در اعتصاب غذای تر بودند

صالح مرادی و کسری نوری از دراویش گنابادی زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعلام کرده اند که از ابتدای سال ۱۳۹۲ دست به اعتصاب غذای خشک زده اند.

به گزارش سایت "مجذوبان نور"، پایگاه اطلاع رسانی دراویش گنابادی، این دو زندانی روز سوم فرودین در ملاقات با خانواده‌های خود گفته اند که از اول فروردین، پس از ۶۴ روز اعتصاب غذای تر، وارد اعتصاب غذای خشک شده‌اند.

این سایت با وخیم توصیف کردن وضعیت جسمانی این دو نفر افزوده است که آقایان مردادی و نوری اخیرا به بهداری زندان عادل آباد منتقل شده اند، اما به دلیل تعطیلات و کمبود نیرو و امکانات، رسیدگی‌های لازم به آنها صورت نگرفته است.

این دو زندانی، در اواخر دی ماه در اعتراض به افزایش فشار بر همفکران خود و انتقال تعدادی از وکلای مدافع دراویش زندانی و مدیران سایت مجذوبان نور از بند ۳۵۰ به سلول های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین، اعتصاب غذای خود را آغاز کردند.

کسانی که انتقال آنها به بند ۲۰۹ موجب اعتراض صالح مرادی و کسری نوری شده، عبارتند از: حمید مرادی، مصطفی دانشجو، فرشید یداللهی، امیر اسلامی، افشین کرمپور، رضا انتصاری و امید بهروزی.

این بند، زیر نظر وزارت اطلاعات است و زندانیان آن، در شرایط سخت تری نگهداری می شوند.

به گفته مصطفی آزمایش، نماینده دراویش گنابادی در اروپا، پیروان این طریقت در زندان "تحت فشار نیروهای امنیتی هستند که از اعتقاداتشان دست بکشند، علیه این گروه اعتراف کنند یا به اجبار سبیل و موهای خود را بزنند."

حکومت ایران از حدود یک سال و نیم پیش، تعداد زیادی از دراویش گنابادی و وکلای مدافع آنها را دستگیر کرده، اما هنوز جلسه محاکمه ای برای آنها تشکیل نشده است.

فشار بر این دراویش، از سال ۱۳۸۴ شدت گرفته و از آن زمان تا کنون، گروه زیادی از اعضای این طریقت در ایران دستگیر و چند حسینیه و محل تجمع آنها تخریب شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.