احمد خاتمی: سخن رهبری مجوز حضور ساختارشکنان در انتخابات نیست

به روز شده:  15:31 گرينويچ - 24 مارس 2013 - 04 فروردین 1392

احمد خاتمی سابقه زیادی در انتقاد از اصلاح‌طلبان دارد

احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان ایران به خبرگزاری مهر گفته است که سخنان اخیر آیت‌الله خامنه‌ای نمی‌تواند به معنی مجوزی برای حضور "ساختارشکنان" در انتخابات باشد.

آقای خاتمی گفته: "فتنه گرانی که در سال ۸۸ ساختارشکنی کردند و به مصاف کلیت نظام اسلامی آمدند دیگر با هیچ نگاه و سلیقه‌ای، درون چارچوب نظام تعریف نمی‌شوند و به صورت طبیعی سخن رهبری درخصوص حضور همه سلایق فکری و سیاسی برای کاندیداتوری در انتخابات شامل حال آنها نیست."

او با تاکید بر این که "ساختارشکنان" نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند، گفته: "خواست مردمی و همه دلسوزان انقلاب است که سران فتنه و حامیان آنها برای جرایم متعددی که مرتکب شده‌اند باید در دادگاه افکار عمومی پاسخگو باشند."

رهبر ایران در سخنرانی اول فروردین خود در مشهد کلیک گفته بود: "در انتخابات همه سلیقه‌ها و جریان‌های معتقد باید مشارکت کنند."

احمد خاتمی به مهر گفته است: "حتی اقلیت‌های دینی هم حق دارند در انتخابات حضور داشته باشند"، اما افزوده کسانی حق دارند در آن مشارکت کنند که چارچوب جمهوری اسلامی را "با همه بایدها و نبایدهای آن پذیرفته‌اند".

'فتنه، انحراف'

محمد دهقان، علی اکبر ولایتی و محمدنبی حبیبی

هواداران آیت‌الله خامنه‌ای در ماه‌های گذشته بارها نسبت به احتمال تکرار ناآرامی‌های مشابه سال ٨٨، که محافظه‌کاران حاکم آن را "فتنه" می‌خوانند، هشدار داده‌اند.

آنان از سویی نارضایتی خود را از فعالیت احتمالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مطرح کرده‌اند و از سوی دیگر درباره ایجاد تنش از طرف نزدیکان محمود احمدی‌نژاد ابراز نگرانی کرده‌اند.

محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس و از محافظه‌کاران منتقد آقای احمدی‌نژاد، به خبرگزاری مهر گفته: "كسانی كه در زمان غربت نظام حاضر نشدند مرز خود را با فتنه و انحراف مشخص كنند، قابل اعتماد و اطمینان نیستند و هیچ بعید نیست كه دنباله روان فتنه و انحراف اگر روزی به قدرت برسند مشکلات جدیدی برای نظام ایجاد کنند."

او ضمن انتقاد از دولت‌های پیشین و کنونی گفته که "مردم آگاه هیچ‌گاه در انتخابات به گذشته برنگشته‌اند."

رهبر ایران در سخنرانی اخیر خود گفته بود: "رئیس‌جمهور هر دوره‌ای باید امتیازات كسبی و ممكن‌‌الحصول رئیس‌جمهور قبلی را داشته باشد، ضعف‌های او را نداشته باشد."

چهار قطب در انتخابات

حبیب‌الله عسگراولادی، دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری که ائتلافی از گروه‌های سنتی‌تر محافظه‌کاران است، به خبرگزاری فارس گفته که سخنان رهبر ایران درباره انتخابات پیش رو به معنی خواست "حضور حداکثری" است.

آقای عسگراولادی گفته که "حداقل باید چهار قطب را در انتخابات بپذیریم".

"مردم آگاه هیچ‌گاه در انتخابات به گذشته برنگشته‌اند"

محمد دهقان، نماینده مجلس

او که اخیرا کلیک اظهاراتش درباره میرحسین موسوی و مهدی کروبی خبرساز شده بود، گفته است چهار جریان محافظه‌کاران، اصلاح‌طلبان، طرفداران دولت و نامزدهای مستقل جریان‌هایی خواهند بود که در انتخابات آینده با یکدیگر رقابت می‌کنند.

محمداسماعیل کوثری، نماینده مجلس و از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران هم به "خانه ملت"، وبسایت رسمی مجلس ایران، گفته: "می‌شود گفت اکنون ۴ طرز تفکر در کشور حاکم است."

او به سه جریان محافظه‌کاران، اصلاح‌طلبان و طرفداران دولت اشاره کرده اما درباره ماهیت جریان چهارم مورد نظرش چیزی نگفته است.

انتخابات آینده ریاست‌جمهوری ایران در ٢٤ خرداد برگزار می‌شود. با توجه به اعتراضاتی که به نتیجه انتخابات پیشین انجام شد، انتخابات پیش رو بحث‌برانگیز شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.