خبرسازان ۹۱

به روز شده:  12:45 گرينويچ - دوشنبه 25 مارس 2013 - 05 فروردین 1392

سال نود و یک سالی بود که تنش سیاسی میان رئیس جمهور و بسیاری از اصولگرایان به اوج رسید. مهدی هاشمی پس از سه سال به ایران بازگست و زندانی شد، نسرین ستوده همچنان در زندان ماند و متهم اصلی پرونده بزرگترین اختلاس مالی به اعدام محکوم شد.

برای دیدن توضیحات بیشتر روی تصاویر کلیک کنید.

CLICKABLE

مه آفرید امیر خسروی

اختلاس سه هزار میلیارد تومانی که ماجرایش از سال ۹۰ آغاز شده بود در سال بعد به اوج خود رسید. نام های بسیاری در ارتباط با این پرونده مطرح بود از چهره های صاحب نام حکومت تا مقام های ارشد سیستم بانکی. اما این پرونده یک متهم ردیف اول داشت که در سال ۹۰ به پرونده اش رسیدگی شد. مه آفرید امیر خسروی بنیانگذار شرکت امیر منصور آریا در ارتباط با "بزرگترین فساد مالی تاریخ ایران" همراه با سه متهم به اعدام محکوم شد٬ حکمی که از سوی دیوان عالی کشور تائید شده اما هنوز اجرا نشده است.

لاریجانی ها

لاریجانی ها سال ۹۱ هم خبرساز بودند. امسال بجز محمدجواد٬ علی و صادق لاریجانی نام دیگری از این خانواده مطرح شد. فاضل که به اندازه برادرانش شهرت نداشت٬ نامش در ویدیویی که محمود احمدی نژاد در مجلس پخش کرد٬ مطرح شد. به گفته آقای احمدی نژاد او قصد داشته از موقعیت خود و خانواده اش سواستفاده مالی کند. ادعایی که از سوی آقای لاریجانی بشدت تکذیب شد.

محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد در آخرین سال ریاست جمهوری خود شاید به اندازه هفت سال دیگر خبرساز بوده. بارها شخصیت ها و گروه هایی که از حامیان او در انتخابات ریاست جمهوری بودند٬ از او انتقاد کردند. متاخرترین مورد آن انتقادهای تلویحی محمد یزدی و احمد جنتی درباره اظهارات او درباره هوگو چاوز٬ رئیس جمهور ونزوئلا پس از درگذشتش بود. اما شاید جنجالی ترین آنها٬ سخنرانی اش در جلسه استیضاح وزیر کارش بود که در آن با پخش ویديویی٬ برادر روسای دو قوه دیگر را به فساد مالی متهم کرد و رو در روی برادران لاریجانی ایستاد.

سعید مرتضوی

سعید مرتضوی که بیش یک از دهه اخیر هر شغلی داشته خبرساز بوده٬ سال پر هیاهویی را پشت سر گذاشت. از انتصابش به ریاست صندوق تامین اجتماعی در آخرین روزهای سال ۹۰ که حتی به استیضاح وزیر کار هم کشید گرفته تا بازداشت چند ساعته و رسیدگی به پرونده اش به اتهام نقشش در بازداشت غیرقانونی در کهریزک. با این حال دادستان تهران در زمان اعتراضات خیابانی به نتیجه انتخابات ۸۸ می گوید که در زمان بازداشت و مرگ بازداشت شدگان در کهریزک، در مرخصی بوده.

ستار بهشتی

خبر مرگ ستار بهشتی هنگامی که در بازداشت پلیس ایران بوده٬ آنقدر پرهیاهیو بود که کار به مجلس و انتقاد بعضی از نمایندگان مجلس هم کشید. خانواده اش گفتند که او بر اثر شکنجه کشته شده. رئیس پلیس فتا (فضای تبادل اطلاعات) برکنار شد. پرونده ای برای رسیدگی به چگونگی و رفع ابهامات مرگ ستار بهشتی گشوده شد که مانند مرگش سرنوشت این پرونده هم در هاله ای از ابهام است.

'جمشید بسم الله'

جهش ناگهانی بهای ارزهای خارجی که در کمتر از یک سال به بیش از سه برابر رسید٬ انتقادها را متوجه دولت کرد که به گفته منتقدان در کنترل قیمت ارز اهمال کرده. اما دولت این نابسامانی را به عوامل خارجی و دلالان بازار ارز در خیابان فردوسی و منوچهری نسبت داد. در راس این دلالان نام کسی معروف به "جمشید بسم الله" از سوی محمدرضا رحیمی٬ معاون اول رئیس جمهور اعلام شد که به گفته او "روی چارپایه می ایستد و قیمت ارز را تعیین می کند".

اعدامی‌ها

اما اجرای حکم اعدام دیگری آن هم در ملا عام بار دیگر نام ایران را به عنوان یکی از کشورهایی که بالاترین میزان اعدام را دارد، مطرح کرد. دو جوان به جرم زورگیری به وسیله سلاح سرد به اعدام محکوم شدند. این دو پس از آن بازداشت شدند که در تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته دیده می شوند که به زور کیفی را از عابری می گیرند و یکی از آنها به او قمه می زند.

مرضیه وحید دستجردی

از میان سه زنی که محمود احمدی نژاد با آغاز دومین دوره ریاست جمهوری برای تصدی سه وزارتخانه اش به مجلس پیشنهاد کرد، فقط مرضیه وحید دستجردی با توجه به سابقه اش در وزارت بهداشت به کابینه راه یافت. او نخستین زن تاریخ سی ساله جمهوری اسلامی بود که به وزارت رسید. با این حال محمود احمدی نژاد که اصرار زیادی داشت که حتما در کابینه اش زنان را هم بر صندلی وزارت بنشاند، نگذاشت که دوره وزارت او –مانند بسیاری دیگر در کابینه اش- به اندازه عمر دولت دهم دوام آورد.

مهدی هاشمی

مهدی هاشمی پس از سه سال به ایران بازگشت و در روز بعد بازداشت شد. "انتقال اطلاعات محرمانه به خارج ‌کشور"، "اخلال در نظام اقتصادی"، "جاسوسی"، "فساد در قراردادهای بزرگ" و "دست داشتن در سازماندهی اعتراضات خیابانی در سال ۸۸" از جمله اتهامات ۱۲ گانه او بودند. او پس از ۸۴ روز گذراندن در سلول انفرادی و با وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی از زندان اوین آزاد شد.

نسرین ستوده

مرگ مادر، ممنوع الملاقات شدن، بیماری جسمی و ناراحتی عصبی در کنار اعتصاب غذا در اعتراض به ممنوع الخروج شدن فرزند نوجوانش و بدرفتاری در زندان، همه مجموعه ای بود که نسرین ستوده را به خبرسازترین زندانی سیاسی ایران در سال ۹۱ تبدیل کند. این وکیل دادگستری به جرم "اقدام علیه امنیت ملی" به شش سال زندان محکوم شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.