درخواست دوباره عسگراولادی برای حل 'مسئله' موسوی و کروبی پیش از انتخابات

به روز شده:  01:13 گرينويچ - سه شنبه 26 مارس 2013 - 06 فروردین 1392

حبیب‌الله عسگراولادی، یکی از چهره‌های عمده محافظه‌کاران سنتی در ایران، در توضیح اظهارات پیشین خود درباره میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفته است: "این موضوع قفلی است که اگر باز نشود در انتخابات آینده هم دچار مشکل خواهیم شد."

به گزارش خبرآنلاین آقای عسگراولادی در توضیح صحبت خود گفته: "قفل این بود که فتنه را به کروبی و موسوی نسبت می‌دادند. در حالی که مقام معظم رهبری فرمودند که فتنه‌گر آمریکا و رژیم صهیونیستی است و من از همین سخن آقا استنباط کردم و گفتم که فتنه جای دیگری است و بین مفتون و فتنه‌زده تفاوت است."

آقای عسگراولادی که دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری، از عمده‌ترین تشکل‌های سیاسی محافظه‌کاران سنتی ایران است، از آذر ماه به دفعات گفته است که آقایان موسوی و کروبی را از "سران فتنه" نمی‌داند. این اصطلاحی است که هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ٨٨ ایران را به آن می‌نامند.

پس از سرکوب اعتراضات سال ٨٨ تعداد زیادی از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران در زندان به سر می‌برند و میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان، به کلیک دستور رهبر ایران بازداشت خانگی شده‌اند.

آقای عسگراولادی حدود دو هفته پیش هم کلیک گفته بود: "انتخابات سال ۹۲ را دارای قفل می‌دیدم. در این شرایط خود موسوی و کروبی چه کار کنند؟ اصلاح طلبان چه کار کنند؟ آنهایی که اطرافشان هستند، چه کنند؟ معتقدم بالاخره باید راهی پیدا شود."

اظهارات آقای عسگراولادی واکنش‌های متفاوتی میان محافظه‌کاران برانگیخته است.

برخی از آنان به تندی مواضع او را کلیک محکوم کردند، اما چهره‌هایی هم به نوعی موافقت خود را با نظر آقای عسگراولادی درباره رهبران مخالفان اعلام کرده‌اند.

انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در خرداد ٩٢ برگزار می‌شود و برخی مقامات و چهره‌های محافظه‌کار درباره لزوم آمادگی برای مهار ناآرامی‌های احتمالی مشابه اعتراضات سال ٨٨ هشدار داده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.