نامه شیرین عبادی به احمد شهید درباره 'شرایط وخیم' دراویش در اعتصاب غذا

کسری نوری و صالح الدین مرادی
Image caption دراویش گنابادی در ششمین روز اعتصاب غذای خشک این دو نفر مقابل زندان عادل آباد شیراز تجمع کردند

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل در نامه‌ای به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، درباره وضعیت دراویش گنابادی که اعتصاب غذا کرده‌اند، هشدار داده است.

خانم عبادی به احمد شهید نوشته است که صالح‌الدین مرادی و کسری نوری، دراویش گنابادی که ۲۷ دی ماه ۹۱ در زندان عادل آباد شیراز اعصاب غذا کرده و از اول فروردین ۱۳۹۲ وارد اعتصاب غذای خشک شده‌اند، "در شرایط جسمی وخیمی به سر می‌برند".

دلیل اعتصاب غذا، به گفته منابع نزدیک به درویشان، اعتراض به بازداشت و محاکمه "غیرعادلانه" وکلای مدافع دراویش و مسئولان سایت مجذوبان نور است.

چهار وکیل به نام‌های مصطفی دانشجو، فرشید یداللهی، امیر اسلامی و امید بهروزی به همراه سه درویش دیگر، دی ماه سال گذشته بعد از اعتراض به روند رسیدگی قضایی به سلول‌های انفرادی زندان اوین تهران منتقل شدند. به گفته منابع نزدیک به دراویش، با این زندانیان "به شدت بدرفتاری" شده است.

به گزارش سایت مجذوبان نور که اخبار دراویش را پوشش می‌دهد، شماری از دراویش که نگران وضعیت زندانیان اعتصاب کننده هستند، امروز سه شنبه چهارم فروردین در مقابل زندان عادل آباد شیراز تجمع کردند.

سایت مجذوبان نور گزارش داده که هم‌زمان با این تجمع، نیروهای امنیتی صالح‌الدین مرادی و کسری نوری را که شش روز است اعتصاب غذای خشک کرده‌اند، "تحت فشار گذاشته‌اند تا به زور نان بخورند".

به گفته نزدیکان دراویش، این دو نفر "هر کدام حدود ۳۵ کیلو کاهش وزن داشته‌اند، زیر ناخن‌هایشان سیاه شده است و توان ایستادن ندارند".

در اعتصاب غذای خشک، معترضان از نوشیدن آب هم خودداری می‌کنند.

گفته می‌شود علیرضا روشن و مصطفی عبدی، دو درویش دیگر که در بند ۳۵۰ زندان اوین هستند، روز دوشنبه پنجم فروردین، بعد از پنج روز، اعتصاب غذای خشک خود را شکسته‌اند.

شیرین عبادی، از فعالان مدافع حقوق بشر ایران، در نامه به احمد شهید نوشته است که دراویش گنابادی مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند، اما به دلیل اعتقادات خود از سوی مأموران حکومتی "تحت انواع فشارهای غیرقانونی" قرار دارند و چون از اجرای عدالت ناامید هستند، به ناچار اعتصاب غذا کرده‌اند و "هر لحظه بیم حادثه ناگواری می‌رود".

در تازه‌ترین گزارش احمد شهید از وضعیت حقوق بشر ایران، به "نقض حقوق انسانی دراویش" اشاره شده است.

مطالب مرتبط