انتقاد زیباکلام از احمدی‌نژاد به دلیل برکنار کردن رئیس دانشگاه تهران

صادق زیباکلام
Image caption صادق زیباکلام با ذکر مثال‌هایی از عملکرد وزارت علوم گفته که کارنامه این وزارتخانه به "مراتب سیاه‌تر" از بسیاری از دانشگاهها است

صادق زیباکلام، فعال سیاسی و استاد دانشگاه تهران در نامه ای سرگشاده به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران از تصمیم او بر برکناری رئیس دانشگاه تهران به شدت انتقاد کرده و کارنامه وزارت علوم را "به مراتب سیاه تر" از بسیاری از دانشگاهها دانسته است.

آقای زیبا کلام در این نامه نوشته است که از شنیدن دلیل ارائه شده برای برکناری رئیس دانشگاه تهران "شگفت زده" شده است.

آقای احمدی نژاد روز دوشنبه ۲۸ اسفندماه در نامه ای به کامران دانشجو، وزیر علوم خواستار برکناری فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران و بیژن رنجبر، رئیس دانشگاه تربیت مدرس شده بود و آنها را متهم کرده بود که در اداره دانشگاه رویکردی "سیاست زده، غیر علمی و احیانا امنیتی" دارند.

بعضی از منتقدان آقای احمدی نژاد این تصمیم را با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه سال جاری، دارای انگیزه های سیاسی دانسته اند و از آن انتقاد کرده اند.

صادق زیباکلام در نامه اش نوشته که این تصمیم آقای احمدی نژاد از دو جهت باعث شگفتی او شده است: نخست اینکه به نوشته آقای زیبا کلام، او تنها در ماههای پایانی دوره ریاست جمهوری هشت ساله اش متوجه این "فضای امنیتی" شده است.

آقای زیباکلام فضای حاکم بر دانشگاهها را "محدود، سنگین و بسته" توصیف کرده، و در این باره نوشته: "اگر جنابعالی در طی این دو دوره ریاست جمهوری تان، بالاخص در سالهای دوران دوم ریاست تان بعد از ۲۲ خرداد ۸۸ سری به دانشگاههای کشور می زدید و فضای سیاسی آنها را با سالهای قبل از ریاست جمهوری تان مقایسه می کردید، باورتان نمی شد که این همان دانشگاه قبل از به قدرت رسیدن اصولگرایان در سال ۸۴ می باشد".

این استاد دانشگاه دومین دلیل "شگفت زده" شدن خود را، معرفی کردن فرهاد رهبر به عنوان "مقصر" ایجاد فضای امنیتی در دانشگاه تهران دانسته است زیرا معتقد است کارنامه آقای رهبر در مقایسه با کارنامه بسیاری از روسای دانشگاههای دیگر بمراتب "سفیدتر و قابل قبول تر" است.

به عنوان نمونه نویسنده نامه به بازنشستگی های اجباری، اخراج و ممنوع التدریس شدن عده ای از اساتید دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرده و نتیجه سیاست های حاکم بر وزارت علوم را از بین رفتن امنیت شغلی و حرفه ای دانشگاهیان دانسته است.

احتمال برکناری فرهاد رهبر چندماه پیش و در پی برکناری مرضیه وحید دستجردی از وزارت بهداشت مطرح شده بود. به گزارش رسانه های منتقد دولت در ایران، پس از برکناری خانم دستجردی، آقای رهبر در مقابل برکناری باقر لاریجانی از ریاست دانشگاه علوم پزشکی مقاومت کرد.

گفته می شد که رئیس جمهور خواستار برکناری آقای لاریجانی بوده و یکی از دلایل برکناری خانم دستجردی، مقاومت در برابر این خواسته بوده است.

آقای زیباکلام در انتهای نامه اش کارنامه وزارت علوم را "به مراتب سیاه تر" از بسیاری از دانشگاهها دانسته و تصمیم به برکناری فرهاد رهبر را که به اعتقاد او "یک هزارم قلع و قمع های وزارت علوم بعد از ۲۲ خرداد ۸۸ را نداشته" زیر سئوال برده است.

فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه در سال ۱۳۳۸ در سمنان متولد شد و پیش از ریاست دانشگاه تهران، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و معاون آقای احمدی‌نژاد بود، اما پیش از انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی توسط آقای احمدی‌نژاد، از مقام خود کناره گیری کرد. او سابقه معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات را در کارنامه دارد.

آقای رهبر در طول دوران ریاست بر دانشگاه تهران اقدامات مختلف خبرسازی انجام داد، از آنجمله می‌توان به تغییر گیت‌های ورودی دانشگاه تهران و طرح یونیفرم برای دانشجویان اشاره کرد.

وی که سی و یکمین رئیس دانشگاه تهران است در طول دوران ریاستش همچنین با اتهام درخواست حمله به کوی دانشگاه در جریان اعتراضات پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مواجه شد، که گزارشی از این پرونده نیز در مجلس ایران خوانده شد.

مطالب مرتبط