مصر به گردشگران ایرانی اجازه بازدید از مناطقی محدود را داد

هشام زعزوع، وزیر گردشگری مصر، در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته است که سفر گردشگرانی ایرانی به مصر، که پیش از این سه دهه ممنوع بود، خطری متوجه مصر نخواهد کرد و حتی می‌تواند به کمک صنعت گردشگری شکننده مصر بیاید.

آقای زعزوع به آسوشیتد پرس گفته: "۳۵ سال است که میزبان ایرانی‌ها نبوده‌ایم. آنها صرفا گردشگرند، تا جایی که من می‌دانم نمی‌خواهند بیایند و انقلاب به راه بیندازند."

او گفته ایرانی‌ها برای تعطیلات به مصر خواهند رفت و اگر مشکلی بروز پیدا کند، مقام‌های مصری می‌توانند تصمیم بگیرند و به سادگی جلوی سفر ایرانیان را بگیرند.

وزیر گردشگری مصر حدود یک ماه پیش به تهران رفته بود و با مقام‌های ایران برای بالا بردن حجم گردشگری بین دو کشور یادداشت تفاهمی امضا کرده بود.

Image caption آقای زعزوع گفته اگر گردشگران ایرانی مشکلی درست کنند مقام‌های مصری می‌توانند به راحتی جلوی ورودشان به مصر را بگیرند

روابط دیپلماتیک میان ایران و مصر پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران قطع شده بود و پس از پیروزی انقلاب مصر دو طرف تلاش‌هایی برای بهبود روابط کرده‌‌اند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، بهمن ماه گذشته به مصر سفر کرد.

در همین مقطع ایران به طور یک‌جانبه لزوم دریافت ویزا برای اتباع مصری را لغو کرد.

آقای زعزوع گفته با وجود این که مقدمات سفر گردشگران ایرانی به مصر آماده شده، اما نمی‌توان تاریخی دقیق در آینده نزدیک برای آغاز سفر گردشگران ایرانی به مصر تعیین کرد.

یکی از مقام‌های وزارت خارجه مصر گفته است که گردشگران ایرانی تنها اجازه بازدید از چند منطقه باستانی مشخص را دارند و سفر به بسیاری مناطق، از جمله قاهره پایتخت مصر، برایشان مجاز نخواهد بود.

همچنین گروه‌های ایرانی که به مصر سفر می‌کنند باید گروه‌هایی حداکثر صد نفره باشند.

صنعت گردشگری مصر پس از انقلاب و سرنگونی حسنی مبارک به شدت تضعیف شده و دولت این کشور برای تقویت این بخش تلاش می‌کند.

آقای زعزوع می‌گوید: "من می‌خواهم سهم مصر از بازار گردشگری جهانی را بالا ببرم. من یک تکنوکرات هستم، نمی‌توانم کشوری مثل ایران را نادیده بگیرم."

مطالب مرتبط