ایران و سوریه 'سرنگونی هواپیمای ترابری ایرانی' در دمشق را تکذیب کردند

Image caption مخالفان مسلح دولت سوریه با انتشار فیلمی در اینترنت ادعا کرده‌اند که هواپیمای باری ایران در فرودگاه دمشق سقوط کرده است

منابع دولتی ایران و سوریه سقوط هواپیمای متعلق به ایران را در فرودگاه دمشق تکذیب کرده‌اند.

تلویزیون‌های الجزیره و العربیه پیش‌تر به نقل از مخالفان مسلح دولت سوریه گزارش داده بودند که چهارشنبه شب، ۷ فروردین، "یک هواپیمای باری ایران بعد از سقوط در فرودگاه دمشق آتش گرفته است."

تلویزیون العربیه فیلمی را منتشر کرده که یک هواپیما را در حال سقوط نشان می‌دهد. در این تصاویر مشخصات هواپیمایی که مورد اصابت قرار گرفته چندان واضح و قابل تشخیص نیست.

ارتش آزاد سوریه - نیروی مسلح مخالف حکومت سوریه - ادعا کرده بود که "هواپیمای در حال حمل سلاح ایران" را هدف قرار داده است.

تلویزیون دولتی سوریه اما وقوع این حادثه در فرودگاه دمشق را رد کرده است.

یکی از دیپلمات‌های ایرانی در دمشق هم در گفت‌و‌گو با ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، سقوط هواپیمای ایران در دمشق را تکذیب کرده است.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزارت خارجه ایران هم در دیدار با مقام‌های عراق تأکید کرده است "هواپیماهای ایران که از حریم هوایی عراق می‌گذرند فقط غذا و دارو برای مردم سوریه حمل می‌کنند."

جان کری، وزیر خارجه آمریکا هفته پیش در دیداری غیرمنتظره با نخست وزیر عراق، خواستار نظارت بیشتر بر پرواز هواپیماهای ایران بر فراز عراق شده بود.

آقای کری گفته بود که ارسال سلاح از ایران به سوریه به دوام حکومت بشار اسد کمک می‌کند.

اخبار مربوط به "سقوط هواپیمای ایران و آتش‌سوزی در فرودگاه دمشق" بعد از حمله به دانشگاه دمشق منتشر شد.

در شلیک خمپاره به دانشکده معماری دمشق دست‌کم ۱۵ دانشجو کشته شدند.

مطالب مرتبط