اولین پرواز مستقیم بین ایران و مصر پس از ۳۴ سال انجام شد

Image caption روابط دیپلماتیک میان ایران و مصر پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران قطع شده بود و پس از پیروزی انقلاب مصر دو طرف تلاش‌هایی برای بهبود روابط کرده‌‌اند

اولین پرواز مستقیم از فرودگاه بین المللی قاهره، پایتخت مصر به مقصد ایران پس از گذشت بیش از ۳۰ سال امروز( شنبه ۱۰ فروردین) انجام شد.

یکی از مقامات رسمی شرکت هواپیمایی مصر در این باره به خبرگزاری فرانسه گفته است پرواز هواپیمای وابسته به شرکت ایرممفیس، اولین پرواز مستقیم بین پایتخت های دو کشور از زمان تیرگی روابط بین ایران و مصر پس از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ است.

براساس گزارش های دریافتی این هواپیما که حامل کاردار ایران و خانواده اش است، پس از فرود در فرودگاه تهران به مقصد شهر اسوان در جنوب مصر پرواز خواهد کرد.

در همین حال خبرگزاری فارس اعلام کرده است که اولین هواپیمای حامل ۵۰ گردشگر ایرانی به مقصد مصر امروز در شهر اسوان به زمین نشست.

مقامات مصری اخیرا گفته بودند که بزودی پروازهای چارتری بین ایران و مصر انجام خواهد شد، اما تاریخ دقیق این پروازها اعلام نشده است.

در همین رابطه وزیر هوانوردی مصر گفته بود که این پروازها از شهرهای تاریخی اقصر، اسوان و ابو سمبل در جنوب به مقصد ایران انجام خواهد شد.

در اوایل ماه جاری میلادی ایران و مصر یادداشت تفاهمی را در مورد گسترش صنعت توریسم به امضا رساندند.

در همین رابطه هشام زعزوع، وزیر گردشگری مصر، در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته بود که سفر گردشگرانی ایرانی به مصر، که پیش از این سه دهه ممنوع بود، خطری متوجه مصر نخواهد کرد و حتی می‌تواند به کمک صنعت گردشگری شکننده مصر بیاید.

روابط دیپلماتیک میان ایران و مصر پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران قطع شده بود و پس از پیروزی انقلاب مصر دو طرف تلاش‌هایی برای بهبود روابط کرده‌‌اند.

از جمله محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، بهمن ماه گذشته به مصر سفر کرد و در همین مقطع ایران به طور یک‌جانبه لزوم دریافت ویزا برای اتباع مصری را لغو کرد.

مطالب مرتبط