عراق بازرسی هواپیماهای ایرانی به مقصد سوریه را افزایش می‌دهد

  • 30 مارس 2013 - 10 فروردین 1392
Image caption مقامات آمریکایی، عراق را متهم می‌کنند که بر پروازهواپیماهای ایران بر فراز عراق به مقصد سوریه نظارت کافی ندارد

عراق اعلام کرد بازرسی از هواپیماهای ایرانی را که از طریق آسمان این کشور عازم سوریه هستند، افزایش خواهد داد.

عراق این خبر را در حالی اعلام کرده که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، هفته گذشته آشکارا از عراق به خاطر آن که نظارت کافی بر هواپیماهای ایرانی ندارد، انتقاد کرد.

علی موسوی، سخنگوی نخست وزیر عراق از اجرای محدودیت‌های بیشتر بر هواپیماهای ایرانی که به مقصد سوریه در حرکت هستند، خبر داده است این در حالی است که ناصر بندر، مسئول هوانوردی عراق اذعان کرده که از ماه اکتبر سال گذشته ( حدود ۵ ماه پیش) تاکنون هیچ هواپیمای ایرانی مورد بازرسی قرار نگرفته است.

آقای بندر افزوده: "ما هواپیماهای مشکوک را بارزسی می‌کنیم."

مسئول هوانوردی عراق گفته است در چند روز گذشته هیچ هواپیمای باربری ایرانی که به مقصد سوریه در حرکت باشد، از عراق عبور نکرده است. تنها هواپیماهای عبوری محدود به هواپیماهای مسافربری بوده که مورد بازرسی قرار نگرفته اند.

سخنگوی نخست وزیر عراق به خبرگزاری فرانسه گفته است: "به دلیل دریافت اطلاعات زیادی در مورد نقل و انتقال سلاح، ما بازرسی‌های خود را افزایش داده ایم."

به گفته آقای موسوی ، "از این پس برای این که مطمئن شویم که سلاحی به سوریه منتقل نمی شود، بازرسی هایمان را افزایش می‌دهیم."

آقای موسوی در این باره که آیا عراق این اقدام را در پاسخ به صحبت های اخیر وزیر خارجه آمریکا در جریان دیدار غیرمنتظره اش از بغداد انجام می‌دهد گفت: "هیچ کس مدارکی در این باره به ما ارائه نکرده است، تنها اطلاعاتی به ما داده شده است."

جان کری در جریان دیدارش از عراق گفت که ارسال سلاح از جانب ایران به سوریه به حفظ حکومت بشار اسد کمک می‌کند.

آقای کری به خبرنگاران گفت: "من این موضوع را برای نخست وزیر کاملا روشن کردم که پرواز هواپیماهای ایرانی بر فراز عراق در واقع به حفظ بشار اسد و رژیم او کمک می کند."

این در حالی است که ایران می گوید این هواپیماها حامل کمک های انساندوستانه هستند.

ماهها است که مقامات آمریکایی، عراق را متهم می‌کنند که بر پروازهواپیماهای ایران بر فراز عراق نظارت کافی ندارد. آمریکا از عراق خواسته است تا هواپیماهای ایرانی را بدون برنامه ریزی قبلی مورد بازرسی قرار دهد.

مطالب مرتبط