وزیر امور خارجه ایران: منعی برای از سرگیری روابط با لندن وجود ندارد

Image caption آقای صالحی گفته است حمله به سفارتخانه بریتانیا اتفاق سنگینی بود

علی اکبر صالحی ، وزیر امور خارجه ایران گفته است که منعی برای ازسرگیری روابط با بریتانیا وجود ندارد.

آقای صالحی در گفتگویی با سایت خبری مشرق نیوز درباره احتمال از سرگیری روابط با بریتانیا گفته است: "ما (ایران) هیچ مشکلی نداریم. ما مصوبه مجلس را داریم که در آن به وزارت خارجه اختیار داده شده است. ما بارها به انگلیس گفته‌ایم که می تواند کاردارشان بیاید و کارهایش را شروع کند."

آقای صالحی در این گفتگو با تاکید بر این که حمله به سفارتخانه بریتانیا "انصافا اتفاق سنگینی بود و نباید این اتفاق می افتاد" افزود: "من آن موقع در جده بودم که به من راجع به این اتفاق خبر دادند. در واقع رفته بودم تا درباره مسئله سوریه مذاکراتی انجام بدهم و اتفاقا یکی از موارد مورد بحث این بود که سفارتخانه‌ها در سوریه امنیت ندارند. من در آن جلسه از سوریه دفاع می‌کردم که خبر دادند چنین اتفاقی در تهران افتاده است. همانجا در ماشین تلفنی با وزیر خارجه انگلیس صحبت کردم، یعنی او شماره من را گرفت و با هم صحبت کردیم و من گفتم که متاسفم از اتفاقی که افتاده و نباید این اتفاق می‌افتاد."

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران ۸ آذر سال ۱۳۹۰ (۲۹ نوامبر ۲۰۱۱) مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست های بریتانیا قرار گرفت.

در واکنش به این اقدام، بریتانیا کارمندان خود را از سفارتخانه‌ خارج کرد و دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در بریتانیا را صادر کرد و از کارمندان سفارت ایران خواست که خاک بریتانیا را ترک کنند.

علیرغم این اقدام، وزارت خارجه بریتانیا در همان زمان اعلام کرد که تعطیلی سفارتخانه بریتانیا در ایران به معنای قطع کامل روابط دو کشور نیست بلکه "کاهش سطح رابطه" میان دو کشور است.

آقای صالحی در بخش دیگری از این گفتگو افزود: "مجوزی داده شده بود که تظاهرات کنند و این ایرادی ندارد ، اما این که از دیوارهای سفارت بالا بروند، بروند داخل سفارت و آن اتفاق ها را رقم بزنند.خب اگر آنها هم این کار را بکنند ما چه طور بگوییم که کار شما خطاست."

وزیر خارجه ایران با اشاره به این که در رفتار با دشمنان هم باید براساس قاعده رفتار کرد، گفت: "بالاخره آنها در خانه ما و در سرزمین ما بودند، و طبق مقررات و تفاهم هایی در این جا مستقر بودند، یکدفعه ما آمدیم ، خلاف همه آن مقررات و تفاهمات عمل کردیم که این کار،کار درستی نبود. الان هم ما به آنها گفتیم که کاردار شما می تواند بیاید ، برای این کار هم مصوبه مجلس را داریم که طبق آن مصوبه اختیاراین کار با وزارت خارجه است و می تواند هرطور که خودش صلاح می داند، عمل کند."

مطالب مرتبط