رئیس دانشگاه تهران دستور احمدی‌نژاد برای برکناری خود را بی‌اهمیت خواند

فرهاد رهبر
Image caption رئیس دانشگاه تهران در یکی از برنامه‌های زنده شبکه یک سیمای ایران گفته به دستور رئیس‌جمهوری برای برکناری‌اش توجه نکنید

فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران، در یک برنامه زنده تلویزیونی، خبر دستور رئیس‌جمهوری ایران برای برکناری خود را بی‌اهمیت خواند.

آقای رهبر در پاسخ به سوال مجری شبکه یک تلویزیون ایران که از او پرسیده بود "آیا او هنوز رئیس دانشگاه تهران است یا نه؟" گفت: "به این اخبار توجه نکنید، چون درباره آن تجربه داریم و خیلی مهم نیست."

بر اساس صحبت‌های رئیس دانشگاه تهران، با وجود دستور رئیس‌جمهوری به وزیر علوم ایران، فرهاد رهبر هنوز از ریاست دانشگاه تهران برکنار نشده است.

او بیش از پنج سال رئیس دانشگاه تهران بوده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران، در آخرین روزهای سال ۱۳۹۱، دوشنبه ۲۸ اسفند، در نامه‌ای به کامران دانشجو، وزیر علوم، خواستار برکناری فرهاد رهبر (رئیس دانشگاه تهران) و بیژن رنجبر (رئیس دانشگاه تربیت مدرس) شد.

آقای احمدی‌نژاد رؤسای این دو دانشگاه را متهم کرده که "رویکردی سیاست‌زده، غیرعلمی و امنیتی" دارند.

بعضی از منتقدان آقای احمدی‌نژاد با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه ۱۳۹۲ گفته‌اند دستور او انگیزه سیاسی دارد.

محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از دستور آقای احمدی‌نژاد انتقاد کرد و آن را مصلحت ندانست.

صادق زیباکلام، فعال سیاسی و استاد دانشگاه تهران هم در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ایران، از تصمیم او برای برکناری فرهاد رهبر انتقاد کرد و کارنامه وزارت علوم را "به مراتب سیاه‌تر" از بسیاری از دانشگاه‌ها دانست.

به گفته آقای زیباکلام، فرهاد رهبر "یک هزارم قلع و قمع‌های وزارت علوم بعد از ۲۲ خرداد ۸۸ را نداشته" و وضعیت دانشگاه‌هایی مثل علامه طباطبایی تهران از نظر بازنشستگی اجباری، اخراج و ممنوع التدریس شدن استادان "بد‌تر" بوده است.

مطالب مرتبط