انتقاد برادعی از محدودیت اعمال شده برای گردشگران ایرانی در مصر

محمد البرادعی
Image caption آقای برادعی در طول ۱۲ سال ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی چند بار به ایران سفر کرده است

محمد البرادعی، سیاستمدار مصری برنده جایزه صلح نوبل، از این‌که جهانگردان ایرانی از بازدید بعضی مکان‌های مذهبی مصر منع شده‌اند، انتقاد کرده است.

آقای برادعی که از منتقدان دولت محمد مرسی است، در صفحه توییتر خود نوشته است: "چطور ما سنیان و شیعیان می‌توانیم با هم مناسک حج را انجام دهیم، ولی ایرانیان را از بازدید خانه خدا [بعضی مساجد شیعیان] منع می‌کنیم؟"

آقای برادعی، رهبر حزب دستور، در ادامه گفته است که "مصر در غیاب تعقل و عدم پذیرش دیگری، روی پای خود نخواهد ایستاد."

اما بر خلاف آقای برادعی، بعضی گروه‌های تندروی سلفی خواهان لغو سفر گردشگران ایرانی به مصر هستند.

دیروز، یکشنبه ۱۱ فروردین، اولین گروه گردشگران ایرانی بعد از سه دهه وارد مصر شدند.

دولت مصر به گردشگران ایرانی اجازه نداده از بعضی زیارتگاه‌های مذهبی شیعیان مانند مسجد امام حسین قاهره بازدید کنند.

گردشگران ایرانی که شمارشان بیش از ۵۰ نفر است، بعد از بازدید شهر اسوان در جنوب مصر از طریق رود نیل راهی شهر تاریخی اقصر می‌شوند.

عمرو صدقی، از اعضای هیئت مدیره آژانس‌های گردشگری مصر، به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که دلیل محدود شدن حضور ایرانیان فقط در شهرهای اسوان و اقصر این است که "دولت مصر نگران امنیت گردشگران ایرانی است؛ چون ممکن است در صورت حضور آنان در زیارتگاه‌های شیعیان، شهروندان سنی مصر برای آنان مزاحمت ایجاد کنند."

روابط دیپلماتیک دو کشور از سال ۱۳۵۷ قطع شده بود؛ اما بعد از بهار عربی با روی کار آمدن اسلام‌گرایان و دولت محمد مرسی در مصر، برای بهبود روابط تلاش‌های زیادی انجام شد.

دو طرف اسفندماه سال ۱۳۹۱ در تهران تفاهم‌نامه گردشگری امضا کردند. پیش از آن ایران به طور یک‌جانبه لزوم دریافت ویزا برای اتباع مصری را لغو کرده بود.

بعضی از شرکت‌های گردشگری ایران تبلیغ برای تورهای تفریحی مصر را آغاز کرده‌اند.

حسیب عمار، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در قاهره می‌گوید که این خبر برای صنعت گردشگری از نفس افتاده مصر، خبر خوبی بوده است، چون حضور گردشگردان ایرانی می‌تواند به رونق گرفتن دوباره این صنعت کمک کند.

اما گروه‌های سلفی مخالف حضور ایرانیان در مراکز شیعه هستند.

یک روز پیش از ورود گردشگران ایرانی به قاهره، شنبه ۱۰ فروردین، یکی از مقام‌های شرکت هواپیمایی مصر اعلام کرده بود که بعد از ۳۴ سال، اولین پرواز مستقیم از فرودگاه قاهره به تهران انجام شده است. این هواپیما در بازگشت حامل گردشگردان ایرانی بود که وارد شهر اسوان شدند.

مطالب مرتبط