سولانا: پیش از انتخابات ایران مذاکرات هسته ای پیشرفتی نخواهد کرد

Image caption خاویر سولانا دبیر کل سابق ناتو و وزیر خارجه پیشین اسپانیا بوده است

خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید تمرکز حکومت ایران بر انتخابات ریاست جمهوری آینده است و تا پیش از آن بعید به نظر می‌رسد گشایشی جدی در مذاکرات هسته ای ایجاد شود.

آقای سولانا که بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ مذاکره کننده ارشد هسته ای با ایران بود، روز دوشنبه، دوازدهم فروردین (اول آوریل) در مناظره ای در موسسه بروکینگ شرکت کرده بود.

به گفته او بجز توجه ایران به انتخابات ریاست جمهوری، مشکل دیگر مذاکرات هسته ای این است که سعید جلیلی، مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، اختیار کافی برای مذاکره ندارد.

آقای سولانا گفت: "او فقط چیزی را می گوید که به او گفته شده و برای اینکه واقعا مذاکره کند آزادی عمل ندارد."

دور بعدی مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ شنبه آینده هفدهم فروردین در آلماتی قزاقستان انجام خواهد شد.

آقای سولانا بحران سوریه را هم با مذاکرات هسته ای در ارتباط نزدیک دانست و گفت: "دومین مشکل بزرگ ما سوریه است. من فکر نمی کنم بدون حل مسئله سوریه، بتوان با حکومت ایران به نتیجه رسید."

"انسجام و یکپارچگی پنج عضو دائمی شورای امنیت بدلیل بحران سوریه کاهش یافته است."

"من نگران این هستم که نه تنها در مورد سوریه بلکه در سایر موارد هم هماهنگی بین پنج عضو دائمی رو به افول باشد."

آقای سولانا معتقد است که آمریکا به دلیل مذاکرات هسته ای با ایران "نقش فعالی را در سوریه بر عهده نگرفته چون نمی‌خواسته پیشرفت مذاکرات با ایران را به خطر بیندازد."

"آنها احتمال می‌دانند تعارض جدی با [حکومت بشار] اسد و یا مداخله نظامی می تواند احتمال نتیجه گیری را از مذاکره با ایران منتفی کند."

در مناظره موسسه بروکینگ، گری سیمور مسئول سابق کنترل تسلیحات و سلاحهای تخریب جمعی دولت باراک اوباما هم حضور داشت. سیمور که ماه پیش از این سمت کنار رفت گفت امید اندکی به پیشرفت این دور از مذاکرات هسته ای در آلماتی دارد.

او گفت: "بین طرفهای حاضر در مذاکرات و اهدافی که دنبال می کنند یک تفاوت بنیادی وجود دارد."

"هدف دیپلماسی ایران این است که نشان دهد مذاکرات پیشرفت می کند بنابراین تحریمهای بیشتر توجیهی ندارد. به علاوه اگر به نظر به رسد مذاکرات پیشرفت می کند به ایران کمک می کند مانع از سقوط بیشتر ارزش ریال شود".

"هدف دیپلماسی ۱+۵ این است که نشان دهد ایران نامعقول و فاقد انعطاف است بنابراین تحریمها باید بیشتر شود و این روند ادامه خواهد داشت."

به نظر آقای سیمور بعضی فکر می کنند سقوط حکومت بشار اسد باعث رادیکال شدن حکومت ایران و پیگیری بیشتر برنامه هسته ای خواهد شد.

اما او گفت :"من فکر می کنم سقوط اسد احتمال توافق هسته ای را زیاد می کند چون آیت الله خامنه ای در انزوا و فشار بیشتری قرار می گیرد و ممکن است با عقب نشینی تاکتیکی این فشار و انزوا را کاهش دهد."

البته آقای سیمور این عقب نشینی را موقت دانست چون در "این اصل که آیت الله خامنه ای به فناوری هسته ای علاقمند است تغییری ایجاد نخواهد شد."

مطالب مرتبط