ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران: بیش از دو میلیون معتاد داریم

Image caption به گفته پلیس ایران میانگین سنی معتادان تفننی ۲۱ سال است

براساس آخرین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر و پلیس ایران، بیش از دو میلیون مصرف کننده مواد مخدر در ایران زندگی می‌کنند. میانگین سنی ۷۰۰ هزار نفر از این معتادان که مصرف کننده تفننی هستند، ۲۱ سال است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آخرین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران نشان می‌دهد که در این کشور یک میلیون و ۳۲۵ هزار ایرانی به مواد مخدر اعتیاد دارند که به گفته پلیس ۷۰۰ هزار مصرف کننده تفننی مواد مخدر را نیز باید به این آمار اضافه کرد.

علی مویدی،رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به کاهش دستگیری معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر گفت: "پلیس در هر ساعت نزدیک به ۳۰ قاچاقچی و معتاد را شناسایی و دستگیر می‌کند به طوری که در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۱ حدود ۲۰۰ هزار نفر در ارتباط با مواد مخدر از سوی پلیس شناسایی و دستگیر شده اند."

بر اساس این گزارش، ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر و سایر رده‌های پلیس در سال ۱۳۹۱ هر ساعت ۵۷ کیلوگرم انواع مواد مخدر را کشف کرده اند.

به گفته پلیس، مواد مخدر از طریق مرزهای شرقی و دریا وارد و علاوه بر توزیع درکشور از طریق مرزهای غربی به اروپا ترانزیت می شود.

طاها طاهری، قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام اینکه کشفیات سال گذشته بیشتر به مخدرهای سنتی اختصاص داشته است، گفت: "کشف مخدرهای صنعتی نیز نسبت به گذشته بسیار افزایش یافته و آشپزخانه‌های تولید این ماده در کشور فعال هستند."

بنابر آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، در ایران سالانه ۶۰۰ تن مواد مخدر مصرف می‌شود.

در همین حال سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد که در سال ۹۱ روزانه ۱۱ معتاد به علت سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده اند. معتادانی که به گفته مسئولان مبارزه با مواد مخدر اکثرا جوان بوده و در بسیاری از موارد بی‌خانمان بودند.

تریاک، کراک، شیشه و هروئین به ترتیب بیشترین مواد مخدری هستند که در ایران مصرف می شوند.

مطالب مرتبط