تاکید دوباره ایران بر حق غنی سازی اورانیوم

Image caption سعید جلیلی، سرپرست تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران گفت جامعه جهانی باید حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم را به رسمیت بشناسد.

در آستانه دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران بار دیگر از برنامه مناقشه‌برانگیز هسته‌ای خود دفاع کرد.

سعید جلیلی، سرپرست تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران گفت جامعه جهانی باید حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم را به رسمیت بشناسد.

قدرت‌های بین المللی گمان دارند هدف ایران در برنامه‌ هسته‌ای‌اش ساخت سلاح اتمی است. ایران این اتهام را رد می‌کند.

ایران تأکید می‌کند اهدافی صلح‌آمیز دارد و غنی‌سازی اورانیوم را برای ایزوتوپ‌های پزشکی انجام می‌دهد.

آقای جلیلی، در شهر آلماتی، پایتخت قزاقستان، گفت: «ما باور داریم مذاکرات فردا (جمعه) تنها با یک حرف می‌تواند پیش برود. آن یک حرف پذیرش حق ایران به ویژه برای غنی‌سازی اورانیوم است».

قرار است روز جمعه و شنبه در آلماتی ایران با، آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایالات متحده، چین و روسیه درباره‌ی سیاست‌های هسته‌ای خود مذاکره کند.

مذاکرات هسته‌ای اسفندماه گذشته در همین شهر صورت گرفت. در آن مذاکرات، قدرت‌های جهانی کوشیدند ایران را متقاعد کنند غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم را متوقف کند و آن‌چه تا کنون با این درجه غنی‌کرده به خارج منتقل نماید. غنی‌سازی اورانیوم به این درجه می‌تواند به کار ساختن بمب اتمی بیاید.

هم‌چنین، کشورهای یادشده که گروه پنج به علاوه یک خوانده می‌شوند از ایران خواستند فعالیت‌های هسته‌ای در تأسیسات نزدیک فردو در نزدیکی شهر قم را تعطیل کند.

آن‌ها به ایران وعده دادند در برابر این اقدامات بخشی از تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور لغو شود.

تحریم‌ها چندیست اقتصاد ایران را تحت فشار قرار داده و از درآمد حاصل از صادرات ایران کاسته است. همچنین بر اثر تحریم ارزش پول ملی به پایین‌ترین حد خود در تاریخ آن رسید و نیز آمار بیکاری افزایش یافت.

با این همه مسأله اصلی این است که دو طرف ماجرا چه اندازه حاضر هستند برای دستیابی به توافق از خواسته‌های خود دست بکشند.

در ماه مارس، باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده گفت به ایران «پیشنهادی عملی» داده است.

وی از ایران خواست اگر واقعاْ خواستار توانایی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز و نه نظامی است «گام‌هایی فوری و معنادار» برای کاهش تنش میان این کشور و جامعه‌ بین المللی بردارد.

اسراییل هشدار داده اگر تلاش‌ها برای "بازداشتن ایران از دستیابی به تسلیحات هسته ای" به نتیجه نرسد این برنامه رابا حمله نظامی متوقف خواهد کرد.

برخی ناظران، از جمله خاویر سولانا، مسئول پیشین سیاست خارجی در اتحادیه اروپا و رییس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گروه پنج به علاوه یک در مورد امکان دستیابی به توافق پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در خردادماه اظهار بدبینی کرده‌اند.