آنچه گذشت
لحظه به لحظه با مذاکرات هسته‌‌ای در آلماتی

به روز شده:  06:39 گرينويچ - شنبه 06 آوريل 2013 - 17 فروردین 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. دومین روز از گفتگوهای هسته ای ایران و گروه ۱+۵ متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان در شهر آلماتی قزاقستان آغاز شد.

 2. کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بخش فارسی بی بی سی به آلماتی، می گوید مذاکرات روز دوم، ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی و با ۹۰ دقیقه تاخیر به دلیل گفتگوهای مقدماتی، آغاز شد.

 3. ایرنا: پیش از آغاز دومین روز مذاکرات، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست هیات مذاکره کننده ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رییس هیات مذاکره کننده گروه ۱+۵ با هم دیدار کردند.

 4. هدف مذاکرات آلماتی، از بین بردن بن‌بستی است که از یک دهه قبل بر سر برنامه هسته ای ایران ایجاد شده است.

 5. روز اول این مذاکرات، دیروز، ۱۶ فروردین (۵ آوریل) بدون نتیجه پایان یافت.

 6. پیش از آغاز رسمی روز دوم مذاکرات آلماتی، علی باقری، معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز با نماینده فرانسه دیدار کرد.

 7. در اجلاس قبلی آلماتی در اوایل اسفند گذشته، اعضای گروه ۱+۵ تلاش کردند ایران را به توقف تولید و ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی متقاعد کنند. آنها همچنین از ایران خواستند تاسیسات غنی سازی فردو در نزدیکی قم را تعطیل کند.

 8. خبرگزاری تسنیم، منسوب به سپاه پاسداران ایران: علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه طرف غربی نباید با الفاظ بازی کند بلکه باید به بسته پیشنهادی ایران پاسخ روشن بدهد، تأکید کرد امروز، روز سرنوشت‌سازی برای ۱+۵ است.

 9. از توئیتر لارا روزن، خبرنگار سایت خبری تحلیلی المانیتور، مستقر در آلماتی: مقام های ایرانی با کاترین اشتون، و همچنین با نمایندگان فرانسه و چین دیدار کرده اند.

 10. کسری ناجی می‌گوید اولین سری مذاکرات روز شنبه، از حدود سه ساعت پیش همچنان ادامه دارد.

 11. به گفته کسری ناجی، مذاکره کنندگان دقایقی پیش برای ناهار و استراحت جلسه را قطع کردند.

 12. به گزارش ایرنا، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده این کشور در مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ گفت: در این دور از مذاکرات هیچ توافقی در باره تعلیق غنی سازی در سایت فردو صورت نگرفته است.

 13. به گزارش ایرنا، منابع آگاه در هیات مذاکره کننده ایرانی هم هرگونه توافق در خصوص تعلیق غنی سازی در سایت فردو را تکذیب کرده‌اند.

 14. پیشتر، برخی از رسانه ها از موافقت ایران برای تعلیق موقت غنی سازی در فردو خبر داده بودند که کانال تلویزیونی العالم، کانال عرب زبان تلویزیون ایران نیز این موضوع را تکذیب کرد.


 15. مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، به بی بی سی فارسی گفت مذاکرات برای ناهار و نماز متوقف شد.

 16. نمایندگان طرفین به محل مذاکرات بازگشته و دوباره گفتگوها را از سر گرفته‌‌اند.

 17. لیز دوست، خبرنگار بی‌بی‌سی در آلماتی، از قول منابع دیپلماتیک می‌گوید که روز دوم مذاکرات امیدوارکننده‌تر از روز اول بوده است.

 18. منصور حقیقت‌پور، عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری ایلنا گفت: به تیم مذاکره کننده ۱+۵ پیشنهاد کرده‌ایم که برای مدت شش ماه ۲۰ درصد غنی سازی را که در راکتور تهران به آن دست یافته‌ایم تعلیق می‌کنیم.

 19. آقای حقیقت‌پور در گفت‌و گو با ایلنا افزود: همچنین ایران به تیم مذاکره کننده ۱+۵ پیشنهاد کرده که سایت فردو را به مدت شش ماه متوقف خواهد کرد تا حسن نیت بیشتر نیز نشان دهد

 20. از توئیتر کسری ناجی: گفت و گوهای هسته ای امروز پس از یک وقفه کوتاه ادامه خواهد یافت. مذاکرات امروز بیش از آنچه انتظار می رفت، طول کشید.

 21. از توئیتر لیز دوست، خبرنگار بی بی سی اعزامی به آلماتی: گفته می شود علی باقری و هلگا اشمیت، معاونان سعید جلیلی و کاترین اشتون، در حال دیدار هستند و درباره زمان و مکان احتمالی مذاکرات بعدی صحبت می‌کنند.

 22. از توئیتر لارا روزن، خبرنگار آمریکایی اعزامی به آلماتی: آلن ایر، دیپلمات آمریکایی که به زبان فارسی تسلط دارد، وارد هتل محل اقامت رسانه های پوشش دهنده اخبار گفت و گوی های هسته ای در آلماتی شده است.

 23. مذاکرات دو روزه آلماتی خاتمه یافت.

 24. از توئیتر لیز دوست: کاترین اشتون گفت مواضع دو طرف از هم فاصله دارد.

 25. کنفرانس خبری سعید جلیلی دقایقی پیش آغاز شد.

 26. از توییتر لیز دوست: اشتون گفته است این بار نسبت به قبل با جزییات بیشتری گفتگو کردیم، تلاش‌هایمان در همین جهت ادامه خواهد یافت.

   

 27. مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران در این کنفرانس خبری تاکید کرد که دفاع از حق هسته ای ایران 'یک اجماع ملی' است.

   

 28. آقای جلیلی با اشاره به این که تعلیق غنی سازی پنج درصد و بیست درصد جزو حقوق ملت ایران است تاکید کرد که به رسمیت شناخت حقوق ایران بر اساس معاهده منع گسترش سلاح های اتمی می تواند به عنوان یک مبنای همکاری های اعتماد ساز قرار بگیرد.

   

 29. آقای جلیلی بار دیگر تاکید کرد که آمریکا برای جلب اعتماد ملت ایران باید از "رفتار خصمانه" دست بردارند.

 30. سعید جلیلی در کنفرانس مطبوعاتی خود در پایان گفت و گوهای اتمی در آلماتی به پیام نوروزی باراک اوباما اشاره و از گفته های او برای ایجاد زمینه رفع اختلافات به طور تلویحی استقبال کرد.

 31. الهام امین زاده، از نمایندگان پیشین مجلس ایران  با انتقاد از رویکرد شش قدرت جهانی گفته که تحریم و تعلیق همزمان معنی ندارد.

 32. کنفرانس خبری آقای جلیلی نسبت به دفعات گذشته کوتاه تر و مختصرتر بود.

 33. خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران در ایران گفته است که کاترین اشتون فقط به سئوالات خبرنگاران خارجی پاسخ داد و به سئوال خبرنگار صدا و سیما درباره اینکه چرا فقط ایران باید اعتمادسازی کند و گروه پنج بعلاوه یک نه، پاسخی نداد.

 34. خبرگزاری فارس می گوید خانم اشتون هیچ اشاره به برگزاری دور بعدی مذاکرات و زمان و مکان آن نکرده است.

درباره مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک

به روز شده: 5 آوريل 2013
 • ایران و گروه ۱+۵ تا پیش از این هشت دوره مذاکره کرده اند. سه دوره در ژنو، دو دوره در استانبول، یک دوره در بغداد، یک دوره در مسکو و یک دوره نیز در آلماتی
 • در دور اول مذاکرات آلماتی، قدرت‌های جهانی کوشیدند ایران را متقاعد کنند غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم را متوقف کند و آن‌چه تا کنون با این درجه غنی‌کرده به خارج منتقل نماید
 • گروه پنج به علاوه یک همچنین از ایران خواسته است فعالیت‌های هسته‌ای در تأسیسات فردو در نزدیکی شهر قم را تعطیل کند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.