اعتراض رسمی ایران به مصر به دلیل حمله به محل اقامت حافظ منافعش در قاهره

Image caption معترضان پرچم مخالفان دولت سوریه را در محل اقامت مسئول دفتر حفاظت منافع ایران نصب کردند

به دنبال تجمع گروهی از معترضان مصری در مقابل محل اقامت مسئول دفتر حافظ منافع ایران در قاهره و حمله با سنگ به این ساختمان، ایران، یک یادداشت اعتراض رسمی به دولت این کشور داده است.

مجتبی امانی، مسئول دفتر حافظ منافع ایران در مصر امروز شنبه در گفت و گو با ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، گفت که هدف گردانندگان این برنامه تنها برگزاری تظاهرات نبود، بلکه آنها قصد داشتند به اقامتگاه هجوم آورند.

به گفته آقای امانی رفتار معترضان "مخالف قوانین بین‌المللی و عرف جهانی" بوده و ایران خواستار پیگیری این اقدام است.

تجمع در برابر محل اقامت حافظ منافع ایران در قاهره جمعه شانزدهم فروردین (پنجم آوریل) صورت گرفت.

ایران و مصر بیش از سه دهه است که روابط رسمی سیاسی با یکدیگر ندارند و به همین دلیل دفاتر حفاظت منافع در پایتخت های دو کشور به جای سفارتخانه فعالیت می کنند.

بر اساس گزارش ها بیشتر معترضان از گروه‌های اسلام‌گرای تندرو بودند و شماری از سوری‌های مخالف دولت سوریه هم بین آن‌ها حضور داشتند.

در جریان این اعتراض، تجمع‌کنندگان، پرچم مخالفان مسلح دولت سوریه را بالای در ورودی محل اقامت مسئول دفتر حفاظت ایران در مصر نصب کردند، اما نیروهای امنیتی این پرچم‌ها را پایین آوردند.

معترضان همچنین علیه حامیان شیعه دولت بشار اسد که ایران از مهمترین آنها است، شعار می‌دادند

آقای امانی گفته است با توجه به اقدامات پیش بینی شده معترضان "چندان در این کار موفق نشدند و با پرتاب سنگ و آجر به داخل اقامتگاه سعی کردند خسارت‌هایی وارد کنند. پلیس در محل حضور داشت اما چندان در جلوگیری از اقدامات این افراد موفق نبود."

خبرگزاری فرانسه در قاهره گزارش داده است که معترضان خواستار اخراج نماینده سیاسی ایران از مصر شده‌ و علیه "گسترش اسلام شیعه" در مصر هشدار دادند.

تجمع و درگیری در برابر دفتر حفاظت از منافع ایران در مصر به فاصله کوتاهی پس از آن صورت گرفته که اولین گروه از گردشگران ایرانی برای بازدید از مناطق دیدنی و تاریخی مصر وارد این کشور شدند. دولت مصر می گوید با هدف حفظ جان شهروندان ایرانی، آنها اجازه بازدید از شهر قاهره پایتخت مصر را نخواهند داشت.

مقام های ارشد ایران و مصر در ماه های اخیر دیدارهایی با یگدیگر داشته اند و جمهوری اسلامی ایران خواستار از سرگیری روابط سیاسی دو کشور است.

در جریان سفر اخیر محمود احمدی نژاد به مصر، ایران اعلام کرد که مقررات اخذ روادید (ویزا) را برای شهروندان مصر لغو کرده و از این پس اتباع مصر می توانند بدون نیاز به روادید وارد ایران شوند.

مصر اعلام کرده که این تسهیلات را برای شهروندان ایرانی قائل نخواهد شد.

به تازگی خط مستقیم هوایی میان دو کشور برقرار شده است.

گروه‌های تندروی سلفی پیش‌تر درباره سفر گردشگران ایرانی به مصر هشدار داده و خواستار لغو تفاهم‌نامه گردشگری ایران و مصر شده بودند. این تفاهم‌نامه اسفندماه ۱۳۹۱ امضا شد.

مطالب مرتبط