وزیر علوم ایران: تصمیم نهایی برای برکناری رؤسای دانشگاه با رئیس‌جمهوری است

کامران دانشجو
Image caption وزیر علوم ایران می‌گوید در دیداری 'صمیمانه' درباره برکناری رؤسای دانشگاه‌ها به رئیس‌جمهوری توضیح داده است

کامران دانشجو، وزیر علوم ایران درباره برکناری رؤسای دو دانشگاه می‌گوید که تصمیم نهایی با رئیس جمهوری است، اما محمود احمدی‌نژاد در دو ماه و نیم اخیر دستور جدیدی درباره این موضوع صادر نکرده است.

آقای دانشجو به خبرگزاری مهر گفته است که نامه محمود احمدی‌نژاد برای برکناری رؤسای دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس را ۵۸ روز پیش از آن‌که در رسانه‌ها منتشر شود، گرفته بوده است.

خبر صدور این دستور را رسانه‌های ایران روز ۲۸ اسفند ۱۳۹۱ منتشر کردند. محمود احمدی‌نژاد در آن نامه از وزیر علوم خواسته بود که روسای دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس را به دلیل رویکرد "سیاست‌زده، غیر علمی و احیانا امنیتی" برکنار کند.

وزیر علوم ایران می‌گوید که هم‌زمان با دریافت این نامه در روز اول بهمن ماه ۱۳۹۱ "در دیداری صمیمانه" به رئیس جمهوری "توضیحات مورد نظر" را داده است و بعد از آن دیدار "دستور جدیدی اعم از کتبی یا شفاهی در این زمینه ابلاغ نشده است".

به گفته کامران دانشجو "تصمیم نهایی بر اساس رعایت موازین و سلسله مراتب با رئیس جمهوری است و اوامر صادره اجرا می‌شود".

آقای دانشجو همچنین گفته است که رئیس جمهوری ایران از رسانه‌ای شدن موضوع ناراحت و "مکدر شده" و به مسئولان مربوط "تذکر" داده است.

Image caption محمود احمدی‌نژاد در نامه به کامران دانشجو گفته بارها درباره ضرورت برکناری رؤسای دانشگاه تذکر داده است

چند روز بعد از انتشار این خبر، در ایام نوروز، فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران در یک گفت‌و‌گوی زنده به مجری شبکه یک تلویزیون ایران گفت که خبر برکناری را جدی نگیرید.

در آن نامه، محمود احمدی‌نژاد به این موضوع اشاره کرده بود که در چند ماه گذشته به طور مکرر درباره ضرورت برکناری رؤسای دو دانشگاه تذکر داده است. او به آقای دانشجو گفته بود که انتظار دارد "بدون هرگونه ملاحظه" مدیرانی را که به ظرافت‌های کار دانشگاهی آشنایی بیشتری دارند، به جای رؤسای فعلی دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس منصوب کند.

انتشار دستور برکناری رؤسای دو دانشگاه در رسانه‌ها، با انتقاد بعضی از منتقدان دولت مواجه شد که دستور محمود احمدی‌نژاد را حرکتی سیاسی در آستانه انتخابات می‌دانستند.

محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از دستور آقای احمدی‌نژاد انتقاد کرده و آن را خلاف مصلحت خوانده بود.

صادق زیباکلام، فعال سیاسی و استاد دانشگاه تهران هم در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران، از تصمیم او برای برکناری فرهاد رهبر انتقاد کرد و کارنامه وزارت علوم را "به مراتب سیاه‌تر" از بسیاری از دانشگاه‌ها دانست.

به گفته آقای زیباکلام، فرهاد رهبر "یک هزارم قلع و قمع‌های وزارت علوم بعد از ۲۲ خرداد ۸۸ را نداشته" و وضعیت دانشگاه‌هایی مثل علامه طباطبایی تهران از نظر بازنشستگی اجباری، اخراج و ممنوع التدریس شدن استادان "بد‌تر" بوده است.

مطالب مرتبط