ازدواج ۱۱ درصد مردان ایرانی با زنان بزرگ‌تر از خود

ازدواج با زنان بزرگتر
Image caption بعضی مردان ایرانی تمایل دارند با دختران شاغلی ازدواج کنند که وضعیت مالی بهتری دارند

آمارهای سازمان ثبت احوال ایران از سه ماه نخست سال گذشته نشان می‌دهد که در ۱۱ درصد ازدواج‌ها، سن زنان بیش از مردان بوده است.

از کل ۲۲۴ هزار ازدواج که در بهار ۱۳۹۱ ثبت شده است، حدود ۲۵ هزار مرد ایرانی با زنانی ازدواج کرده‌اند که یک تا ۲۰ سال از آن‌ها بزرگ‌تر بوده‌اند.

از این میزان، اختلاف سنی یک سال با حدود هشت هزار مورد ازدواج، بیشترین تعداد بوده است و اختلاف سنی ۲۰ سال با ۱۸۱ مورد ازدواج، کم‌ترین فراوانی را داشته است.

هرچند این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل آن فقط کم‌تر از یک درصد افزایش داشته، اما بررسی آمار سازمان ثبت احوال از سال ۱۳۸۳ نشان می‌دهد، به تدریج هر سال درصد مردانی که با زنان بزرگ‌تر از خود ازدواج می‌کنند، به نسبت سال قبل افزایش می‌یابد.

مجید ابهری، جامعه‌شناس، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، علت افزایش تمایل ازدواج پسران با زنانی بزرگ‌تر را مشکلات اقتصادی، بالارفتن قیمت مسکن و تورم می‌داند.

استدلال جامعه‌شناسان برای توصیف این پدیده اجتماعی این است که مردان تمایل دارند با دختران شاغلی ازدواج کنند که وضعیت مالی بهتری دارند.

مقام‌های ایران در چند سال گذشته، بارها درباره افزایش سن ازدواج و کاهش تمایل جوانان به ازدواج هشدار داده‌اند.

در سال ۱۳۹۱ ازدواج‌های ثبت شده نسبت به سال قبل آن ۱۰ درصد کاهش داشته است.

کاهش تمایل به ازدواج به طور متوسط بیشتر در روستا‌ها ثبت شده است. به طوری که به گفته مدیران سازمان ثبت احوال، در سال ۱۳۹۱، حدود ۴۰ درصد از میزان ثبت ازدواج‌ها در روستا‌ها کاسته شده است.

مدیر دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال ایران اسفندماه گذشته گفته بود ۱۱ میلیون نفر، یعنی ۴۸ درصد زنان و ۴۶ درصد مردان در سن ازدواج هستند اما هرگز ازدواج نکرده‌اند.

به گفته علی اکبر محزون، ۸۵ درصد مردان در فاصله ۲۰ تا ۳۴ سالگی و ۸۵ درصد زنان بین ۱۵ تا ۲۹ سالگی ازدواج می‌کنند.

مطالب مرتبط