دانشگاه‌های پزشکی ایران و تهران دوباره جدا می‌شوند

Image caption وزیر بهداشت گفته تصمیم ادغام دانشگاه ایران با دانشگاه‌های علوم پزشکی دیگر عملا خدمات بهداشتی و درمانی پایتخت را مختل کرده بود

ادغام دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران که از تصمیمات جنجال برانگیز مرضیه وحید دستجردی، وزیر پیشین بهداشت بود، یک‌شنبه شب با دستور محمدحسن طریقت منفرد، وزیر بهداشت لغو شد و پس از نزدیک به دوسال این دو دانشگاه از هم جدا شدند.

به گزارش خبرآنلاین، آقای طریقت منفرد گفته که در اولین روز هفته جاری شماری از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور در وزرات بهداشت خواستار احیا مجدد این دانشگاه شدند و در ادامه این جلسه "یکشنبه شب شورای گسترش وزارت بهداشت تشکیل شد و با انتزاع دانشگاه علوم پزشکی ایران و احیای آن موافقت کرد."

وزیر بهداشت همچنین عنوان کرد که ادغام دانشگاه ایران با دانشگاه‌های علوم پزشکی دیگر در تهران عملا به نحوی خدمات بهداشتی و درمانی، به خصوص امور آموزشی و علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی پایتخت را مختل کرده بود.

به گفته آقای طریقت منفرد، "با این ادغام، دانشگاه علوم پزشکی ایران که یکی از دانشگاه‌های موفق علوم پزشکی بود، حذف شده و دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز به دلیل افزوده شدن امکانات فراوان به خود نیازی به رقابت با سایر دانشگاه‌ها در خود نمی‌دید."

آقای منفرد گفته تصمیم قبلی مسئولان وزارت بهداشت مصوبه دولت را نداشت و به همین علت تصمیم شورای گسترش وزارت بهداشت برای جدا کردن دانشگاه‌ها کفایت می‌کند.

وزیر بهداشت در خصوص وضعیت دانشجویان نیز اعلام کرد: "آن عده که فارغ التحصیل شده‌اند مشکلی ندارند، آن عده‌ای که اکنون دانشجو هستند و بعد از ادغام قبول شده‌اند نیز مختارند، بین دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران، هر کدام را که خواستند انتخاب کنند."

دانشگاه علوم پزشکی ایران، هشت آبان ۱۳۸۹ به دستور مرضیه وحید دستجری، وزیر بهداشت وقت منحل شد. خانم دستجردی انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران را در راستای اجرای تصمیمات دولت مبنی بر خروج دستگاههای اجرایی از استان تهران و کاهش امور موازی در پایتخت اعلام کرده است.

این حرکت باعث واکنش دانشجویان و استادان این دانشگاه شد. در ادامه این روند مجلس ایران هم به انحلال این دانشگاه واکنش نشان داد.

۱۸ نماینده تهران در تذکری به وزارت بهداشت، خواستار تجدید نظر در این تصمیم شده بودند. نمایندگان در تذکری کتبی این تصمیم را "غیر کارشناسی و نادرست" خوانده و درخواست کردند از توزیع ماموریت و امکانات دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیش از سه دهه قدمت بین دانشگاهیان علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی خودداری شود.

دانشگاه علوم پزشکی ایران، اداره بیمارستان‌های فیروزآبادی، لولاگر، شهدای یافت آباد، شهید فهمیده تهران و مجتمع درمانی رسول اکرم را به عهده دارد.

همچنین این دانشگاه، مسئول اداره ۱۱ بیمارستان در استان البرز است.

۱۹ مرکز تحقیقاتی مانند مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی، مرکز تحقیقات سوختگی، مرکز تحقیقات علوم دارویی رازی و ۹ مرکز آموزشی و درمانی (بیمارستانی) در شهر تهران زیر نظر این دانشگاه اداره می‌شوند.

دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه پزشکی تهران سه دانشگاه دولتی علوم پزشکی تهران هستند.

مطالب مرتبط