ایران دو طرح هسته‌ای جدید را افتتاح کرد

محمود احمدی نژاد
Image caption ایران مجتمع تولید کیک زرد اردکان را به یاد داریوش رضایی‌نژاد، دانشجوی دکترای مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیر تهران نامگذاری کرده است که در مردادماه سال ۱۳۹۰ به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شد

ایران بهره‌برداری از یک معدن اورانیوم و یک مجتمع تولید کیک زرد را در نزدیکی شهر اردکان در مرکز ایران آغاز کرده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران امروز سه شنبه ۲۰ فروردین (۹ آوریل) در روز ملی فناوری هسته‌ای دستور آغاز به کار معدن اورانیوم ساغند و مجتمع تولید کیک زرد "شهید رضایی‌نژاد" اردکان را صادر کرد.

آغاز بهره برداری از این دو طرح تنها چند روز پس از برگزاری دور اخیر مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی اعلام می شود که در شهر آلماتی قزاقستان برگزار شد و بدون نتیجه مشخص پایان یافت.

با این حال دو طرف مذاکرات را مثبت خوانده اند و بر ادامه تلاش های دیپلماتیک برای حل بحران اتمی ایران تأکید کرده اند.

بهره برداری از طرح های تازه در ایران توانایی این کشور را در تأمین مواد خام برای غنی سازی اورانیوم افزایش می دهد و به خودکفایی آن کمک می کند.

سنگ اورانیومی که از معدن ساغند استخراج می شود قرار است در مجمتع "شهید رضایی نژاد" به اکسید اورانیوم یا کیک زرد تبدیل شود.

این فرایند نخستین قدم در زنجیره فعالیت هایی است که نهایتا به تولید اورانیوم غنی شده می انجامد.

ایران می گوید که اورانیوم غنی شده را برای تولید سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران و رآکتورهای صنعتی که در آینده خواهد ساخت نیاز دارد، اما قدرت های غربی نگران استفاده احتمالی از آن در تولید سلاح اتمی هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که تمام فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، اما ایران به این قطعنامه ها عمل نکرده است.

رئیس جمهور ایران در مراسمی که امروز به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای برگزار شد بار دیگر بر حق ایران برای غنی سازی اورانیوم تأکید کرد.

او گفت که قدرت های غربی حق ندارند برای کشورهای دیگر تعیین تکلیف کنند.

ادامه غنی سازی اورانیوم در ایران به اعمال تحریم های اقتصادی و دیپلماتیک شورای امنیت، اتحادیه اروپا و دولت آمریکا علیه ایران منجر شده است.

مطالب مرتبط