اعتراض ایران به از سرگیری بازرسی از هواپیمای عازم سوریه توسط عراق

به دنبال بازرسی دولت عراق از یک فروند هواپیمای ایرانی که از آسمان این کشور در حال عبور به مقصد سوریه بود، سخنگوی وزارت خارجه ایران به این اقدام اعتراض کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن ابراز "ناخرسندی" از اقدام عراق گفته که ایران ارسال کمک های دارویی و غذایی به سوریه را ادامه خواهد داد.

هواپیمای بازرسی شده متعلق به خطوط هوایی شرکت ماهان ایر و باری بوده است.

بر اساس گزارش ها از این هواپیما خواسته شد در فرودگاه بغداد به زمین بنشیند.

به گفته رئیس سازمان هواپیمایی عراق، پس از بازرسی، مشخص شد این هواپیما حامل تجهیزات پزشکی است و به آن اجازه پرواز به سوریه داده شد.

دولت عراق کمتر از دو هفته پیش اعلام کرده بود بازرسی از هواپیماهای ایرانی را که از طریق آسمان این کشور عازم سوریه هستند، افزایش خواهد داد.

سخنگوی نخست وزیر عراق گفته بود"به دلیل دریافت اطلاعات زیادی در مورد نقل و انتقال سلاح، ما بازرسی‌های خود را افزایش داده ایم."

به گفته مقام های عراقی، این کشور از ماه اکتبر سال گذشته (حدود ۶ ماه پیش) تاکنون هیچ هواپیمای ایرانی را بازرسی نکرده بود.

بازرسی از هواپیماهای ایرانی در پاییز سال گذشته ناخشنودی ایران را به دنبال داشت و سخنگوی وزارت خارجه ایران این رفتار را عملی غیردوستانه از سوی عراق توصیف کرد.

به نظر می رسد که پس از هشدارهای مکرر ایران در آن زمان، عراق بازرسی از هواپیماهای ایرانی را متوقف کرد.

با این همه آمریکا طی این مدت بارها از عراق خواسته بود این بازرسی ها را از سر بگیرد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در اولین روزهای سال جاری خورشیدی از عراق به دلیل آن که نظارت کافی بر هواپیماهای ایرانی ندارد، انتقاد کرده بود.

مقام های آمریکایی ماه ها است عراق را متهم می‌کنند که بر پرواز هواپیماهای ایرانی بر فراز عراق نظارت کافی ندارد. آمریکا از عراق خواسته است تا هواپیماهای ایرانی را بدون برنامه ریزی قبلی بازرسی کند.

مطالب مرتبط