وزیر کشور: عذرخواهی ساده از مرگ ستار بهشتی چه مشکلی را حل می‌کند؟

Image caption ستار بهشتی کارگر وبلاگ‌نویس به دلیل انتشار مطالب انتقادی علیه حکومت توسط پلیس ایران دستگیر شد و در دوران بازداشت درگذشت

محمد نجار، وزیر کشور، در صحن علنی مجلس با اشاره به سئوال علی مطهری، نماینده مجلس در خصوص قتل ستار بهشتی (وبلاگ نویس ایرانی که در زمان بازداشت جان سپرد) گفت: "عذرخواهی ساده چه مشکلی را حل می کند، اگر ثابت شود تخلفی صورت گرفت باید با متخلف و مقصر برخورد لازم صورت گیرد."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای نجار با تاکید بر این مسئله که از زمان این حادثه در اولین فرصت در کمیسیون امنیت ملی حاضر شده و توضیحاتی داده است، افزود: "هر جا که لازم باشد تشکر و عذرخواهی می کنیم اما باید فعلا منتظر شد که دستگاه قضایی حکم خود را صادر کند. زیرا محل قضاوت ما نیستیم. پس اجازه دهیم دستگاه قضایی به وظیفه خود عمل کند."

ستار بهشتی کارگری اهل رباط‌کریم، در جنوب غربی تهران، بود که به دلیل انتشار مطالب انتقادی علیه حکومت توسط پلیس سایبری ایران دستگیر شد. او به تائید مقام‌های قضایی، نهم آبان ۱۳۹۱ دستگیر و به زندان اوین تهران منتقل شد، اما چهار روز بعد در حالی که به بازداشتگاه پلیس منتقل شده بود، آنجا درگذشت.

آقای مطهری، از نمایندگان مجلس ایران که امروز (سه‌شنبه ۲۰ فروردین‌ماه) نیز در ادامه روند رسیدگی به وضعیت پرونده ستار بهشتی از پاسخ‌های محمد نجار، وزیر کشور قانع نشد، گفت: "شرط اول من عذرخواهی رسمی از خانواده ستار بهشتی و ملت ایران و مقام رهبری و اعلام آن از طریق صدا و سیما و سایر رسانه‌ها بود، که این شرط تحقق پیدا نکرد."

به گفته آقای مطهری شرط دوم او نیزجلب رضایت خانواده ستار بهشتی بوده که "این شرط تحقق پیدا نکرد و در مراسم چهلم ستار بهشتی آنها تحت فشار قرار گرفتند."

نماینده تهران همچنین افزود: "برخی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی فکر می‌کنند برای حفظ نظام دست به هرکاری می‌توان زد و از هر وسیله‌ای می‌توان استفاده کرد. پس این بینش باید اصلاح شود."

او به موضوع مرگ هاله سحابی، فعال زنان هنگام مراسم تشییع پدرش عزت‌الله سحابی اشاره کرد و گفت: "در مسئله مرگ خانم هاله سحابی هم به وزیر اطلاعات گفتم مأموری برخورد خشنی با او کرده و با توجه به ناراحتی قلبی و هیجان، هاله سحابی به زمین افتاده و از دنیا رفته است. چرا شما به خاطر خطای سهوی یک مأمور از خانواده سحابی و مردم عذرخواهی نمی‌کنید تا ‌فرصت عرض اندام از مخالفان نظام گرفته شود؟"

آذرماه ۱۳۹۱، پس از انتقادهای مطرح شده از پلیس فتا و پیگیری برخی از نمایندگان مجلس ایران، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران، سرهنگ محمدحسن شکریان، رییس پلیس فتای تهران را برکنار کرد.

جسد ستار بهشتی "بدون حضور خانواده در بهشت زهرای تهران غسل داده و سپس کفن پیچ به خانواده تحویل شد". مادر آقای بهشتی در مصاحبه‌ای گفته بود که کفن فرزندش "خونی بوده است."

جسد این وبلاگ نویس در شهر رباط کریم که محل زندگی او بود، به خاک سپرده شد.

مرگ این وبلاگ‌نویس واکنش‌های مختلفی به دنبال داشت، تا آنجا که مجلس ایران نماینده‌ای را مسئول پیگیری این پرونده کرد.

اما قرائت گزارش نماینده پیگیری‌کننده که در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تهیه شده و در دی‌ماه در صحن علنی مجلس خوانده شد، اعتراض برخی از نمایندگان را به خاطر "حذف" یک پاراگراف به همراه داشت.

علی مطهری از جمله منتقدان حذف این پارگراف در اوایل دی‌ماه گفت: "شخصا به این نتیجه رسیده ام که بازداشت ستار بهشتی بر خلاف آنچه در گزارش مجلس آمده است با حکم قضایی نبوده است".

پزشکی قانونی در آخرین نظریه‌اش در روز ۳۰ آبان ماه تصریح کرد: "با بررسی‌های انجام شده و با اطلاعات موجود، تعیین علت قطعی فوت (ستار بهشتی) از لحاظ پزشکی مقدور نبوده، اما نظر به این که در معاینه جسد و بررسی‌های تکمیلی هیچگونه دلایل و شواهدی از بیماری منجر به فوت احراز نگردیده است، محتمل‌ترین علت منجر به فوت می‌تواند پدیده شوک باشد که در صورت احراز ایراد ضرب یا ضربات به نقاط حساس بدن یا فشارهای شدید روانی این عوامل، می‌تواند عامل شوک مذکور باشد."

مطالب مرتبط