آمریکا میلیاردر ایرانی را تحریم کرد

Image caption زنجانی و شبکه ای از شرکت های وابسته به او به دور زدن تحریم های ایران متهم شده اند

وزارت دارایی آمریکا از افزوده شدن نام بابک زنجانی، تاجر ایرانی به فهرست تحریم های اعمال شده علیه این کشور خبر داده است.

بنابر اطلاعیه روز پنجشنبه این وزارتخانه، بابک مرتضی زنجانی، تاجر ایرانی، بانک اول سرمایه گذاری اسلامی (FIIB) مستقر در مالزی و شبکه ای از شرکت های بین المللی به اتهام دور زدن تحریم های اعمال شده علیه ایران به فهرست تحریم های آمریکا اضافه شده اند.

آقای زنجانی و موسسه های مرتبط با او به پولشویی برای دور زدن تحریم های اعمال شده علیه ایران متهم شده اند.

دیوید کوهن، معاون وزارت دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، با اعلام این خبر، ایران را به توسل به تمهیدات مجرمانه و پولشویی برای جابجایی نفت و پول خود متهم کرد.

آقای کوهن گفت: "ما در رسوا و خنثی کردن تلاش های ایران از طریق بابک زنجانی یا دیمیتری کامبیس یا هر شریک جرم دیگری در آینده، برای فرار از تحریم های بین المللی و سوءاستفاده از نظام مالی جهانی بی رحمانه اقدام خواهیم کرد."

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز گفت: "زنجانی و شبکه بین المللی شرکت ها و بانک هایش مسئول اختفای معاملاتی به ارزش میلیاردها دلار هستند که از جانب رژیم ایران انجام داده اند. او از شرکت هایی مانند آی اس او در مالزی استفاده کرده تا میلیون ها بشکه نفت ایران را خریداری کند و به بازار عرضه کند. او همچنین از جانب ایران با اتکا به نهادهای مالی خود میلیاردها دلار مبادله ارزی انجام داده است."

بابک زنجانی که به گفته خودش مالک بیشتر از ۶۰ شرکت در کشورهای مختلف است، چهار ماه پیش از سوی اتحادیه اروپا نیز تحریم شده بود.

دیگر شرکت های تحریم شده مرتبط با آقای زنجانی عبارتند از کنت کسمتیک در ترکیه، بانک سرمایه گذاری کنت در تاجیکستان، موسسه مالی اس سی تی در دوبی و شرکت نفتی آی اس او در مالزی.

شرکت آی اس او به ارائه خدمات فنی و مالی به شرکت ملی نفت ایران متهم شده است.

شرکت نفتی نیکو، مرتبط با شرکت ملی نفت ایران نیز در فهرست شرکت های تحریم شده به وسیله وزارت دارایی آمریکا قرار دارد.

این شرکت پیش تر نیز به وسیله دولت آمریکا تحریم شده بود.

تاجر جنجالی

نام بابک زنجانی در پی اختلاف میان رئیس جمهوری و رئیس مجلس ایران به طور گسترده ای در رسانه های این کشور مطرح شد.

آقای احمدی نژاد با پخش فیلمی در صحن مجلس ایران، فاضل لاریجانی، برادر رئیس مجلس را به لابی گری برای آقای زنجانی نزد سعید مرتضوی، رئیس سازمان تامین اجتماعی متهم کرد.

بر اساس این فیلم، فاضل لاریجانی قصد داشته در ازای دریافت پول و امکانات مالی، از نفوذ و اعتبار برادران خود در رأس قوه قضاییه و قوه مقننه استفاده کند تا فعالیت‌های اقتصادی بابک زنجانی تسهیل شود.

فاضل لاریجانی این ادعا را تکذیب کرده است.

آقای زنجانی در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی گفت که یک دیدار کوتاه ۵ دقیقه‌ای با فاضل لاریجانی داشته و در آن دیدار طرح‌هایش را برای خرید شرکت‌های سازمان تأمین اجتماعی مطرح کرده است.

به گفته آقای زنجانی، فاضل لاریجانی در آن دیدار می‌گوید "اگر کمکی خواستید در این واگذاری‌ها کمک می‌کنیم"، اما او در عوض "هیچ درخواستی نداشت".

مطالب مرتبط