گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۶۳ روز تا انتخابات

سعیدی کیا: رئیس جمهور باید مطابق با منویات رهبری حرکت کند

به گزارش خبرگزاری فارس محمد سعیدی‌کیا، وزیر سابق مسکن گفته است که رئیس جمهور باید مطابق با منویات رهبری حرکت کند و به نوعی نقش هماهنگ‌کننده داشته باشد.

او که خود را برای نامزدی انتخابات آماده می کند گفت: "رئیس جمهور نباید نظریه‌پرداز باشد بلکه در خط ولایت و رهبری، به عنوان شخصیت دوم مملکت و رئیس قوه مجریه نقش داشته باشد."

پورمحمدی: انتخابات آزاد است و ما هم کار خود را می‌کنیم

مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور که برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده گفته است اگر اکبر هاشمی رفسنجانی هم وارد انتخابات شود به نفع او کناره گیری نمی کند.

او به خبرگزاری فارس گفت: "انتخابات آزاد است و ما هم کار خود را می‌کنیم. البته آقای هاشمی گفت که کاندیدا نمی‌شود."

'حسن خمینی نمی آید'

قدرت‌علی حشمتیان، دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی با اشاره به دیدار اعضای این تشکل سیاسی با نوه آیت الله خمینی گفت: سیدحسن خمینی نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری منتفی دانست.

آقای حشمتیان گفت: "در این جلسه طی گزارشی از وضعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور، خواسته شد که از بین (اکبر) هاشمی رفسنجانی، سیدحسن خمینی، (علی اکبر) ناطق نوری و سیدمحمد خاتمی یک نفر خود را در معرض انتخابات ریاست جمهوری قرار دهند."

توکلی: جبرئیل وقت نکرده به من تکلیف کند

احمد توکلی، نماینده مجلس در خصوص احتمال کاندیداتوری خود گفت: "در پاسخ به یکی از دوستان که از من پرسید چرا کاندید نمی شوی گفتم که حضرت جبرئیل چون هر شب باید به افراد زیادی سر بزند و به آن ها بگوید که شما تکلیف دارید وارد عرصه انتخابات شوید، وقت نمی کند به من بگوید که کاندیدا شوم، در نتیجه من کاندیدا نشدم."

احمد توکلی تا پیش از این در دو دوره خود را نامزد ریاست جمهوری کرده است.

کواکبیان: خاتمی نمی آید، جهبه اصلاح‌طلبان از من حمایت می کند

مصطفی کواکبیان، نماینده سابق مجلس و دبیرکل حزب مردمسالاری گفته است که تاکنون از خاتمی از سوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و شورای مرکزی جبهه اصلاح‌طلبان ایران برای کاندیداتوری در انتخابات دعوت شده ولی وی قبول نکرده و بنابراین حضور خاتمی در انتخابات منتفی است.

او گفت: "شورای مرکزی جهبه اصلاح‌طلبان ایران بیان کرده در صورت عدم کاندیداتوری خاتمی از بنده به عنوان کاندیدای اختصاصی خود حمایت می‌کند."

عضو جبهه پایداری: ۱+۲ و ۵ نفره اصولگرایان را قبول نداریم

قاسم روانبخش، عضو ارشد جبهه پایداری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا، گفته است "ائتلاف ۱+۲ و ۵ نفره اصولگرایان را قبول نداریم."

او گفت: "با بررسی‌های صورت گرفته برای کاندیدای مورد نظر خود در انتخابات ریاست جمهوری، تا کنون به سعید جلیلی و کامران باقری لنکرانی رسیدیم که از میان این دو، به زودی نامزدی نهایی جبهه پایداری را اعلام خواهیم کرد."

ائتلاف ۱+۲متشکل از علی اکبر ولایتی، غلامعلی حداد عادل و محمدباقر قالبیاف است و ائتلاف ۵ نفره از محمدرضا باهنر، منوچهر متکی، یحیی آل اسحاق، مصطفی پورمحمدی و محمدحسین ابوترابی فرد تشکیل شده است.

عضو شورای نگهبان: بوی انحراف احساس کنیم رد صلاحیت می کنیم

محمد مومن، عضو شورای نگهبان گفت: "ما اگر بوی انحراف از کسی احساس کنیم شبهه ای نداشته باشید که او را رد صلاحیت خواهیم کرد. همه کسانی که نگرانی دارند خوب است بدانند که ما با کسی نه دعوا داریم و نه به کسی باج می دهیم."

اصولگرایان منتقد دولت برخی از نزدیکان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران را به "جریان انحرافی" منتسب می کنند.

موحدی کرمانی: اطلاعات کافی از کسی ندارید به او رای ندهید

محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه گفت: "اگر خدایی ناکرده مردم کوتاهی کنند و امانت را به کسی که شایسته آن نیست بسپارند و او در دوران مسئولیتش قصور و تقصیر کند، مردم هم در این جرم و کوتاهی شریکند."

آقای موحدی کرمانی گفت که اگر مردم "اطلاعات کافی ندارند" باید به افراد موثق مراجعه کنند و اگر کسی را نمی شناسند به هیچ وجه به او رای ندهند و باید سوابق افراد بررسی شود و با شناخت کامل رای داده شود.

احمدی نژاد در عکسهایی از 'حماسه حضور'

خبرگزاری فارس عکسهایی از همایش "حماسه حضور" در سمنان که روز گذشته با حضور محمود احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی برگزار شد، منتشر کرده است.

محمود احمدی نژاد در سمنان در خصوص انتخابات ریاست جمهوری گفته بود: "یک عده می‌گویند که نظر رهبری این است که این شخص بیاید و آن شخص نیاید، به شما چه مربوط است؟ این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند، همه سلایق باید بیایند."