گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۶۱ روز تا انتخابات

باهنر: آهنگ خود را با آهنگ رهبر تنظیم کنیم

محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس که خود را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرده گفته است که ولایت‌پذیری از "شرایط اصلی رئیس جمهور آینده است به گونه‌ای که باید رئیس جمهور ولایت‌پذیر بوده و آهنگ خود را با آهنگ رهبری همراه کند."

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای باهنر گفته که "بیکاری‌ها و گرانی‌های امروز از اساسی‌ترین مشکلات روز کشور است که باید دولت آینده با خردورزی و تدبیر و برنامه این مشکلات را به گونه‌ای حل کند.

آقای باهنر عضو ائتلاف پنج نفره ای است که در آن محمدحسن ابوترابی فرد دیگر نایب رئیس مجلس، منوچهر متکی وزیر پیشین خارجه، مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی و یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی تهران حضور دارند و هر پنج نفر نامزد انتخابات ریاست جمهوری هستند.

فیروزآبادی: هوشیار باشیم

سرلشکر حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از "تحویل پرچم و نماد ملی ایران از سوی رییس‌جمهور به مشایی" انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان، آقای فیروزآبادی، همه را "هوشیاری هرچه بیشتر در این مرحله حساس" دعوت کرده است.

هفته گذشته هیات دولت برای سفر استانی به سمنان رفته بود و عکس هایی از یک همایش منتشر شد که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر سابقش با پرچم ایران در آن حضور داشتند.

منتقدان دولت می گویند که آقای احمدی نژاد به دنبال آن است که آقای مشایی به ریاست جمهوری آینده برسد و نشست هفته گذشته دولت نیز حرکتی تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری ارزیابی شده است.

آل اسحاق: علیاحضرت همین کار را کرده بودند

یحیی آل اسحاق در دانشگاه فرودسی مشهد گفته که "ما نه هضم شدن را می پذیریم چرا که اگر می خواستیم این مسئله را بپذیریم دیگر نیازی به انقلاب نبود جناب علیا حضرت همین کار را کرده بودند و نه حذف شدن را به صلاح می دانیم."

به گزارش خبرگزاری مهر آقای آل اسحاق که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد کرده است با انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت گفته "اقتصاد یک علم است نمی شود از هر کوچه ای یک نفر را پیدا کرد گفت بیا اینجا بنشین و کار اقتصادی انجام بده لذا با آدم صفر کیلومتر نمی توان کشور را اداره کرد."

آقای آل اسحاق که عضو یکی از ائتلاف های اصولگرایان است که در آن پنج نفر نامزد انتخابات هستند تاکید کرده که "جامعه مان را شقه شقه کرده ایم و همانند جعبه مداد رنگی سبز و قرمز و زرد با رنگ های مختلف یکدیگر را صدا می زنیم در حالی که جامعه مداد رنگی نمی تواند ما را به جایی برساند و اقتدار ما در اتحاد ما است."

آقای آل اسحاق به همراه محمدحسن ابوترابی فرد و محمدرضا باهنر (نایب رئیسان مجلس)، منوچهر متکی (وزیر پیشین خارجه) و مصطفی پورمحمدی (رئیس سازمان بازرسی) اعضای یک ائتلاف پنج نفره از اصولگرایان هستند. هر پنج نفر نامزد انتخابات ریاست جمهوری دو ماه آینده هستند.

غرویان: نامزدهای انتخابات خطبه فدکیه بخوانند

محسن غرویان عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری توصیه کرده که "خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهرا" بخوانند که به عقیده وی یکی از بهترین منابع از مسائل دین از جمله در موارد سیاسی است و "اهتمام ویژه کاندیداهای ریاست جمهوری به آن می‌تواند در برطرف شدن بسیاری ازمشکلات کشور راه گشا باشد."

به گزارش خبرگزاری مهر به گفته آقای غرویان این خطبه "یکی از بهترین متن‌های معارفی، اخلاقی، اجتماعی و مهم تر از همه سیاسی است و می‌تواند راه درست ریاست، تبلیغات و انتخاب شعار را به کاندیداهای ریاست جمهوری را نشان دهد."

به عقیده آقای غرویان خطبه فدکیه (سخنرانی دختر پیامبر اسلام که برخی آن را مخالفت با قدرت سیاسی وقت می دانند) "یک مجموعه کامل از دانستنی‌ها برای یک حاکم است و مطالعه آن توسط کاندیداهای ریاست جمهوری می‌تواند بسیاری از نادانسته‌های آنها را پاسخ دهد."

یونسی: قطعا هاشمی و خاتمی کاندیدا نمی شوند

علی یونسی وزیر اطلاعات در دولت محمد خاتمی گفته که "با توجه به اطلاعاتی که دارم، قطعا هاشمی و خاتمی کاندیدا نمی‌شوند."

آقای یونسی به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که آقای هاشمی رفسنجانی "حتما" از نامزدی حسن روحانی حمایت خواهد کرد ولی از نظر "آقای خاتمی اطلاع ندارم."

این عضو کابینه محمد خاتمی ابراز امیدواری کرده که "در نهایت اصلاح‌طلبان بر حمایت از حسن روحانی توافق کنند."

باقری لنکرانی: با هیچکس ائتلاف نمی کنم

کامران باقری لنکرانی وزیر پیشین بهداشت و عضو جبهه پایداری گفته که در صورت اعلام نامزدی، موضع مستقل داشته با با هیچکس ائتلاف نمی کنم.

آقای باقری لنکرانی در همایش سراسری اتحادیه های جامعه اسلامی دانشجویان به خبرگزاری فارس گفته که "شرایط انتخابات در سال جاری شرایط ویژه‌ای است که باید با دقت بیشتر به انتخاب آراء و روی کار آمدن رئیس جمهور اصلح بپردازیم."

آقای باقری لنکرانی عضو جبهه پایداری است که در آن شماری از وزرای اخراجی دولت محمود احمدی نژاد، جمعی از اعضا فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس و شماری از سیاستمداران و روحانیون همسو با محمدتقی مصباح یزدی و نزدیک به رهبر ایران عضو آن هستند.

گفته می شود که این گروه به دنبال معرفی آقای باقری لنکرانی یا سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری است.

مکارم شیرازی: دولت به مردم دروغ نگوید

ناصر مکارم شیرازی مرجع تقلید ساکن قم از برنامه دولت محمود احمدی نژاد برای برگزاری همایش در ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی انتقاد کرده است.

وبسایت خبرآنلاین به نقل از آقای مکارم شیرازی نوشته "این عنوان خنده داری است که برای این همایش برگزیده‌اند. وی از برگزار کنندگان خواستند تا به مردم دروغ نگویند و اگر می خواهند کار انتخاباتی بکنند، صراحتا آن را به مردم بگویند."

عنوان همایشی که قرار است دولت برگزار کند مراسم تقدیر از دست اندر کاران سفرهای نوروزی است، اما منتقدان آقای احمدی نژاد می گویند که این کار حرکت انتخاباتی دولت برای معرفی نامزد مورد نظر خود است.

میرتاج‌الدینی: برخی ناراحت هستند

محمدرضا میرتاج الدینی معاون محمود احمدی نژاد رئیس جمهور از کسانی انتقاد کرده که به گفته وی "برخی دایره سخنان رهبری را در باره انتخابات محدود می کنند و از اینکه سلایق گوناگون در عرصه انتخابات حاضر شوند، ناراحت هستند."

خبرگزاری ایرنا به نقل از آقای میرتاج الدینی نوشته "افرادی که نظام جمهوری اسلامی و اصل مترقی ولایت فقیه را قبول دارند، می توانند داوطلب ریاست جمهوری شوند و اینطور نیست که فضا را برای منافع جناحی و گروهی تنگتر و محدودتر کرد."

مخالفان دولت می گویند که دولت آقای احمدی نژاد می خواهد که اسفندیار رحیم مشایی یا یک عضو دیگر دولت را نامزد ریاست جمهوری کند و برای همین هم آقای احمدی نژاد در سمنان گفته بود:""یک عده می‌گویند که نظر رهبری این است که این شخص بیاید و آن شخص نیاید، به شما چه مربوط است؟"

مطالب مرتبط