نگرانی کشورهای حاشیه خلیج فارس از آثار احتمالی زلزله بر نیروگاه بوشهر

شورای همکاری خلیج فارس از بازرسان بین المللی خواسته تا وضعیت نیروگاه هسته ای بوشهر را پس از زلزله اخیر بررسی کنند.

در همین رابطه عبداللطیف بن رشید الزیانی، رئیس شورای همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس، در جریان نشستی اضطراری که در ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزارشد گفت این شورا از آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای خواسته تا با اعزام گروهی از کارشناسان به نگرانی ها در مورد نشت احتمالی مواد رادیو اکتیو از این نیروگاه رسیدگی کنند.

روز سه‌شنبه هفته گذشته ( ۲۰ فروردین) زلزله ای به بزرگی ۶.۱ درجه در مقیاس ریشتر استان بوشهر را لرزاند. مرکز این زمین لرزه شهر کاکی در استان بوشهر گزارش شد.

آقای الزیانی گفته است این زلزله به نگرانی ها در مورد وضعیت ایمنی نیروگاه بوشهر که در نزدیکی منطقه وقوع زلزله قرار دارد، دامن زده است.

Image caption زمین لرزه اخیر نگرانی هایی را در مورد نشت مواد رادیو اکتیو از نیروگاه بوشهر ایجاد کرده است

او همچنین خواستار آن شد تا ایران به تعهدات بین المللی در مورد رعایت استانداردهای ایمنی پایبند باشد.

رئیس شورای همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس ضمن ابراز نگرانی عمیق در این مورد، به جامعه بین المللی در مورد خطرات بالقوه ناشی از هر گونه خسارت به این نیروگاه هشدار داده است.

او گفت: "کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پیشتر در مورد تاثیرات مخرب نشت مواد رادیو اکتیو از نیروگاه بوشهر بر محیط طبیعی منطقه خلیج فارس هشدار داده بودند."

ایران گفته است که به آژانس بین المللی انرژی اتمی در این مورد که در جریان زلزله اخیر صدمه ای متوجه نیروگاه بوشهر نشده، اطلاع داده است.

نیروگاه بوشهر تقریبا در ۹۰ کیلومتری شمال غرب وقوع زلزله واقع شده است.

مطالب مرتبط