بوشهر همچنان می‌لرزد؛ هشدار در مورد شیوع بیماری‌ در منطقه زلزله‌زده

Image caption زلزله بوشهر ده‌ها کشته و صدها زخمی به جا گذاشت

با گذشت پنج روز از وقوع زلزله شدید در استان بوشهر، همچنان پس لرزه‌ها مناطق مختلف این استان را می‌لرزاند.

بر اساس گزارش مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ۱۴ پس لرزه از ساعات نخستین بامداد امروز ۲۵ فروردین ماه تا ساعت ۵ بعدازظهر به وقت محلی مناطق مختلف استان بوشهر را لرزانده است.

این در حالی است که روز گذشته نیز هشت پس لرزه در این استان روی داده است که شدیدترین آنها بیش از ۴ ریشتر بوده است.

زلزله بوشهر در ساعت ۱۶:۲۲ روز سه شنبه به وقت محلی روی داد و مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد که این زلزله به بزرگی ۶.۱ درجه در مقیاس ریشتر در عمق ۱۲ کیلومتری زمین روی داده و مرکز آن در نزدیکی شهر کاکی از توابع شهرستان دشتی استان بوشهر بوده است.

روز چهارشنبه ۲۱ فروردین یک روز پس از وقوع این زمین لرزه شدید، رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی به نقل از مقامات استان بوشهر، در جنوب ایران، اعلام کرد که دست کم سی و هفت نفر در این زلزله کشته و حدود هشتصد و پنجاه نفر زخمی شده‌اند.

نگرانی از شیوع بیماری واگیردار

فاطمه رخشانی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت در بازدید از منطقه زلزله زده شهرستان دشتی استان بوشهر، به خبرگزاری مهر گفت: "با توجه به گرمای هوا، وزارت بهداشت نگران شیوع بیماریهای واگیردار در منطقه است."

معاون وزیر بهداشت گفته مناطق زلزله زده سمپاشی شده، آب لوله کشی شهری کلرزنی شده و "وسایل شخصی مورد نیاز در حال توزیع بین زلزله زدگان است."

خانم رخشانی با اشاره به اینکه نظارت بر کار دفع بهداشتی فاضلاب و زباله به صورت بهداشتی توسط تیمهای بهداشتی مستقر در منطقه در حال انجام است، گفت: "توصیه ما به مردم این است که بهداشت فردی را رعایت کنند."

سازمان‌های امدادرسانی ایران از داشتن امکانات انسانی و تجهیزات کافی برای کمک‌رسانی به آسیب دیدگان خبر داده و درخواستی برای دریافت کمک از خارج اعلام نشد.

به گزارش این سازمان‌ها، اسکان موقت زلزله زدگان انجام شده و از جمله تعدادی از مدارس منطقه به اسکان اضطراری آنان اختصاص یافته است.

مطالب مرتبط