'کشته شدن کودکان' در بمباران ارتش سوریه

حملات هوایی سوریه
Image caption نیروی هوایی سوریه در جنگ با مخالفان نقش مهمی ایفا می‌کند

گروه ناظران حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، می‌گوید که در حملات هوایی تازه ارتش سوریه دست کم ۲۵ نفر که بیشتر آن‌ها کودک هستند، کشته شده‌اند.

بنا بر این گزارش، در یکی از این حملات، ۱۶ نفر از جمله سه کودک و دو زن در روستای عمدتا کردنشین حداد، واقع در استان حسکه در شمال شرقی سوریه، کشته شده‌اند.

این گروه می‌گوید که در یک حمله هوایی دیگر، حداقل نه کودک در محله‌ای در حوالی دمشق کشته شده‌اند.

رامی عبدالرحمن، مدیر گروه ناظران حقوق بشر سوریه، به خبرگزاری فرانسه گفته است که گروهی از مخالفان مسلح در نزدیکی محلی که در روستای حداد هدف قرار گرفت مستقر بودند، اما شماری از خانه‌های دیگر در آن حوالی بمباران شدند.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه از طریق فعالان خود موارد نقض حقوق بشر که طرفین درگیر در جنگ داخلی سوریه مرتکب می‌شوند را ثبت می‌کند.

یکی از فعالان این گروه از طریق تلفن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که در حداد ستون‌های دود به آسمان بلند شد و ارتش از زمین و هوا شلیک می‌کرد.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه تخمین می‌زند که ماه مارس ۲۰۱۳ گذشته خونین‌ترین ماه در جنگ داخلی سوریه بود و طی آن بیش از شش هزار سوری که یک سوم آن‌ها کودک بودند، کشته شدند.

سازمان ملل متحد نیز می‌گوید که از زمان آغاز اعتراضات و درگیری‌ها در سوریه دست کم ۷۰ هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، روز شنبه نیز حداقل ۱۸ نفر در حملات هوایی ارتش سوریه در شهر سراقب، واقع در شمال غربی سوریه، کشته شدند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر هفته گذشته اعلام کرد که نیروی هوایی ارتش سوریه در بسیاری از حملاتش، تمایزی بین مخالفان مسلح و مردم غیرنظامی قائل نمی‌شود و در مواردی، عمدا غیرنظامیان را بمباران می کند.

فعالان سوری می‌گویند که حملات هواپیما‌ها و هلیکوپترهای سوریه به نواحی تحت کنترل مخالفان مسلح از ژوئیه سال ۲۰۱۲ میلادی آغاز و در مجموع به کشته شدن بیش از ۴۳۰۰ غیرنظامی منجر شده است.

مطالب مرتبط