دو درویش زندانی در ایران پس از سه ماه به اعتصاب غذا پایان دادند

Image caption در درویشی که اعتصاب غذا کرده بودند در زندان وکیل آباد شیراز زندانی هستند

یک منبع رسمی وابسته به دراویش گنابادی می گوید که با برآورده شدن درخواست دو درویش زندانی در شیراز، آنها به سه ماه اعتصاب غذای خود پایان داده اند.

سایت مجذوبان نور که اخبار مربوط به دراویش گنابادی را منتشر می‌کند می‌گوید که خانواده‌ این افراد صبح دوشنبه بیست ششم فروردین (پانزدهم آوریل) با آنها ملاقات کردند.

بر اساس این گزارش حال روحی این دراویش خوب توصیف شده اما با توجه به شرایط جسمانی ناشی از سه ماه اعتصاب، نیازمند رسیدگی‌های فوری پزشکی هستند.

پیشتر شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل در نامه‌ای به احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، درباره وضعیت دراویش گنابادی که اعتصاب غذا کرده‌اند، هشدار داده بود.

دلیل اعتصاب غذای دو درویش گنابادی به نام های صالح مرادی و کسری نوری که در شیراز زندانی هستند، اعتراض به بازداشت و محاکمه "غیرعادلانه" وکلای مدافع دراویش و مسئولان سایت مجذوبان نور بود.

بر اساس گزارش روز دوشنبه بیست و ششم فرودین سایت مجذوبان نور، دو روز پیش از این، هفت تن از وکلای زندانی دراویش پس از سه ماه حبس در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین و به بند ۳۵۰ منتقل شدند.

حمیدرضا مرادی سروستانی، مصطفی دانشجو، فرشید یداللهی، امیر اسلامی، امید بهروزی، رضا انتصاری و افشین کرمپور از وکلای دراویش و مدیران سایت مجذوبان نور هستند که به بند امنیتی اوین موسوم به ۲۰۹ منتقل شده بودند.

انتقال این زندانیان به بند ۲۰۹ اوین، به گفته منابع نزدیک به دراویش، به دستور مستقیم قاضی ابواقاسم صلواتی صورت گرفته بود.

این دروایش به روند دادرسی پرونده‌ اتهامی خود و عدم شرکت در جلسات دادگاه اعتراض کرده بودند.

بند ۲۰۹ اوین زیر نظر وزارت اطلاعات است و زندانیان آن، در شرایط سخت تری نسبت به سایر زندانیان و بازداشتی ها نگهداری می شوند.

حکومت ایران از حدود یک سال و نیم پیش، تعداد زیادی از دراویش گنابادی و وکلای مدافع آنها را دستگیر کرده است.

فشار بر این دراویش، از سال ۱۳۸۴ شدت گرفته و از آن زمان تاکنون، گروه زیادی از اعضای این طریقت در ایران دستگیر و چند حسینیه و محل تجمع آنها تخریب شده است.

مطالب مرتبط