ایران: نیروگاه بوشهر در مقابل زلزله ۸ ریشتری مقاوم است

Image caption شورا همکاری خلیج فارس از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته تا با اعزام گروهی از کارشناسان به نگرانی‌ها در مورد نشت احتمالی مواد رادیو اکتیو از نیروگاه بوشهر رسیدگی کنند

محمد احمدیان، معاون سازمان انرژی اتمی ایران، نگرانی کشورهای حاشیه خلیج فارس را درباره تاثیرات احتمالی زلزله اخیر بر نیروگاه بوشهر بی‌اساس خوانده است.

آقای احمدیان گفته است نیروگاه اتمی بوشهر "در برابر زلزله‌ای به قدرت حداقل ۸ ریشتر مقاوم است."

روز گذشته (یکشنبه ۲۵ فروردین) شورای همکاری خلیج فارس از بازرسان بین المللی خواست تا وضعیت نیروگاه هسته‌ای بوشهر را پس از زلزله اخیر در این شهر بررسی کنند.

این شورا از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته تا با اعزام گروهی از کارشناسان به نگرانی‌ها در مورد نشت احتمالی مواد رادیو اکتیو از این نیروگاه رسیدگی کنند.

سه شنبه هفته گذشته (۲۰ فروردین) زلزله ای به بزرگی ۶.۱ درجه در مقیاس ریشتر استان بوشهر را لرزاند. مرکز این زمین لرزه شهر کاکی گزارش شد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران همچنین در واکنش به نگرانی‌ها گفته است "زلزله اخیر در استان بوشهر، حدود صد کیلومتر با نیروگاه اتمی بوشهر فاصله داشت و شدت آن هم ۶ ریشتر بود، حال آن که این نیروگاه با توان مقاومت در برابر زلزله‌ای به قدرت حداقل ۸ ریشتر ساخته شده است."

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در جلسه روز یکشنبه خود همچنین از ایران خواسته اند که به تعهدات بین المللی در مورد رعایت استانداردهای ایمنی پایبند باشد.

آقای احمدیان تاکید کرده که "نیروگاه اتمی بوشهر براساس پیشرفته ترین و سختگیرانه ترین استانداردهای بین المللی طراحی شده و مرکز نظام ایمنی جمهوری اسلامی ایران که تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد، بر ایمنی این نیروگاه نظارت داشته است."

معاون سازمان انرژی اتمی ایران افزوده تمام استانداردها مستند شده و اسنادش موجود و به هر شخص یا نهاد حقوقی که بخواهد به طور کارشناسانه این مطالب را بررسی کند، قابل ارائه است.

مطالب مرتبط