'تخلف دهها میلیاردی گمرک ایران' در ترخیص بیش از ۱۲۰ هزار موبایل چینی

Image caption در آذر ماه سال گذشته هم رئیس پلیس تهران از کشف محموله حامل گوشی تلفن همراه قاچاق ساخت چین در گمرک تهران خبر داده بود

امیر خجسته، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ایران با اشاره به تخلف دهها میلیاردی گمرک این کشور گفته ۱۲۰ هزار دستگاه موبایل چینی با ارز مرجع وارد کشور شده است.

آقای خجسته گفته است کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی که در کمیسیون شوراها تشکیل شده پس از تحقیق و تفحص دریافته که این تخلف در گمرک صورت گرفته است.

به گفته رئیس کمیسیون شوراها، شرکتی در وزارت صنعت و معدن اقدام به ثبت سفارش ۱۲۰ هزار دستگاه ام پی تری (پخش کننده فایل های صوتی) از کشور چین با ارز مرجع می کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ها، متعاقب آن گمرک تهران اجازه ورود این محموله را به کشور می دهد، اما در استان اصفهان و به صورت اتفاقی یکی از کانتینرهای حامل این کالا، مورد بازرسی قرار گرفته و پس از آن معلوم می شود که محموله وارد شده به کشور شامل ۱۲۰ هزار موبایل چینی با ارز مرجع است. به گفته آقای خجسته واردات تلفن همراه مشمول تخصیص ارز مرجع نیست.

آقای خجسته گمرک شهریار را به دلیل آن که کالایی را که ثبت سفارش نشده، ترخیص کرده، مقصر اصلی این تخلف عنوان کرده و گفته است اگر این محموله توسط نیروی انتظامی اصفهان مورد بازرسی قرار نمی گرفت، هیچکس متوجه این تخلف نمی شد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی از جمله تخلفات دیگر در این مورد را "ارائه اسناد و مدارک خلاف واقع" عنوان کرده و گفته است تشریفات گمرکی هم در مورد ترخیص این کالاها رعایت نشده است.

آقای خجسته افزوده این تخلف گمرکی به نهادهای نظارتی همچون وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی کل کشور ارجاع می شود.

در آذر ماه سال گذشته هم رئیس پلیس تهران از کشف محموله حامل گوشی تلفن همراه قاچاق ساخت چین در گمرک تهران خبر داده بود.

مطالب مرتبط